kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 19 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)



----------------------------------------- 


SIMONA KOSSAK
(Adrian Panek) PL 2024, 100’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  



Dynamicznie opowiedziana i atrakcyjnie sfilmowana historia Simony Kossak - wybitnej biolożki i ekolożki, która wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie.

Simona Kossak (Sandra Drzymalska), córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach.

Filmowa i rzeczywista Simona uczy widzów szacunku i uważności wobec świata. Jej umiejętność dostrzegania drobiazgów, niedostępnych dla mniej wprawnego oka, pozwala zachwycić się pięknem Puszczy Białowieskiej. Film udowadnia, że można łączyć osobiste ambicje z troską o świat. Upominać się o własne prawo do wolności, ale uwzględniać także dobro innych pomijanych i niedostrzeganych istot.

Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
Film dostępny na seanse dla grup zorganizowanych od 25 października.

‍ZWIASTUN FILMU:




WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA
(Eliza Kubarska) PL/SE/NP/IN/IT/AT 2024, 80’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.  



Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, która wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę.

Dokument  Elizy Kubarskiej - Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa - opowiada o tajemniczej śmierci tytułowej bohaterki i przygląda się jej niesamowitemu życiu. Narratorką filmu jest sama bohaterka, której audiopamiętnik stanowi dźwiękowy motyw przewodni opowieści.

Dokument zaprasza widzów do prywatnego świata Wandy Rutkiewicz, a także prowadzi intrygujące śledztwo na temat jej tajemniczego zniknięcia. Reżyserka rozmawia z bliskimi, współpracownikami, a także osobami, które widziały Wandę jako ostatnie. Zagląda również do położonych wysoko w górach klasztorów, gdzie nie brak ukrywających się przed światem ludzi z Zachodu.

Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie:
Dokument Elizy Kubarskiej oddaje głos przede wszystkim samej Wandzie Rutkiewicz, dzięki odnalezionym i użytym w filmie audio-dziennikom himalaistki. Uzupełnione o materiały wideo z jej wypraw i archiwalia telewizyjne budują portret kobiety, która wyprzedzała swoje czasy, przełamywała bariery – zwyczajowe oraz psychiczne – w świecie i sporcie zdominowanym przez mężczyzn.

Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.

‍ZWIASTUN FILMU:




SEZONY
(Michał Grzybowski) PL 2024, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  



Inteligentna komedia o kryzysie w aktorskim małżeństwie, której akcja rozgrywa się w pełnym absurdów teatralnym świecie.

Marcin (Łukasz Simlat), egocentryczny aktor, musi zmierzyć się̨ z nieoczekiwanym rozpadem długoletniego związku. Mężczyzna zmaga się̨ z własnymi słabościami i dostaje szansę, żeby dojrzeć do nowego życiowego etapu.

Sceniczna fantazja miesza się̨ tu z prozą życia rozstającej się pary, a trudnym emocjom towarzyszy inteligentny humor. Etapy kryzysu małżeńskiego następują niczym sezony w teatrze, a wyjątkowo wybuchowe relacje między mężem i żoną toczą się podczas trzech różnych spektakli: Piotruś Pan, Dom Lalki, Sen nocy letniej.

Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Tematyka kryzysu małżeńskiego, problemów w komunikacji między ludźmi w związku, a wreszcie rozwodu, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość odległa nastolatkom. Jednak patrząc na statystyki rozwodów, młodzi ludzie z pewnością będą mogli odnieść filmową historię do relacji obserwowanych w swoim środowisku, a film może być dla nich punktem wyjścia do ciekawej rozmowy na temat emocji, wartości zaufania, wierności i prawdy, przekraczaniu granic oraz graniu ról w życiu.

Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.

‍ZWIASTUN FILMU:



DZIKI ROBOT
(Chris Sanders) US 2024, 101’
Film polecany dla uczniów klas 2-8 szkoły podstawowej.



Zachwycająca animacja, zrealizowana na podstawie bestsellerowej książki Petera Browna.

Historia robota ROZZUM, w skrócie "Roz" - który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami, a nawet zostanie przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia.

Dziki robot to piękna opowieść o odkrywaniu siebie, wskazująca pomost między technologią a naturą oraz poruszające spojrzenie na to co tak naprawdę znaczy bycie żywą istotą.

Film polecany dla widzów powyżej 8 roku życia.
Dostępny w dwóch wersjach językowych (dubbing PL i napisy PL).


‍ZWIASTUN FILMU:



SMOK DIPLODOK
(Wojciech Wawszczyk) PL/CZ/SK 2024, 99’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej.



Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości. Polska animacja inspirowana komiksami Tadeusza Baranowskiego.

Upłynęło niemal 40 lat zanim sympatyczny gad znany z komiksów Tadeusza Baranowskiego trafił na kinowy ekran. Smok Diplodok to zrealizowana z rozmachem opowieść o niesamowitych przygodach rezolutnego dinozaura, który marzy o tym, by jego życie nabrało kolorów.

Smok Diplodok to film dla całej rodziny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi widzowie wyruszą w pełną niesamowitości podróż z głównym bohaterem i poznają znaczenie współpracy, odwagi i wzajemnego szacunku. Starsi zobaczą w filmie intrygującą przypowieść o twórczości, poszukiwaniu inspiracji i (non)konformizmie.

Reżyser o filmie: Jednym z najważniejszych elementów komiksów Tadeusza Baranowskiego jest metajęzyk, czyli świadomość postaci, że są rysowane przez autora. Ta myśl zmaterializowała się w mojej głowie jako pomysł, by połączyć film animowany z aktorskim. W Smoku Diplodoku są dwa, wpływające na siebie światy, realizowane dwoma różnymi technikami.

Zespół Edukatorów Filmowych o filmie:  Animacja łączy w sobie magię przygody z ciekawą historią, która rozwija dziecięcą wyobraźnią. Produkcja zachwyca wspaniałą oprawą graficzną, ale też ma do zaoferowania głębokie przesłanie. Wciągająca fabuła i sympatyczni bohaterowie sprawią, że młodzi widzowie będą się nie tylko bawić, ale również uczyć w sposób naturalny i angażujący. Obraz promuje wartości takie jak współpraca, odwaga i szacunek do drugiej istoty, które są istotne w kształtowaniu młodych umysłów.

Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ
 
‍ZWIASTUN FILMU:



PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU
(Simona Risi) IT 2023, 94’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Dokumentalna produkcja o życiu i twórczości Pabla Picassa. Opowieść o jego burzliwym życiu, wielkich namiętnościach i niezwykłych osiągnięciach.

Dokument Simony Risi to zrealizowana z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa opowieść o jego burzliwym życiu, wielkich namiętnościach i niezwykłych osiągnięciach. To także portret zmieniającego się Paryża i panorama XX wieku, który artysta kształtował, będąc zarazem przenikliwym kronikarzem burzliwej epoki.

Ustami ekspertów i kuratorów Picasso. Buntownik w Paryżu rozszyfrowuje ukrytą w dziełach Picassa symbolikę oraz tłumaczy, jak kolejne doświadczenia i spotkania wpływały na ewolucję jego stylu. Film krytycznie przygląda się biografii wielkiego artysty przypominając, że za spektakularną karierą tego „wielkiego mężczyzny” stoją również zapomniane lub niedoceniane kobiety.

Zespół Edukatorów Filmowych o filmie: Twórcy filmu unikają nachalnego biografizmu na rzecz ujętej w ramy dokumentu refleksji nad rolą sztuki, imigracją oraz koncepcją kultury narodowej. Uczynienie nadrzędną narratorką-komentatorką aktorki, która, podobnie jak Picasso, wyemigrowała do Francji, by tam realizować karierę filmową, sprawia, że film staje się uniwersalną dyskusją nad problemem społeczno-kulturowej izolacji i obcości, a zatem kwestiami tak bardzo dziś aktualnymi.

Polecamy oficjalne materiały do filmu, których współautorką jest koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami, dr Kaja Łuczyńska. Do pobrania TUTAJ.

‍ZWIASTUN FILMU:



HAMLET
(Sean Mathias) GB 2024, 150’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Zapis spektaklu, który odbył się w opustoszałym z powodu pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze. W roli głównej: Ian McKellen.

Hamlet jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny poglądom Szekspira na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii.

Hamlet w reżyserii Seana Mathiasa to zapis spektaklu, który odbył się w opustoszałym z powodu pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze. Obsadzenie w roli młodego duńskiego królewicza 85-letniego aktora Iana McKellena (Władca Pierścieni, Hobbit, seria X-Men) dodaje całkowicie nowy poziom do sztuki. Uczynienie Elsynorem różnych wnętrz teatru (takich jak scena, kulisy, garderoby, korytarze) świadczy o szacunku wobec przeświadczenia najwybitniejszego dramatopisarza wszech czasów, że świat jest tylko teatrem.

Ian McKellen to prawdziwy mag teatru i specjalista od twórczości angielskiego dramaturga. Oprócz Hamleta wcielał się w postacie Romea, Makbeta, Koriolana i króla Leara.

‍ZWIASTUN FILMU:



LEONARDO. ODKRYWCA
(Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon) FR 2023, 100’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.



Przepiękna lalkowa animacja poklatkowa, nawiązująca do życia szesnastowiecznego odkrywcy.
    
Humorystyczna opowieść dla całej rodziny, inspirowana życiem i twórczością Leonardo da Vinci. Artysta opuszcza Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie może swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jaki jest sens tego wszystkiego?

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Leonardo. Odkrywca to fantastyczna pozycja dla nauczycieli, która przekonuje, że nauka jest super! Film może stać się inspiracją do przeprowadzania własnych badań czy eksperymentów. Pokazuje, że nauka i wiedza nie są nudnymi kategoriami szkolnymi, lecz pobudzają kreatywność, poszerzają światopogląd i mogą stać się prawdziwą pasją.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 31 maja.

ZWIASTUN FILMU:




Bookmark and Share