kpb

Twarze Agaty - przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych

TWARZE AGATY (reż. Małgorzata Kozera)
pokaz filmu w ramach
przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych
piątek, 15 grudnia 2023, godz. 20.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13969_0.jpg

Od sierpnia, w wybranych małopolskich kinach, trwa przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ostatni w programie przeglądu jest dokument Twarze Agaty w reżyserii Małgorzaty Kozery - wyróżniona Złotym Lajkonikiem opowieść o zmaganiu się z chorobą i traumą przeszłości. Pokaz w piątek, 15 grudnia.

Kraków, Bochnia, Sucha Beskidzka i Tarnów - w tych miastach odbywały się pokazy przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych. W programie znalazło się pięć znakomitych produkcji pokazywanych i nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

To już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - komentuje dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Ostatnim tytułem przeglądu jest wyróżniony Złotym Lajkonikiem dokument Twarze Agaty Małgorzaty Kozery - pełna emocji, hipnotyzująca opowieść o umieraniu i odradzaniu się. Film wykorzystuje zróżnicowane środki wizualne, od wykreowanych, onirycznych scen, po surowe materiały zarejestrowane smartfonem. Reżyserka o filmie: Pracę rozpoczęłam z wizją optymistycznego filmu o potędze sztuki i zwycięstwie nad chorobą. Z czasem zrozumiałam, że chodzi tu o coś głębszego, niż opowieść o twórczości jako narzędziu pomocnym w walce z rakiem, a pozytywna siła tej historii nie jest zależna od rezultatu leczenia bohaterki.

W piątek, 15 grudnia, film Twarze Agaty zostanie pokazany z podwójnymi polskimi i angielskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

BILETY: 12 zł

O FILMIE:
TWARZE AGATY | TWARZE AGATY
(Małgorzata Kozera) PL 2023, 72’Agata jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Choroba i związany z nią ból nie dają za wygraną, ale pojawiają się coraz bardziej obiecujące sposoby na leczenie. Dla Agaty najważniejszą terapią pozostaje jednak twórczość. Jej twarz wraz z nawrotami naczyniaków ulega kolejnym deformacjom, co staje się jednym z głównych tematów, jakie bohaterka eksploruje w swojej sztuce.

Film prezentowany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum