kpb

W krainie Ghibli: 3x Miyazaki - nocny maraton filmowy

W KRAINIE GHIBLI: 3x Miyazaki
nocny maraton filmowy
sobota, 18 maja 2024, godz. 22.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14305_2.jpg

Trzy kultowe animacje ze studia Ghibli na nocnym maratonie filmowym! W sobotnią noc, 18 maja, będzie można u nas zobaczyć trzy filmy w reżyserii japońskiego mistrza, Hayao Miyazakiego. W programie: Księżniczka Mononoke, Spirited Away: W krainie bogów i Ruchomy zamek Hauru.

Hayao Miyazaki, japoński twórca filmów animowanych, to prawdziwa ikona kina. Laureat dwóch Oscarów, założyciel legendarnego studia Ghibli, od ponad czterech dekad zaprasza widzów do wyjątkowego świata swojej wyobraźni. Podczas nocnego maratonu będzie można u nas zobaczyć trzy filmy anime autorstwa mistrza z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Program otworzy zapierająca dech w piersiach animacja Księżniczka Mononoke. To proekologiczna opowieść o świecie leśnych stworzeń, demonów i magii, w której reżyser zadaje pytania o relację człowieka z przyrodą, wpisaną w naturę przemoc czy o granice podziałów na dobro i zło.

Nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Animowanego i Złotym Niedźwiedziem festiwalu w Berlinie film Spirited Away: W krainie bogów to podróż wykraczająca poza granice wyobraźni. W tej kultowej animacji duchy i fantastyczne istoty przeplatają się z szintoistyczną tradycją oraz refleksją na temat przemian zachodzących w japońskim społeczeństwie.

Maraton zwieńczy Ruchomy zamek Hauru - jeden z najpopularniejszych filmów Miyazakiego. To niezwykła adaptacja powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, która przekonuje, że prawdziwe piękno tkwi w ludzkim wnętrzu, a magia jest wszędzie wokół nas.

W piątek, 21 czerwca, nocny maraton z filmami Miyazakiego odbędzie się raz jeszcze. Tym razem będzie kierowany do licealistów - uczestników SMAKu - Spotkań Młodych Amatorów Kina.

Filmy zostaną wyświetlone w oryginalnej, japońskiej wersji językowej z napisami w języku polskim.

W KRAINIE GHIBLI: 3x Miyazaki
nocny maraton filmowy

PROGRAM:
sobota, 18 maja 2024
start o godz. 22.00

KSIĘŻNICZKA MONONOKE | MONONOKE-HIME
(Hayao Miyazaki) JP 1997, 133'

przerwa: 15’

SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW | SEN TO CHIHIRO NO KAMIKAKUSHI
(Hayao Miyazaki) JP 2001, 124’

przerwa: 15’

RUCHOMY ZAMEK HAURU | HAURU NO UGOKU SHIRO
(Hayao Miyazaki) JP 2004, 119'

Koniec wydarzenia ok. godz. 5.00

BILETY: 55 zł (3 filmy)

O FILMACH:
KSIĘŻNICZKA MONONOKE | MONONOKE-HIME
(Hayao Miyazaki) JP 1997, 133'Japońska Akademia Filmowa 1998: Najlepszy film
Annie 2000 - nominacja: Najlepsza reżyseria animowanej produkcji kinowej
Saturn 2001: Najlepsze wydanie filmu na kasecie wideo


Dawno temu, gdy przyroda była jeszcze nieujarzmiona, a ziemię zamieszkiwały bóstwa pod postacią zwierząt, młody wojownik Ashitaka zostaje dotknięty śmiertelną klątwą przez demonicznego dzika. W nadziei na odnalezienie lekarstwa mężczyzna wyrusza w daleką podróż do tajemniczej, leśnej krainy. Wkrótce zostaje wciągnięty w sam środek konfliktu między stojącą na czele Żelaznego Miasta, ambitną panią Eboshi, a waleczną księżniczką Mononoke, dziewczyną wychowaną przez wilki, która nie cofnie się przed niczym, aby powstrzymać ludzi przed zniszczeniem lasu.


RUCHOMY ZAMEK HAURU | HAURU NO UGOKU SHIRO
(Hayao Miyazaki) JP 2004, 119'MFF w Wenecji 2004: Złota Osella
MFF w Wenecji 2004 - nominacja: Złoty Lew (Hayao Miyazaki)
Oscary 2006 - nominacja: Najlepszy długometrażowy film animowany (Hayao Miyazaki)

Jeden z najbardziej popularnych filmów Hayao Miyazakiego, który pokazuje świat pełen kontrastów, magii i streampunkowej technologii.

Nieśmiała Sophie pracuje w sklepie z kapeluszami, należącym niegdyś do jej ojca. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru.


SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW | SEN TO CHIHIRO NO KAMIKAKUSHI
(Hayao Miyazaki) JP 2001, 124’MFF w Berlinie 2022: Złoty Niedźwiedź
Oscary 2003: Najlepszy film animowany
Saturny 2003: Najlepszy film animowany
Critic’s Choice 2003: Najlepszy film animowany
Annie 2003: Najlepszy pełnometrażowy film animowany, Annie - Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka Joe Hisaishi, Najlepsze indywidualne osiągnięcie: reżyseria animowanej produkcji kinowej Hayao Miyazaki, Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenariusz Hayao Miyazaki
BAFTA 2004: Najlepszy film nieanglojęzyczny - nominacja


W trakcie przeprowadzki do nowego domu dziesięcioletnia Chihiro wraz z rodzicami przypadkowo trafia do tajemniczego, opuszczonego miasteczka. Ku swojemu przerażeniu dziewczynka odkrywa, że to kraina zamieszkana przez bóstwa i duchy, a jej rodzice zostali przemienieni... w świnie! To kara za spożycie pokarmu przeznaczonego dla bogów. Aby ocalić rodziców, Chihiro będzie musiała rozpocząć pracę u potężnej wiedźmy Jubaby. Czy dziewczynce uda się zdjąć klątwę i wrócić do świata ludzi?


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum