kpb

Premiera Psychologiczna: Obsesja

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
OBSESJA (reż. Todd Haynes)
pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 12 lutego 2024, godz. 17.45
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14053_0.jpg

Intrygujące, wywołujące niepokój połączenie thrillera i melodramatu. Film Obsesja w reżyserii Todda Haynesa pokazany zostanie w cyklu Premiery Psychologiczne w poniedziałek, 12 lutego. Po pokazie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Lutowa Premiera Psychologiczna to spotkanie z filmem Obsesja w reżyserii Todda Haynesa (Carol, Daleko od nieba), nazywanego mistrzem melodramatu. Twórcy zapraszają do nieoczywistego świata, w którym skandal rozpływa się w rutynie codzienności, a niepokój zderza się z autoironią.

Pisząc nominowany do Oscara scenariusz filmu, Samy Burch inspirowała się prawdziwą historią Mary Kay Letourneau, która pod koniec lat 90. wzbudziła oburzenie opinii publicznej. W obsadzie Obsesja obok Julianne Moore wystąpiła Natalie Portman, która tworzy kreację na miarę oscarowego Czarnego łabędzia. Aktorkom na ekranie towarzyszy młody gwiazdor Charles Melton, znany z serialu Riverdale i filmu Słońce też jest gwiazdą.

Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


O PROWADZĄCYCH:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka, seksuolożka. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Wśród jej szczególnych zainteresowań zawodowych znajduje się pozytywna seksualność, filmoterapia oraz psychologia kryzysu. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka humanistyczna i arteterapeutka. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, wymiany przemyśleń i źródło nowych refleksji. Każdy film stara się traktować jak podróż w nieznane. W pracy i w życiu pielęgnuje filozofię egzystencjalną. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej i psychopatologii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, współtworzyła również naukowy projekt filmowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.


BILETY:
26 zł
(normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
OBSESJA | MAY DECEMBER
(Todd Haynes) US 2023, 113’Złote Globy 2024 - nominacje: Najlepsza komedia lub musical, Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Natalie Portman), Najlepszy aktor drugoplanowy (Charles Melton), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Julianne Moore)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Todd Haynes)
Oscary 2024 - nominacje: Najlepszy scenariusz oryginalny (Alex Mechanik, Samy Burch)


Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy.ZWIASTUN:
PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum