kpb

na erkanach

Banici

Banici

Islandia, XVIII wiek. Przejmująca opowieść o tragicznej miłości wdowy i oskarżonego o kradzież banity, której dramatyzm podkreśla surowa skandynawska natura. Arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej w reżyserii Victora Sjöströma.

Baranki Dzieciom - ruchome obrazy

Baranki Dzieciom - ruchome obrazy

W programie pokaz bajek o filmowych przygodach bohaterów kultowych seriali animowanych dla dzieci oraz warsztaty tworzenia animacji pod okiem animatorki kultury i edukatorki Agnieszki Doniec

Chłopi (The Peasants)

Chłopi (The Peasants)

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły.

Czarownice (Häxan) (Klub Betel - wstęp wolny)

Czarownice (Häxan) (Klub Betel - wstęp wolny)

Nowatorski paradokument ukazujący dzieje czarnej magii na przestrzeni wieków: rytualne sabaty czarownic, sposoby działania inkwizycji, procesy oskarżonych o stosowanie magii i różne piekielne istoty.

Czas krwawego księżyca

Czas krwawego księżyca

Film opowiada o serii tajemniczych zaginięć członków bogatego plemienia Osagów mieszkających na obszarach złóż ropy naftowej w Oklahomie. Sprawą zaczyna się interesować nowo powstała agencja federalna FBI.

Dzikie orchidee

Dzikie orchidee

Jeden z ostatnich hollywoodzkich filmów niemych. Pełna pasji historia miłosna osadzona na egzotycznej indonezyjskiej wyspie Jawa. Olśniewającej Grecie Garbo partneruje szwedzki aktor Nils Asther.

Dziwne ścieżki życia + Q&A: Almodóvar

Dziwne ścieżki życia + Q&A: Almodóvar

Drugi anglojęzyczny krótkometrażowy projekt Pedro Almodovara po LUDZKIM GŁOSIE z 2020 roku. Do filmu dołączony będzie ekskluzwyny wywiad z Pedro Almodvarem prowadzony przez Annę Bogutskaya.

Frida: Viva la vida

Frida: Viva la vida

Filmowy dokument, który ukazuje dwa oblicza tej kultowej artystki. Z jednej strony ikona niezależności i kobiecej siły, zmagająca się z bólem i miłosnymi zawodami, z drugiej – artystka, wyzwolona z wszelkich fizycznych ograniczeń.

Furman śmierci

Furman śmierci

Arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej, adaptacja opowiadania Selmy Lagerlöf, pierwszej kobiety wśród laureatów literackiej Nagrody Nobla. David Holm, alkoholik, w sylwestrową noc upija się na cmentarzu. We śnie nawiedza go dawny przyjaciel...

Hamlet

Hamlet

Film jest dość wierną adaptacją dramatu Williama Szekspira z jedną istotną różnicą: Hamlet jest dziewczyną, której prawdziwa tożsamość ukrywana jest przez rodziców, marzących o osadzeniu potomkini na tronie.

How to Have Sex

How to Have Sex

Energetyczny koktajl filmu imprezowego i poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję.

Królowa Krystyna

Królowa Krystyna

Opowieść o życiu szwedzkiej Królowej Krystyny, która została koronowana już jako 5-letnia dziewczynka. W trakcie jej panowania Szwecja stała się jedną z największych potęg Europy. Międzynarodowe sukcesy nie szły jednak w parze ze szczęściem w życiu prywatnym.

Michael

Michael

Jedno z najważniejszych dzieł queerowego kina niemego, przez lata uznawane za zaginione. Cechująca się psychologiczną głębią produkcja o imponującej scenografii, pełnej autentycznych dzieł sztuki.

Napoleon

Napoleon

Wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, film przedstawia nieustępliwą podróż Bonapartego do władzy przez pryzmat jego uzależniającego, niestabilnego związku z jego jedyną prawdziwą miłością, Józefiną, ukazując jego wizjonerską taktykę wojskową i polityczną w połączeniu z jednymi z najbardziej dynamicznych sekwencji bitew, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Niewierni w Paryżu

Niewierni w Paryżu

Fanny i Jean sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Kiedy Fanny przypadkowo wpada na byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg.

Oponent

Oponent

Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu, łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie.

Osobliwości sycylijskie

Osobliwości sycylijskie

Luigi Pirandello (Toni Servillo), laureat literackiej Nagrody Nobla, po latach nieobecności wraca na rodzinną Sycylię. W trakcie pogrzebu poznaje dwóch grabarzy Onofria i Sebastiana (komediowy duet Salvo Ficarra i Valentino Picone), którzy po godzinach próbują swoich sił w amatorskim teatrze.

Siostrzeństwo świętej sauny

Siostrzeństwo świętej sauny

Nagrodzony na festiwalu Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły ze wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Skarb rodu Arne

Skarb rodu Arne

Skuta lodem opowieść o młodej kobiecie rozdartej między miłością a poczuciem sprawiedliwości. Zapadające w pamięć kadry, zbudowane na zasadzie mocnych kontrastów. W roli głównej: Mary Johnson - „szwedzka Lillian Gish” .

Symfonia zmysłów

Symfonia zmysłów

Pierwszy wspólny film Grety Garbo i Johna Gilberta, który uczynił ze szwedzkiej aktorki prawdziwą boginię ekranu i wielką gwiazdę kina niemego. Odważna obyczajowo opowieść o burzliwych losach miłosnego trójkąta.

Wdowa po pastorze

Wdowa po pastorze

Film Carla Theodora Dreyera, który zapowiada kluczowe wątki jego późniejszej twórczości. Znakomita rola Hildur Carlsberg jako trzykrotnej wdowy - ofiary społecznych norm.

Wicher

Wicher

Smagany wiatrem amerykański film Victor Sjöströma. Delikatna młoda dziewczyna ze Wschodu (Lillian Gish), wprowadza się do swojej kuzynki na Zachodzie, gdzie wywołuje napięcia w rodzinie i powoli popada w obłęd.

Wielki Gatsby

Wielki Gatsby

Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan w wystawnej adaptacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda autorstwa Baza Luhrmanna. 1922 rok. Nick Carraway przybywa do Nowego Jorku w poszukiwaniu amerykańskiego marzenia. Pochłania go czarujący świat zamożnych ludzi, ich iluzji, miłości i kłamstw.