kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 19 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)



----------------------------------------- 


STREFA INTERESÓW
(Jonathan Glazer) GB/PL/US 2023, 105’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Porażające studium banalności zła, które po mistrzowsku operuje obrazem i dźwiękiem.
    
W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Strefa interesów to film o Zagładzie, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom głównych bohaterów i hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę, którą widz obserwuje na ekranie, tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Strefa interesów udziela odpowiedzi na pozornie nierozstrzygalne pytanie: jak przedstawić nieprzedstawialne? Znajduje nowy sposób reprezentacji, przypominający o zjawisku banalności zła. Po mistrzowsku operuje dźwiękiem, tworząc fonosferę silnie oddziałującą na wyobraźnię widza. Zastosowany przez Strefę interesów dystans i brak wizualnej dosłowności wpływają na odbiorcę mocniej niż drastyczne sceny przemocy.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ    
Dystrybutor filmu przygotował trzy scenariusze lekcji z przedmiotów: JĘZYK POLSKI, HISTORIA, GODZINA WYCHOWAWCZA.

‍ZWIASTUN FILMU:



ZA DUŻY NA BAJKI 2
(Kristoffer Rus) PL 2024, 95’
Film polecany dla uczniów klas 4-7 szkół podstawowych.



Świetnie zrealizowana, rozrywkowa produkcja dla młodych widzów. Lubiani bohaterowie filmu Za duży na bajki powracają na duży ekran!
    
Za duży na bajki 2 to kontynuacja głośnego polskiego filmu z 2022 roku. W drugiej części filmu powracają znani bohaterowie: Waldek, Staszek i Delfina, którzy tym razem wyjadą na Podhale, gdzie przeżyją serię niezwykłych przygód. Młodym aktorom wcielającym się w przebojowe trio (Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska) towarzyszą na ekranie starsi koledzy po fachu: Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Paweł Domagała i Michał Żurawski.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Za duży na bajki 2 to pogodna i mądra historia o podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, opowiedziana z przymrużeniem oka, ale bez infantylizowania tematu i widowni. W lekkiej formie kina przygodowego, a nawet kina drogi, scenarzystka kreśli obraz dziecka podążającego za zaspokojeniem potrzeby bliskości i miłości.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 22 marca.

‍ZWIASTUN FILMU:



ZAGADKA KLARY MUU
(Will Ashurst) NO 2023, 69’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.



Kolejna odsłona przygód rezolutnej krówki Klary Muu i jej przyjaciół.
    
Wynalazek Alberta Einsweina – błyskotliwego, choć nieco chciwego prosiaka wizjonera – zaprezentowano na pokładzie nowoczesnego pociągu. Gdy ginie jego prototyp, dzięki któremu rośliny mogą wyrosnąć nawet w niesprzyjających warunkach, podejrzenie pada na któregoś z pasażerów. Słynna królicza detektywka, Agata Christensen, z pomocą Gavina i Klary Muu rozpoczyna śledztwo. Przesłuchania, zbieranie odcisków palców i uważne zaglądanie do najgłębszych zakamarków wagonów doprowadzą do finału, którego nie spodziewaliby się nawet najwytrwalsi tropiciele!

Filmy o przygodach Klary Muu obejrzało w Polsce już ponad 100 tysięcy widzów! Najnowsza, trzecia część serii – Zagadka Klary Muu – jest filmem detektywistycznym dla najmłodszych, inspirowanym twórczością Agathy Christie.

‍ZWIASTUN FILMU:



SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT. TAJEMNICA SZKOLNEGO PODWÓRKA
(Sven Unterwaldt Jr.) DE 2022, 103’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.



Filmowa adaptacja książki Margit Auer. Magiczne zwierzęta, kryminalna zagadka i dużo różnorodnej muzyki!
    
W szkole magicznych zwierząt nigdy nie jest nudno! Klasa Idy wita nowe zwierzęta: niesfornego pingwina i pomocnego, ale nieśmiałego kameleona. Z okazji zbliżającej się 250. rocznicy założenia szkoły uczniowie chcą przygotować spektakl opowiadający o jej początkach. Dyrektor szkoły ma własny pomysł na historię przedstawienia, a wybór głównej aktorki budzi dużo emocji. Czy musical zakończy się sukcesem? Jakby tego było mało, ktoś co noc rozkopuje szkolne podwórko, co może doprowadzić do zamknięcia szkoły.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Siłą opowieści jest dostrzeżenie, że nawet najbardziej różnorodna grupa może współdziałać i akceptować swoje odmienności. Eklektyczność szkolnej społeczności świetnie oddaje muzyka, która pokazuje, że skrajnie różne gatunki muzyczne (np. muzyka klasyczna, rozrywkowa, rap) mogą istnieć razem, a nawet się uzupełniać i tworzyć spójną całość.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 15 marca.

ZWIASTUN FILMU:



KATAK. PODWODNA PRZYGODA
(Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay) CA 2022, 82’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.



To pełna przygód historia młodej białuchy arktycznej, która marzy o dorosłości i samodzielności.

Katak należy do białuchów, których nazwa wywodzi się od białego koloru ciała. Nie są takie od urodzenia, jaśnieją z wiekiem. Skóra zwierzątka uparcie pozostaje szara, dlatego musi ono inaczej udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem. Gdy jego babcia opowiada z tęsknotą o dziadku żyjącym na drugim końcu oceanu, Katak postanawia wziąć sprawy w swoje płetwy i odnaleźć krewnego.

Katak. Podwodna przygoda jest kanadyjską produkcją, w której można znaleźć inspiracje północnymi terenami tego kraju. Akcja filmu rozgrywa się w rzece Świętego Wawrzyńca, która była inspiracją dla scenarzystki. Jak sama powiedziała, w filmie można zobaczyć wiele gatunków morskich z tej rzeki, zarówno ryb, ssaków oraz ptaków. Część z tych zwierząt jest już coraz rzadziej spotykana na północnych terenach Kanady, co pokazuje jak bardzo zmienia się klimat. Film podkreśla niezwykle ważny i aktualny temat, czyli wagę dbania o środowisko naturalne.

ZWIASTUN FILMU:



JAJKO CZY KURA?
(Sébastien Gagné) CA 2023, 87’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.



Filmowa lekcja innowacyjności i przedsiębiorczości. Opowiedziana z lekkością i humorem historia małych przedsiębiorców z ekologicznym zacięciem.

Max to młody biznesmen, którego idolem jest kanadyjski wynalazca Joseph-Armand Bombardier. Po przeprowadzce na wieś chłopak szuka nowego pomysłu na biznes. Zainspirowany przez kuzyna zakłada fermę, na której kury są szczęśliwe, a jajka pyszne. Chłopcy szybko zdają sobie sprawę, że prowadzenie własnego biznesu to nie są przelewki!

Bohaterami filmu Jajko czy kura? są kreatywne, zdeterminowane dzieci o śmiałych planach, które będą musiały pokonać niejedną trudność, by zrealizować swoje cele. Film inspiruje do działania, podejmowania inicjatyw i szeroko rozumianej aktywności. Zwraca również uwagę na ekologiczną stronę biznesu – niezwykle ważną w świecie, zmagającym się z postępującą degradacją środowiska naturalnego.

ZWIASTUN FILMU:



WIELKIE MARZENIA
(Dan Pánek) CZ 2023, 102’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.



Wspaniały film sportowy, pełen humoru, energii i zaskakujących zwrotów akcji.

Lata 90., Czechy. Grupa dzieci z małej wioski marzy o własnej drużynie hokeja. Ich wyobraźnię rozbudza złoty medal zdobyty przez narodową reprezentację podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano. Wielkie marzenia to najprawdziwsza sportowa rywalizacja, wielkie emocje i jeszcze większe wzruszenia!

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Opowieść o tym co w sporcie najważniejsze. Nie o milionowych gażach i wielkim biznesie tyko autentycznej wspólnocie i pasji. Z jednej strony Wielkie marzenia to wyraz narodowej (czeskiej) miłości do hokeja, z drugiej - świetny film o dorastaniu, przy którym nie sposób się nudzić. […] Zręczne połączenie humoru, powagi i emocji sprawia, że film jest bardzo atrakcyjny nie tylko dla młodych widzów i fanów hokeja.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:



PIANOFORTE
(Jakub Piątek) PL 2023, 89’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Hit festiwalu Sundance i ulubiony tytuł publiczności festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Emocjonujący dokument oferujący spojrzenie za kulisy prestiżowego Konkursu Chopinowskiego.

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. To właśnie ci młodzi muzycy z różnych stron świata są bohaterami przebojowego dokumentu Pianoforte w reżyserii Jakuba Piątka.

Po raz pierwszy w historii widzowie mają możliwość wejść za kulisy słynnego Konkursu. W Pianoforte kamera uważnie obserwuje katorżnicze przygotowania jego uczestników, ale też portretuje ich życie prywatne. Dokument Jakuba Piątka (Prime Time) to opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

‍ZWIASTUN FILMU:



PIEŚNI ZIEMI
(Margreth Olin) NO 2023, 90'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat, który opowiada o poszukiwaniu spokoju, harmonii i samego siebie.
    
Film dokumentalny Pieśni ziemi to zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat, w którym reżyserka Margreth Olin, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem?

Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Film, poprzez oszałamiające obrazy i wibrujące dźwięki, odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.

Od lat marzyłam by zrobić taki film. Zastanawiałam się jak najlepiej sportretować głęboką więź człowieka z przyrodą i wróciłam do domu, by odwiedzić mojego ojca – wyznała autorka dokumentu, Margreth Olin. –  Mój ojciec ma teraz 86 lat i być może jego pokolenie jest ostatnim, które posiada głęboką wiedzę o tym, jak dbać o naturę.

ZWIASTUN FILMU:



BRACIA ZE STALI
(Sean Durkin) US/GB 2023, 130’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Oparta na faktach historia wielkich ambicji, triumfów i rodzinnej klątwy. Zac Efron, Jeremy Allen White i Harris Dickinson w przejmującej opowieści o życiu pod presją.
    
Film Bracia ze stali z rozmachem kreśli opowieść o amerykańskiej rodzinie, miłości podszytej rywalizacją oraz sukcesie, za który trzeba zapłacić wysoką cenę. To mieszanka wściekłości, wzruszenia i śmiechu, gwarantująca emocjonalny nokaut.

Najnowszy przebój studia A24 to rozpisana na dekady widowiskowa saga, która mierzy się z amerykańskim snem. Opowieść o surowym wychowaniu i cenie, jaką płacą dzieci, gdy rodzina zmienia się w nastawioną na zysk korporację. Bracia ze stali kierują reflektory na ring, jakim bywa rodzinny dom, gdzie toczy się najważniejsza z walk: o miłość, uznanie i uwagę.

Reżyserem filmu jest wyspecjalizowany w thrillerach psychologicznych Sean Durkin (Gniazdo), a autorem zdjęć Mátyás Erdély (Syn Szawła). W rolach głównych wystąpili: Zac Efron (Podły, okrutny, zły), Jeremy Allen White (serial The Bear) i Harris Dickinson (W trójkącie).

ZWIASTUN FILMU:



PIEŚNI WIELORYBÓW
(Jean-Albert Lièvre) FR 2023, 82’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.



Refleksyjny i poetycki dokument opowiadający o zwierzętach, które są prawdziwymi strażnikami naszej planety.
    
Zapierające dech w piersiach ujęcia, poetycka narracja, podwodny taniec i magiczne dźwięki. Tytuł Pieśni wielorybów odnosi się do specyficznych odgłosów wydawanych przez walenie, nazywanych też “pieśniami”. Tworzą one wyrafinowany i unikalny system komunikacji, który pozwala przenosić informacje na odległość tysięcy kilometrów z prędkością większą niż prędkość dźwięku w powietrzu.

Słowny komentarz, który towarzyszy niezwykłym obrazom w filmie Pieśni wielorybów, pochodzi z poematu Whale Nation Heathcote’a Williamsa, w którym została zawarta historia rozwoju waleni oraz opowieść o ich ogromnym znaczeniu dla równowagi całej planety. Narratorką polskiej wersji filmu jest piosenkarka Margaret.

Za zdjęcia do filmu odpowiedzialni byli najlepsi fotografowie przyrody na świecie. Kilkanaście osób pracowało w różnych zakątkach globu, używając najnowszej technologii do rejestrowania corocznej wędrówki wielorybów. Udało się uchwycić ich zabawy, moment narodzin, a nawet to, w jaki sposób mały waleń jest w stanie pić mleko matki pod wodą. Wspaniałym ujęciom towarzyszy eklektyczna ścieżka dźwiękowa, w której usłyszeć można utwory takich artystów jak Leonard Cohen, Jóhann Gunnar Jóhannsson, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

‍ZWIASTUN FILMU:



PIES I ROBOT
(Pablo Berger) ES 2023, 90’
Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.



Najlepsza europejska animacja 2023 roku! Osadzona w Nowym Jorku lat 80. historia tytułowego Psa, który marzy o prawdziwym przyjacielu.
    
Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem Psa, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi. Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – Robota. Kiedy Robot ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni. Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Mądry, ciepły, inspirujący film. Unikatowa problematyka ujęta w formie doskonałej animacji wyjątkowo porusza wrażliwość widza. Tematy relacji, samotności, rozstania i tęsknoty to fundamentalne zjawiska wczesnej młodości, ale również życia dorosłych. Reżyser Pablo Berger rysuje na ekranie bardzo nowoczesną historię o potrzebie kontaktu i rozumieniu swoich potrzeb i granic.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:



WSZYSTKIE DŹWIĘKI CISZY
(Nicole van Kilsdonk) NL 2022, 91’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.



