kpb

Krótka historia polskiego kina, cz. II: Krzyk

KRZYK (reż. Barbara Sass)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina, cz. II: twórcy osobni
wtorek, 22 października 2024, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14715_0.jpg

Kobieca frustracja, celna metafora polskiego społeczeństwa i mroczne ulice stolicy. Film Barbary Sass Krzyk z niezwykłą rolą Doroty Stalińskiej to kolejny tytuł cyklu Krótka historia polskiego kina. Projekcja we wtorek, 22 października, o godzinie 18.30.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to projekcje filmów wyjątkowych polskich twórców, którzy tworzyli poza dominującymi nurtami i formacjami artystycznymi. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt.

Październikowym tytułem przeglądu jest Krzyk Barbary Sass, który będzie można zobaczyć we wtorek, 22 października, o godzinie 18.30.

Krzyk to trzeci samodzielny film Barbary Sass, wybitnej przedstawicielki kina kobiet w Polsce. Po wieloletniej pracy w charakterze drugiego reżysera, w latach osiemdziesiątych Sass wkroczyła z impetem na drogę samodzielnej kariery trzema filmami z udziałem Doroty Stalińskiej, których tematem były szanse i ryzyko związane z usamodzielnieniem się bohaterek. Po udanym debiucie Bez miłości (1980) i znakomitej Debiutantce (1982) obie artystki, Sass i Stalińska, w Krzyku osiągnęły mistrzostwo, docenione na festiwalach w San Sebastian, Koszalinie i Gdyni.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) nasze Kino.

PROGRAM:
wtorek, 22 października
18.30 KRZYK | THE SCREAM
(Barbara Sass) PL 1983, 88’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

BILETY: 20 zł


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
listopad 2024
O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI | O-BI, O-BA: THE END OF CIVILIZATION
(Piotr Szulkin) PL 1984, 86’


O FILMIE:
KRZYK | THE SCREAM
(Barbara Sass) PL 1983, 88’



Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1984 - wygrana: Brązowe Lwy Gdańskie - Najlepsza główna rola kobieca (Dorota Stalińska)

Marianna (Dorota Stalińska), dziewczyna z warszawskiej Pragi, wychodzi z więzienia i dzięki pomocy kuratora społecznego dostaje pracę salowej w luksusowym domu opieki. Zajmuje się tam między innymi starym, zgryźliwym pensjonariuszem. Bohaterka, znana w środowisku przestępczym jako “Perełka”, zaczyna wierzyć w nowy początek i lepsze jutro.

Krzyk to mocny, mroczny film, który uchwycił atmosferę rewindykacji, panującą w 1981 roku. Jedna z najważniejszych polskich reżyserek, Barbara Sass, portretuje kobiecą frustrację i niemoc, które rezonują z obskurnymi zaułkami stolicy.

Film wyświetlany z angielskimi napisami.


SPOT:





ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

Repertuar:

Wtorek 22 października // Tuesday, October 22

Bookmark and Share

archiwum