kpb

Dojrzałe Kino: Czerwone niebo

DOJRZAŁE KINO:
CZERWONE NIEBO (reż. Christian Petzold)
środa, 8 maja 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14301_0.jpg

W środę, 8 maja zapraszamy seniorów na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie nagrodzone na festiwalu w Berlinie Czerwone niebo w reżyserii Christiana Petzolda. Pokaz poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

Bohaterowie filmu Christiana Petzolda Czerwone niebo spędzają wakacje w letniskowym domku nad morzem. Choć w rozżarzonym od upału i pożaru okolicznych lasów powietrzu czuć zbliżające się niebezpieczeństwo, dla początkującego pisarza nie ma to znaczenia, bo najważniejsza jest książka, nad którą pracuje.

Czerwone niebo to drugi film Christiana Petzolda, którego tematem jest żywioł: w Undine (do zobaczenia online w E-Kinie Pod Baranami!) bohaterom towarzyszyła woda, chłodząca ich uczucia, tutaj jest to ogień, który je podsyca. Opowiadana z lekkością przez reżysera historia tli się nieśpiesznie, obejmując kolejny dzień letniej kanikuły, aż do nieoczekiwanego finału.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
CZERWONE NIEBO | ROTER HIMMEL
(Christian Petzold) DE 2023, 103’

MFF w Berlinie 2023 - wygrana: Srebrny Niedźwiedź - Najlepszy film (Christian Petzold)
MFF w Berlinie 2023 - nominacja: Złoty Niedźwiedź - Udział w konkursie głównym (Christian Petzold)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - nominacja: Najlepszy europejski aktor roku (Thomas Schubert)


Leon (Thomas Schubert) i Felix (Langston Uibel) spędzają lato w położonym nad Bałtykiem letniskowym domku. Wypoczynek chcą połączyć z kreatywną pracą, której sprzyjać ma oddalone od wakacyjnego zgiełku miejsce. Leon kończy swoją drugą książkę, Felix planuje studia na Akademii Sztuk Pięknych i przygotowuje portfolio. Już przekraczając próg domu letnicy spostrzegają, że nie będą jego jedynymi lokatorami. Matka Felixa udostępniła go także Nadji (Paula Beer - znana z filmów Frantz i Undine), która dorabia w pobliskim miasteczku, sprzedając lody. Rozgrzane od upału powietrze sprzyja nie tylko emocjom, które połączą bohaterów filmu, ale także rozprzestrzeniającym się dość szybko pożarom. Tytułowe czerwone niebo nie opisuje romantycznego nadmorskiego zachodu słońca tylko łunę ognia, ogarniającego okoliczne lasy. Choć w kurorcie turyści odwołują rezerwacje, a w oddali słychać odgłosy walki z pożogą i niesiona przez wiatr sadza osiada na skórze, w domku letniskowym nikt nie czuje zagrożenia. Dla Leona najważniejsza jest powieść i zbliżające się spotkanie z wydawcą, stroni więc od reszty beztroskiego towarzystwa. Jego skupienie na sobie samym nie wynika jednak z koncentracji na procesie twórczym, lecz z egoizmu i braku umiejętności dzielenia się z innymi przyjemnościami życia.

ZWIASTUN: 
 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14220_2.jpg   

    

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum