kpb

Cinedans - Dutch Me!

Cinedans to Międzynarodowy Festiwal Filmów Tanecznych, który odbywa się w Holandii od 2002 roku. W programie imprezy znajdują się filmy z całego świata, wideoklipy, instalacje, warsztaty. Festiwal prezentuje najciekawsze wspólne projekty tancerzy, choreografów i reżyserów.

Cinedans 2009 odbywało się od 1 do 11 lipca w Amsterdamie. Na festiwalu zaprezentowano krótkie i długie filmy związane z tańcem. W licznych kategoriach można było zobaczyć filmy uznanych twórców, ale także prace studentów. W programie znalazły się filmy dokumentalne, instalacje i Moving Media. Moving Media przedstawiają spektakle, w których taniec ściśle łączy się z technologią i sztukami teatralnymi.
W tym roku na festiwalu gośćmi byli m.in.: Chunky Move i Kris Verdonck. Ponadto na Cinedans instalację Les Commerçants wystawił André Gingras.

Co roku holenderska część programu rusza w świat pod hasłem DUTCH ME.
Zestaw DUTCH ME 2009 to 6 najciekawszych tanecznych krótkich filmów z Holandii ostatnich lat.

CINEDANS is an annual, international dance film and media festival which takes place in Amsterdam. The programme consists of films from all over the world, videoclips, installations, workshops. Every year, the most interesting Dutch films of the festival, go on tour.
DUTCH ME 2009 is a set of 6 best short Dutch dance films of recent years.piątek, 25 września, godz. 19.00 | Friday, Sept 25, 7.00 p.m.


W programie:

LOOKING FORWARD - MAN AND WOMAN
reż. Roberta Marques, Holandia/Brazylia 2009, 8'

Looking Forward jest pierwszą częścią planowanej trylogii poświęconej odwracalności ruchu i czasu.
Reżyserka Roberta Marques, artystka wideo i fotografik, spogląda świeżym okiem na historię rejestracji ruchu w fotografii i filmie.

PORK
reż. Gido Leytens, Holandia 2006, 10'

Krótka adaptacja scenicznej produkcji Pork-in-Loop holenderskiego teatru tańca T.r.a.s.h.
Pork pokazuje historię moralnego upadku.

HET GROTE GEBEUREN
reż. The Good Guys (Marcel Prins Leon Giesen), Holandia 2006, 6'

Na ekranie widzimy stado szpaków szybujących po niebie. Łącząc ich lot z muzyką reżyser zaprezentował magiczny spektakl wizualny. Połączenie lotu ptaków i rytmu muzyki przywodzi na myśl zaplanowany układ choreograficzny, a tak naprawdę to magia natury.

TUS OJOS NEGROS
reż. Wolke Kluppel, Holandia 2000, 9'
Film opowiada o wspomnieniach i miłości, centrum których zawsze było tango. Mely, kobieta po osiemdziesiątce, stoi przed szafą starych ubrań. Wtedy też kobieta słyszy w radio zapomnianą piosenkę, co pozwala jej wrócić pamięcią do lat młodości.
W zręczny i interesujący sposób zaprezentowano w filmie kolejne etapy z życia Mely, których nieodłącznym elementem zawsze było tango.

OTRZĄSNĄĆ SIĘ | SHAKE OFF
reż. Hans Beenhakker, Holandia 2007, 9'

Otrząsnąć się to film taneczny w technice HD wykonany w jednym długim ujęciu. Nakręcony gładko, bez zdjęć, pokazuje wyjątkowego tancerza, który w czarodziejski sposób porusza się w czasie i przestrzeni, nie chcąc i nie mogąc się zatrzymać.

GÓRSKIE POWIETRZE | HOHENLUFT
reż. Annick Vroom, Holandia 2005, 25'

Górskie powietrze przedstawia mikrokosmos sanatorium leczącego choroby płuc na początku ubiegłego stulecia. Oddzieleni od zewnętrznego świata pensjonariusze usiłują wyrwać się ze sztywnych zasad rządzących ich leczeniem i wypoczynkiem. Oddychają rozrzedzonym powietrzem, a od wewnątrz zżerają ich tajemne żądze i zazdrości.

BILETY: tylko 7 zł!


Oficjalna strona festiwalu Cinedans: http://www.cinedans.nl/
Bookmark and Share

archiwum