kpb

hEduPatroni

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_3126_3.jpg


Zapisy na rok szkolny 2023/2024 zostały zakończone. Jeśli chcą Państwo dołączyć do programu, prosimy o bezpośredni kontakt z koordynatorką, Kają Łuczyńską (kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839)


 
CZYM SĄ NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ?

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt edukacyjny, umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2023/2024 rusza już jego siedemnasta edycja!

 

JAK WYGLĄDA REALIZACJA PROGRAMU?

Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to łącznie siedem spotkań, odbywających się od października do kwietnia. Na każde spotkanie składają się trzy elementy: 
 
1. Prelekcja (ok. 15-20 minut)
2. Projekcja filmu
3. Dyskusja po seansie (ok. 20-40 minut)
 
Zachęcamy do uczestnictwa we wszystkich siedmiu spotkaniach, tworzących pełny cykl edukacyjny. Nie jest to jednak warunek konieczny: można wybrać również kilka pojedynczych spotkań z cyklu.
 
Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy – absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.


 
ILE TO KOSZTUJE?

Proponujemy dwie formy płatności: bilety (kupowane każdorazowo na pojedynczy seans) oraz karnety (kupowane w październiku, z góry na wszystkie siedem seansów w ramach cyklu).
 
BILET: 17 zł
KARNET: 98 zł
 
Niewykorzystane seanse w ramach karnetu nie podlegają zwrotowi. W przypadku, gdy grupa nie będzie mogła uczestniczyć w danym seansie, postaramy się – w miarę możliwości – zaproponować inny termin.
 
Nauczyciel wykupujący dla grupy karnety na cały cykl, otrzyma specjalny karnet nauczycielski, uprawniający do bezpłatnego uczestnictwa w seansach w Kinie Pod Baranami od wtorku do czwartku.


 
JAKIE CYKLE ZNAJDUJĄ SIĘ W AKTUALNEJ OFERCIE?

W roku szkolnym 2023/2024 proponujemy 13 cykli tematycznych, przeznaczonych dla konkretnych grup wiekowych.


 
PRZEDSZKOLE

Poznajemy emocje - cykl stanowi idealny punkt wyjścia do tworzenia sytuacji wychowawczych oraz rozmów dotyczących uczuć i emocji. Pokazuje wagę nazywania emocji i radzenia sobie z nimi oraz uczy szacunku do potrzeb innych ludzi.

Filmy: Kicia Kocia 3 / Przytul mnie. Poszukiwacze miodu / Mama Mu w tarapatach / Basia 4 / Pettson i Findus – Mały kłopot, wielka przyjaźń / Basia 3 / Wiking Tappi - zestaw 3


Filmowe przygody - cykl prezentuje filmy krótko i długometrażowe o bardzo uniwersalnym przekazie, stanowiące idealną pomoc w rozwijaniu kompetencji społecznych dzieci.

Filmy: Basia 2 / Pettson i Findus. Najlepsza gwiazdka / Magiczne święta Kacpra i Emmy / Wiking Tappi - zestaw 2 / Ella Bella Bingo / Kacper i Emma na safari / Kicia Kocia na pikniku


 
SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY I-III

Filmowe sekrety – cykl został opracowany z myślą o młodych odkrywcach. Odpowiada m.in. na pytania: czym są kino i film, kto i co kryje się za obrazem i dźwiękiem, jak powstaje film animowany.
 
Filmy: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica / Operacja Mumia / Sonia / Solan i Ludwik - Misja Księżyc / Filonek Bezogonek / Klara Muu! / Pamiętniki Tatusia Muminka

 
Filmowi bohaterowie – cykl przedstawia plejadę wyjątkowych postaci z książek i filmów dla dzieci. Kształtuje pożądane postawy, takie jak: poczucie własnej wartości, wewnętrzną motywację, otwartość na drugiego człowieka, a także rozbudza ciekawość otaczającym nas światem.
 
Filmy: Halvdan - prawie wiking / Gwiazdka Klary Muu / Jak ocalić smoka / Operacja Człowiek w Czerni / Kapitan Morten i Królowa Pająków / Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona / Pati i klątwa Posejdona

 
Filmowe podróże – cykl pokazuje życie dzieci z różnych stron świata. Uświadamia widzom, że niezależnie od szerokości geograficznej, odmiennych tradycji i zwyczajów dzieci mają podobne marzenia, troski, przeżycia i często stają przed takimi samymi wyzwaniami.
 
Filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy / Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Wyspa niedźwiedzi) / Szybcy i śnieżni / Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu / Nawet myszy idą do nieba / Yakari i wielka podróż / Szkoła magicznych zwierząt


 
SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY IV-VI

Świat filmu – cykl umiejętnie łączy zagadnienia związane z historią i teorią filmu, a także przedstawia najważniejsze elementy dzieła filmowego i ich wpływ na widza.
 
Filmy: Zestaw filmów krótkich: Kino nieme / Wszyscy za jednego / Jestem William / Dziki Zachód Calamity Jane / Opowieści nocy / Mecz o wszystko / Niezwykłe lato z Tess


Młodzi w obiektywie – cykl porusza takie problemy jak: poszukiwanie własnej drogi i akceptacji, próba odnalezienia się w grupie. Uczy, jaką wartość mają przyjaźń czy rodzina, a także wspiera ucznia w rozwiązywaniu różnorakich problemów.
 
Filmy: Łowcy czarownic / Mamo, kocham cię / 199 małych bohaterów / Szczęściara / Głowa pełna ciebie / Lato, kiedy nauczyłam się latać / Sea Sparkle

 
Kino współczesne – cykl ukazuje najnowsze dzieła światowej kinematografii kierowane do młodego widza, a także pomaga skonstruować swoistą mapę współczesności prezentującą palące problemy XXI wieku.
 
Filmy: Cały świat Romy / Supa Modo / Mirai / Binti / Fritzi - przyjaźń bez granic / Drogi Panie Dyktatorze / Obraz
 


SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY VII-VIII

Od oglądania do czytania – daje możliwość realizowania treści egzaminacyjnych w oparciu o wybrane filmy. Wychodząc od tematyki filmu omawia motyw, który następnie jest wyszukiwany w lekturze obowiązkowej.
 
Filmy: Żałuję! / Moje życie to cyrk / Podróż Księcia / Belle / Maddy Modelka / Lada dzień / Dziewczyńskie historie
 


SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

Film na maturze – cykl wspiera przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego. Daje szansę przeanalizowania różnych form i gatunków filmowych oraz wprowadza wiedzę teoretyczną dotyczącą przygotowania do funkcjonalnej interpretacji dzieła audiowizualnego.
 
Filmy: Dekalog I / Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka / Ziemia obiecana / Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie / Ida / Pokot / Pianista

 
Maturalne motywy w literaturze i filmie - cykl daje możliwość realizowania treści egzaminacyjnych w oparciu o wybrane filmy. Wychodząc od tematyki filmu, omawia motyw, który następnie jest wyszukiwany w lekturze obowiązkowej i/lub uzupełniającej. Doskonali umiejętności analizy filmu jako tekstu kultury.

Filmy: Johnny / Ułaskawienie / Bogowie / Dziennik z podróży / Jestem mordercą / Lunana. Szkoła na końcu świata / Chłopi


Ważne tematy - polecany jest szczególnie nauczycielom wychowawcom do zbudowania programu godzin wychowawczych. Doskonali kompetencje społeczno-emocjonalne, zachęca do stawiania pytań i poszukiwania rozwiązań.

Filmy: Komunia / Green Book / Mój piękny syn / Cały ten cukier / Lato 1993 / Córka trenera / Blisko


Świat i my -  zwraca uwagę uczniów na poglądy i zachowania ksenofobiczne oraz kształtuje postawy tolerancji i akceptacji. Stanowi punkt wyjścia do rozmów o m.in.: swojskości i obcości w kulturze, budowaniu wspólnot i akceptowaniu odmienności.

Filmy: Zestaw: Obcokrajowcy w Polsce / Combat Girls. Krew i honor / Młody Ahmed / Nie jestem czarownicą / Rytmy Casablanki / Simona / Syndrom Hamleta


 
W JAKICH TERMINACH ODBYWAJĄ SIĘ POKAZY?

Pokazy odbywają się w ustalonych terminach, w godzinach porannych (najczęściej o godzinie 9.00 lub 9.30). Terminy pokazów dostępne są w formularzu zgłoszeniowym, zostaną też przesłane zapisanym grupom przed rozpoczęciem realizacji programu.


 
JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Zapisy do programu odbywają się za pośrednictwem
FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.


Zapisy przyjmujemy do 4 października 2023!
 
Jeśli planują Państwo uczestnictwo wyłącznie w jednym lub dwóch seansach w ramach programu, prosimy o niewypełnianie formularza i kontakt z koordynatorką programu, Kają Łuczyńską.


 
KONTAKT
 
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką programu NHEF:
 

Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839

Bookmark and Share