Ważna opowieść o kulturze g/Głuchych, zrealizowaną we wciągającej formule filmu o dorastaniu.
    
Jamie to nieco wycofana, niepewna siebie nastolatka. Po przeniesieniu do nowej szkoły dla niesłyszących dzieci czuje tęsknotę za domem i trudno jej nawiązać nowe przyjaźnie. Kiedy nastolatka dowiaduje się, że jej ukochana babcia trafiła do szpitala, postanawia ją odwiedzić. Podróż do odległego Paryża wydaje jej się szalonym pomysłem, ale dzięki pomocy odważnej i bezkompromisowej Imane, koleżanki ze szkoły, ten pomysł zaczyna się realizować… Czy Jamie i Imane uda się dotrzeć do celu? Jakie znaczenie będzie miała dla nich ta nieprzewidywalna podróż?

Wszystkie dźwięki ciszy to nie tylko film, który przybliża świat niesłyszących i uwrażliwia na ich codzienność, ale pełne ciepła uniwersalne kino drogi o dorastaniu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Film dotyka ważnych kwestii, takich jak; tolerancja, akceptacja, rodzina, równość. Oswaja młodych widzów z komunikacją osób g/Głuchych i pozwala otwierać się na inność. Spełnia przy tym funkcję integracyjną oraz stanowi znakomity punkt wyjścia do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń. Perypetie bohaterek pokazują potrzeby g/Głuchych, sposób ich funkcjonowania w społeczeństwie i odbierania świata. Zawiera treści, które mogą pomagać rozbudzać empatię u młodego widza.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:



AKADEMIA PANA KLEKSA
(Maciej Kawulski) PL 2023, 125’
Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.



Imponująca obrazem i dźwiękiem opowieść o niezwykłej szkole – tytułowej Akademii Pana Kleksa. Ucząca empatii i rozwijająca wyobraźnię historia o szukaniu swojej wewnętrznej siły.
    
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki (Antonina Litwiniak) – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

Na życzenie opiekuna grupy, film może zostać wyświetlony z prelekcją (ok. 15 minut), podkreślającą edukacyjne walory produkcji.

Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:



W NICH CAŁA NADZIEJA
(Piotr Biedroń) PL 2023, 89’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Polski, postapokaliptyczny film science-fiction! Bogactwo wątków i tematów podane w nieoczywistej formie filmu gatunkowego.
    
W postapokaliptycznej rzeczywistości Ewa (Magdalena Wieczorek) walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem, Robotem (głos: Jacek Beler), którego oprogramowanie staje się większym zagrożeniem niż pełen zanieszczyszczeń, zrujnowany świat.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): W kostiumie kina gatunkowego science-fiction otrzymujemy ciekawy traktat o samotności oraz zmaganiach ze sztuczną inteligencją, która mając służyć do obrony głównej bohaterki, staje się największym jej zagrożeniem. Wątek relacji z robotem i dialogów z maszyną operującą sztuczną inteligencją, tak samo jak informacja o wojnach klimatycznych, zbliżają film do współczesności i pozwolą na dyskusje nad bardzo ważnymi uniwersalnymi problemami, tworząc płaszczyznę do refleksji nad przyszłością człowieka, jego otoczenia, czy w szerszym ujęciu Ziemi.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:



20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
(Estibaliz Urresola Solaguren) ES 2023, 125’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Metaforyczna opowieść o akceptacji, zderzeniu świata ludzi ze światem przyrody oraz dziecięcym buncie.

20 000 gatunków pszczół to poruszający portret relacji rodzinnych – choć nieidealnych to czułych i dążących do zrozumienia. Główną bohaterką filmu jest mała Lucía - dziecko, które kwestionuje zastane normy, zasady i tradycje oraz sprawia, że na jaw wychodzą od lat skrywane tajemnice. Jej dziecięcy bunt przypomni dorosłym, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów. W postać Lucíi wcieliła się dziesięcioletnia Sofia Otero, która zdobyła za swoją rolę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, stając się najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): To film zbudowany na przeciwieństwach. Zinstytucjonalizowana religia ściera się tu z niemal pogańską, zanurzoną w naturze duchowością. Różnorodność świata przyrody zderza się z wąskimi kategoriami stosowanymi przez ludzi. Skonfliktowany świat dorosłych kontrastuje ze szczerą przyjaźnią obecną wśród dzieci, które potrafią wznieść się ponad podziały. Te wspaniałe kontrasty mogą stanowić niezwykle wdzięczny temat do wspólnej analizy i dyskusji.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:




PATI I KLĄTWA POSEJDONA
(David Alaux) FR 2023, 95’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.  



Wielka przygoda małych bohaterów! Nawiązującą do greckich mitów animacja o przygodach nieustraszonej myszy Pati i jej kociego przyjaciela.

Najnowszy film twórców hitu Nel i tajemnica Kurokota to zachwycająca i przezabawna przygodowa animacja dla całej rodziny! Mysz Pati i jej koci przyjaciel Sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierzą burzliwe morza i zmierzą się z mitologicznymi stworami, podejmując wyzwanie samego Posejdona.

Dzięki Jazonowi, bardziej śmiesznym niż przerażającym cyklopom, szczurom ninja i wielu innym postaciom i scenom, film Pati i klątwa Posejdona w zabawny sposób pozwala na ponowne odwiedzenie starożytnego świata, który nadal zajmuje tak ważne miejsce w naszej wyobraźni. Pojawiające się w filmie postacie oraz poruszane tematy nie tylko bawią, ale dają także szansę na dowiedzenie się więcej o mitologii oraz historii starożytnej Grecji.

Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:



DELEGACJA
(Asaf Saban) PL/IL/DE 2022, 101’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  



Nieoczywista opowieść o małych i wielkich dramatach. Intrygujący przyczynek do dyskusji na temat pamięci o przeszłości, polityki historycznej oraz młodych ludziach, zagubionych w gąszczu emocji i informacji.

Bycie nastolatkiem jest trudne. Bycie nastolatkiem z Izraela jest nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne o czym jesteś w stanie myśleć zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok ciebie. Bohaterami Delegacji jest troje przyjaciół: Nitzan, Frisch i Ido, którzy właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o wielkiej przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF):
W Delegacji sercowe problemy nastolatków nie wchodzą w konflikt z patosem komentowania zagłady; paradoksalnie to zestawienie nadaje filmowi wiarygodności i autentyczności. Dzięki scenariuszowi, decyzjom obsadowymi i świetnej reżyserii powstaje znakomita przestrzeń do wielowymiarowej edukacji. Jest to tym ważniejsze, że dla każdego kolejnego dorastającego pokolenia opowieść o tamtych czasach jest coraz bardziej odległa i abstrakcyjna. Przy słuchaniu o przeszłości oczekuje się wzruszenia, głębokiego doznania, ale najczęściej jest to reakcja na tu i teraz, natomiast życie młodych ludzi toczy się swoim rytmem, co jest całkowicie naturalne. A ten film pozwala postawić pytania o formę, jaką powinno przybierać dbanie o pamięć minionych doświadczeń, aby stały się one ważne dla młodego pokolenia.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Film dostępny od 10 listopada 2023.


‍ZWIASTUN FILMU:




CHŁOPI
(DK Welchman, Hugh Welchman) PL/XS/LV 2023, 115'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Niezwykła animacja od twórców Twojego Vincenta, oparta na powieści Władysława Reymonta. Malarskie kadry, przejmująca historia i świetne aktorstwo.

Film Chłopi został zrealizowany w tej samej technice animacji malarskiej, co wielki przebój z 2017 roku - Twój Vincent. Pracowało nad nim ponad 100 malarzy w 4 studiach – w Polsce, Serbii, Ukrainie i na Litwie – przez ponad 3 lata. Łącznie malarze poświęcili ponad 230 000 godzin na namalowanie i zużyli ponad 1300 litrów farby.

Styl wizualny filmu jest inspirowany malarstwem Młodej Polski – w tym dziełami Józefa Chełmońskiego, takimi jak Bociany, Burza czy Babie lato. Muzykę do filmu Chłopi stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych.

W kluczowych dla opowieści rolach Jagny, Antka i Boryny wystąpili: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk i Mirosław Baka. Ponadto w obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Małgorzata Kożuchowska i Sonia Bohosiewicz.

Zestaw materiałów edukacyjnych dostępny jest TUTAJ.
Film dostępny od 13 października.


ZWIASTUN FILMU:



NENEH: GWIAZDA BALETU
(Ramzi Ben Sliman) FR 2022, 97’
Film polecany dla uczniów z klas 6-8 szkoły podstawowej.



Pasja, tolerancja, rodzicielstwo, relacja z rówieśnikami. Niezwykła opowieść o uczennicy prestiżowej szkoły baletowej, która mierzy się z uprzedzeniami.

Niezwykle utalentowana 12-letnia Neneh trafia do elitarnej szkoły baletowej Opery Paryskiej. Pomimo entuzjazmu, będzie musiała dużo ciężej ćwiczyć, aby się tam odnaleźć i zyskać przychylność dyrektor szkoły. Na jej drodze stanie Marianne Bellage - była gwiazda tańca, która skrywa tajemnicę łączącą ją z małą baletnicą.

Neneh: gwiazda baletu to pełen muzyki i tańca film, który poruszy serca widzów w każdym wieku, odkrywając niezwykłe kulisy środowiska baletowego. Wspaniale pokazuje, że dzięki determinacji można pokonać wszelkie przeciwności i zrealizować nawet największe marzenia.

Film Neneh: gwiazda baletu otrzymał znak jakości Zespołu Edukatorów Filmowych. Eksperci podpowiadają: Film prowokuje także do zastanowienia nad statusem sztuki baletowej. Jaka jest jej historia? Dlaczego cieszy się taką renomą? Czy trudno jest zostać profesjonalnym tancerzem/tancerką? – to niektóre z pytań, na które można wspólnie poszukać odpowiedzi po seansie.

‍ZWIASTUN FILMU:



ŚWIĘTO OGNIA
(Kinga Dębska) PL 2022, 99’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Inkluzywna opowieść o wchodzeniu w dorosłość. Najnowszy film ulubionej reżyserki Polaków, Kingi Dębskiej.

Kinga Dębska, zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność, powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów.

Podnoszące na duchu Święto ognia powstało w oparciu o uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller, autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach w filmie można zobaczyć debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak oraz tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik. Na ekranie towarzyszą im m.in.: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski.

Portal edukacyjny Filmwszkole.pl: Święto ognia to film, który pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy bohaterki z niepełnosprawnością. Dzięki temu seans uczy otwartości na ludzi, którzy się od nas różnią. Ma także szansę uwrażliwić młodego widza na problemy, z którymi mogą spotykać się takie osoby. Jednocześnie hart ducha bohaterki, jej samozaparcie i odwaga w dążeniu do celu pokazują, że niepełnosprawność nie musi być barierą w realizowaniu własnych aspiracji.

ZWIASTUN FILMU:



SEKRETY MOJEGO TATY
(Véra Belmont) FR/BE 2022, 74’
Film polecany dla uczniów z klas 7-8 szkoły podstawowej.



Mądra i wzruszająca animacja, która opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu Holokaustu. To obraz o ocalałych i triumfie ludzkiego ducha.

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki. Głównym producentem Sekretów mojego taty jest Marc Jousset – dyrektor artystyczny nominowanego do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodzonego Nagrodą Jury na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes Persepolis.

Aneta Korycińska (znana również jako Baba od polskiego) o filmie: Kluczem do lekcji o zagładzie jest na pewno utożsamienie wojny ze złem, nie ma znaczenia, kto ją wywołał i z jakiego powodu, na pewno nie powinno się też wprowadzać narracji, w której byłaby ona utożsamiana z bohaterstwem, przygodą czy miłością do ojczyzny — a niestety szkolne analizy mają takie zabarwienie. Dzięki filmowi Sekrety mojego taty młodzież może rozważyć, jakie skutki dla następnych pokoleń ma Shoah, jak wpływa na ludzi i dostrzec czym jest trauma wojenna, bez idealizowania, bez ofiarności.

Film dostępny od 15 września, w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

‍ZWIASTUN FILMU:



O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ
(Magdalena Nieć) PL 2023, 95’
Film polecany dla uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej.

Zuzia i pies Lampo, bohaterowie filmu „O psie, który jeździł koleją"

Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z książki Romana Pisarskiego. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika.

Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.

Losy tytułowego czworonoga to okazja do poruszenia wielu ważnych tematów, takich jak: wrażliwość na potrzeby zwierząt, zasady odpowiedniej opieki nad pupilem, mądre korzystanie z internetu i mediów społecznościowych, empatia wobec słabszych.

Film O psie, który jeździł koleją to adaptacja nietypowa, bo z akcją osadzoną we współczesności oraz… ze zmienionym, szczęśliwym zakończeniem! Można być pewnym, że cała klasa opuści kino w doskonałych humorach.

Zestaw materiałów edukacyjnych dostępny jest TUTAJ.
Film dostępny od 8 września.


‍ZWIASTUN FILMU:



KICIA KOCIA NA PIKNIKU
(Marta Stróżycka) PL 2023, 45’
Film polecany dla dzieci w wieku przedszkolnym (3+).



Przygody Kici Koci ponownie na dużym ekranie! Kicia Kocia na pikniku to urocza animacja o przygodach bystrej kotki i jej przyjaciół, oparta na bestsellerowych książkach Anity Głowińskiej.

W filmie Kicia Kocia na pikniku główna bohaterka udaje się na basen, plażę i oczywiście – piknik. Poznaje też nowego kolegę, zdobywa cenną lekcję w trakcie zabawy w sklep i odwiedza wujka na wsi. Podczas seansów, na małych widzów czekają: świetna zabawa, nowe wyzwania i niesamowite odkrycia!

W filmie Kicia Kocia na pikniku będzie można przeżyć radosne momenty i odkryć na nowo uroki miejsc odwiedzanych nie tylko w czasie wakacji. Animacja zachęca najmłodszych do aktywności. Pokazuje, jak przełamywać własne ograniczenia, po to, by wspólnie budować świat, w którym każdy czuje się bezpiecznie – opowiada o produkcji reżyserka nadzorująca, Marta Stróżycka.

‍ZWIASTUN FILMU:



SIŁA NASZYCH MARZEŃ
(Christian Duguay) FR 2022, 111’
Film polecany dla uczniów z klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.



Wzruszająca opowieść o więzi człowieka ze zwierzęciem i pokonywaniu przeciwności losu.

Siła naszych marzeń to świetnie zrealizowana, poruszająca opowieść o dorastaniu, rodzinie i podnoszeniu się po doznanym nieszczęściu. Akcja filmu rozgrywa się we francuskiej stadninie, należącej do rodziny Zoe. Dziewczynie od najmłodszych lat towarzyszą konie, które traktowane są z jednej strony jako członkowie rodziny, z drugiej - jako sportowcy, biorący udział w prestiżowych wyścigach. Marzenia Zoe o byciu dżokejką stają jednak pod znakiem zapytania po wydarzeniach pewnej feralnej, burzowej nocy.

W rolach rodziców Zoe wystąpiły dwie gwiazdy francuskiego kina: Pio Marmaï (Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan) i Mélanie Laurent (Bękarty wojny, Debiutanci).

Siła naszych marzeń to z jednej strony emocjonujący film sportowy. Świetnie zrealizowany, z widowiskowymi sekwencjami wyścigów konnych, które trzymają widza w napięciu – od startu, aż do samej mety. Jednakże film Christiana Duguaya to także bardzo pouczająca, interesująca opowieść o pokrzyżowanych życiowych planach, gniewie, depresji oraz trudnym i długim procesie powracania do zdrowia.

Film dostępny w wersjach z napisami lub polskim lektorem.

ZWIASTUN FILMU:



NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
(Michael Ekblad) DE/NL/SE 2021, 75’
Film polecany dla dzieci w wieku przedszkolnym.



Kolorowy film animowany opowiadający o trudnych emocjach, związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Najlepsze urodziny królika Karola to film animowany zrealizowany na podstawie książek uwielbianej Rotraut Susanne Berner. Tytułowy bohater filmu kończy wreszcie 5 lat. Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Jednak nie wszystko idzie po jego myśli, zwłaszcza, że rodzice są zajęci opieką nad jego młodszą siostrą. Bohater postanawia więc uczcić urodziny po swojemu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Film opowiada o tym, jakie odczucia mogą towarzyszyć dzieciom w momencie kiedy na świat przychodzi ich rodzeństwo, do jakich zmian to prowadzi oraz czego wówczas oczekują od nich bliscy. Sytuacja, kiedy rodzice muszą zająć się chorą córeczką, jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tym, że powinniśmy uczyć się określać priorytety w rodzinie i wartościować swoje potrzeby, biorąc pod uwagę potrzeby innych. Film przekonuje, że pozycja żadnego członka rodziny nie jest zagrożona w momencie kiedy rodzina się powiększa.

Pełen opis walorów filmu: TUTAJ
Materiały edukacyjne: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:

 



KICIA KOCIA MÓWI: DZIEŃ DOBRY!
(Marta Stróżycka) PL 2023, 45'
Film polecany dla przedszkolaków.
Doskonały na pierwszą wizytę w kinie!



Animowana wersja przygód Kici Koci - ulubienicy polskich dzieci, znanej z książek Anity Głowińskiej.

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! to zestaw wybranych odcinków serialu, opartego na książkach Anity Głowińskiej. Dzieci będą miały okazję zobaczyć na dużym ekranie Kicię Kocię, Packa, Adelkę i Julianka oraz przeżyć wraz z nimi wiele wspaniałych przygód. Nie zabraknie również wyzwań, związanych z codziennymi sprawami, takimi jak: mycie się, gotowanie, jazda pociągiem czy radzenie sobie z chorobą.


Materiały edukacyjne dostępne TUTAJ.


Film dostępny od 28 kwietnia.

‍ZWIASTUN FILMU:



GŁOWA PEŁNA CIEBIE
(Caroline Cowan) SE 2022, 82'
Film polecany dla klas 4-6 szkół podstawowych.



Film o ważnych dla młodych ludzi sprawach: akceptacji, przyjaźni, pierwszych zauroczeniach i życiowych niepowodzeniach, których jednak nie należy brać zbyt serio.

Ekranizacja książki pochodzącej z popularnej serii dla dzieci autorstwa Mansa Ghartona i Johana Unenge. W szkole pojawia się nowy chłopiec Adam i w swojej klasie poznaje Evę. U obojga dochodzą do głowy nieznane wcześniej uczucia. Czy to jest miłość? Emocje targają nastolatkami, którzy nie za bardzo wiedzą, co z tym wszystkim zrobić.


Film porusza bardzo ważne kwestie relacji rówieśniczych oraz tych panujących w domu. Młody bohater Adam, zmieniając miejsce zamieszkania, musi zmierzyć się z nowymi sytuacjami, co wiąże się z doświadczaniem różnych emocji. Poznając Evę, koleżankę z klasy, zauważa u siebie nieznane dotąd uczucie. Śledząc losy nastolatków, równocześnie obserwujemy, jak wyglądają relacje rodzinne w domach młodych przyjaciół. Ważnym wątkiem pokazanym w filmie są pielęgnowane przez bohaterów wartości – dbałość o zwierzęta, rozwijanie umiejętności sportowych, wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami, wspólne posiłki z rodzicami, celebrowanie urodzin.

Głowa pełna ciebie uczy asertywności i szczerości, uświadamia, że zawsze powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czego naprawdę chcemy i postępować zgodnie z tym przekonaniem – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:



SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT
(Gregor Schnitzler) DE/AU 2021, 89’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Przywracająca wiarę w siebie i w przyjaźń, pełna niezwykłych przygód adaptacja książki Margit Auer.


Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej.


Film zrealizowany na podstawie serii książek Margit Auer to pełna werwy i zwrotów akcji opowieść o dziewczynce, która musi odnaleźć się w nowym miejscu. Szkoła magicznych zwierząt uczy solidarności i wspólnego działania, a obecność fantastycznych bohaterów – tytułowych magicznych zwierząt – rozwija dziecięcą wyobraźnię i zachęca do zastanowienia, jacy powinni być przyjaciele oraz jakie role w życiu człowieka spełniają.


Szkoła magicznych zwierząt podejmuje ważne zagadnienia, które dotyczą prawie każdego dziecka. Pozwala poradzić sobie dzieciom z trudnymi emocjami, związanymi z przebywaniem w grupie rówieśniczej m.in. z lękiem, zazdrością i złością, uczy budowania pozytywnych relacji z przyjaciółmi, przekonuje, że w relacjach warto być autentycznym – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:



BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI.
TAJEMNICA SKORPIONA

(Tina Mackic) SE 2022, 83'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Najnowsza odsłona przygód małych detektywów, znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis.


Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych.


W książkowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis ukazało się już ponad 20 książek. Mali detektywi doczekali się również kilku filmów o swoich przygodach. Najnowszy z nich – Tajemnica Skorpiona – zapewnia widzom ciekawą intrygę, pomysłowo nawiązuje do konwencji kryminału i zachęca do refleksji nad znaczeniem międzyludzkich relacji oraz problemem samotności.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ


ZWIASTUN FILMU:





YUKU I MAGICZNY KWIAT
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.



Przepiękna wizualnie, europejska animacja opowiadająca o przemijaniu i radości życia. Magia, wzruszenia i wspaniała muzyka, uzupełniająca treść filmu.


Główną bohaterką filmu jest mała Myszka Yuku, mieszkająca z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!  


Czarująca animacja Yuku i magiczny kwiat została wyróżniona nagrodą Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnieniem Jury Zespołu Edukatorów Filmowych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci”.


Yuku i magiczny kwiat  porusza trudny temat odchodzenia (i radzenia sobie ze stratą) w niezwykle subtelny i dostosowany do dziecięcej wrażliwości sposób. Film zwraca również uwagę na takie zagadnienia jak rola rodzinnych relacji czy znaczenie przyjaźni dla życia człowieka. Przestrzega przed pochopnym ocenianiem innym oraz uproszczonym spojrzeniem na świat wyłącznie przez pryzmat stereotypów.


Dodatkowe materiały (propozycja warsztatów i wprowadzenie reżysera): TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ



ZWIASTUN FILMU:




Bookmark and Share