kpb

Pieśni wielorybów - pokazy przedpremierowe

PIEŚNI WIELORYBÓW (reż. Jean-Albert Lièvre)
pokazy przedpremierowe
poniedziałek-czwartek, 25-28 grudnia 2023

Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13987_2.jpg

Refleksyjny i poetycki dokument opowiadający o zwierzętach, które są prawdziwymi strażnikami naszej planety. Francuski film przyrodniczy Pieśni wielorybów - przedpremierowo w naszym Kinie 25-28 grudnia.

Zapierające dech w piersiach ujęcia, poetycka narracja, podwodny taniec i magiczne dźwięki. Tytuł Pieśni wielorybów odnosi się do specyficznych odgłosów wydawanych przez walenie, nazywanych też “pieśniami”. Tworzą one wyrafinowany i unikalny system komunikacji, który pozwala przenosić informacje na odległość tysięcy kilometrów z prędkością większą niż prędkość dźwięku w powietrzu.

Słowny komentarz, który towarzyszy niezwykłym obrazom w filmie Pieśni wielorybów, pochodzi z poematu Whale Nation Heathcote’a Williamsa, w którym została zawarta historia rozwoju waleni oraz opowieść o ich ogromnym znaczeniu dla równowagi całej planety. Narratorką polskiej wersji filmu jest piosenkarka Margaret.

Za zdjęcia do filmu odpowiedzialni byli najlepsi fotografowie przyrody na świecie. Kilkanaście osób pracowało w różnych zakątkach globu, używając najnowszej technologii do rejestrowania corocznej wędrówki wielorybów. Udało się uchwycić ich zabawy, moment narodzin, a nawet to, w jaki sposób mały waleń jest w stanie pić mleko matki pod wodą. Wspaniałym ujęciom towarzyszy eklektyczna ścieżka dźwiękowa, w której usłyszeć można utwory takich artystów jak Leonard Cohen, Jóhann Gunnar Jóhannsson, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

BILETY:

26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)

HARMONOGRAM:

ŚRODA, 27 GRUDNIA, GODZ. 18.15
Sala Biała

CZWARTEK, 28 GRUDNIA, GODZ. 18.15
Sala Biała


O FILMIE:
PIEŚNI WIELORYBÓW | WHALE NATION
(Jean-Albert Lièvre) FR 2023, 81’MFF Millennium Docs Against Gravity 2023: nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc

Wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. Dokument Pieśni wielorybów zabiera widzów w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu.

W filmie posłuchamy wyjątkowego śpiewu wielorybów, dzięki któremu komunikują się ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszymy z najlepszymi fotografami przyrody w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, pokazującą ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. I przekonamy się, że to one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę.

Premiera filmu: 29 grudnia 2023

ZWIASTUN:
 

WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
sobota-niedziela, 16-17 grudnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum