kpb

21. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich - pokaz specjalny

W dn. 30 maja - 8 czerwca w Krakowie odbywają się 21. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich.

Z tej okazji zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokaz filmu POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS.
Autorem muzyki do filmu jest Paweł Sydor.

Po seansie spotkanie z kompozytorem, Pawłem Sydorem, poprowadzi Jerzy Stankiewicz.


poniedziałek, 8 czerwca, godz. 20.00

POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS | POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS
reż. Rafał Wieczyński, Polska 2009, 150'Największa polska produkcja 2009 roku: 7 tysięcy aktorów i statystów, 7 miesięcy zdjęć, 14 miast.

Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę.

Obraz przedstawia życie Księdza Jerzego Popiełuszki od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Szczególną uwagę zwraca dopracowana scenografia, która doskonale oddaje estetyczny koloryt lat 80.

To jeden z bardzo niewielu filmów przedstawiających ten tak ważny okres naszej najnowszej historii i z pewnością pierwszy ukazujący go tak wiernie.Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane zostały najnowsze środki i rozwiązania techniczne.

Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia Księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną Księdza Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.

W roli Księdza Jerzego wystąpił Adam Woronowicz.


ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share

archiwum