kpb

Spotkanie Filozoficzne: 20 000 gatunków pszczół (przedpremiera!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
(reż. 
Estibaliz Urresola Solaguren)
pokaz przedpremierowy i filozoficzna dyskusja
wtorek, 5 grudnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13948_2.jpg

Czuły i delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu nad różnorodnością świata. 20 000 gatunków pszczół - prezentowany na festiwalu w Berlinie reżyserski debiut Estibaliz Urresoli Solaguren - zostanie pokazany przedpremierowo 5 grudnia w cyklu Spotkania Filozoficzne. Po pokazie rozmowę inspirowaną filmem poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

20 000 gatunków pszczół to poruszający portret relacji rodzinnych – choć nieidealnych to czułych i dążących do zrozumienia. Główną bohaterką filmu jest mała Lucía - dziecko, które kwestionuje zastane normy, zasady i tradycje oraz sprawia, że na jaw wychodzą od lat skrywane tajemnice. Jej dziecięcy bunt przypomni dorosłym, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

W postać Lucíi wcieliła się dziesięcioletnia Sofia Otero, która zdobyła za swoją rolę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, stając się najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Po przedpremierowym pokazie filmu we wtorek, 5 grudnia, odbędzie się dyskusja którą poprowadzi mgr Anna Piskorska - filmoznawczyni z filozoficznym zapleczem. Absolwentka studiów doktoranckich w ISzA UJ. Autorka kilkunastu autorskich kursów, współpracowała z WZiKS UJ, WSMiP UJ oraz Wydziałem Filozoficznym UJ. Zajmuje się wprowadzaniem pojęć filozoficznych do teorii filmu.

Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.

Film 20 000 gatunków pszczół jest jednym z pięciu tytułów ubiegających się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu wspaniałych nagród.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (senior/klubowy)


O FILMIE:
20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ | 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
(Estibaliz Urresola Solaguren) ES 2023, 125’


MFF w Berlinie 2023: Nagroda za najlepszą rolę główną (Sofia Otero)
Festiwal Filmowy w Maladze 2023: Najlepszy Hiszpański Film, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Patricia López Arnaiz), Premio Feroz Puerta Oscura - Nagroda hiszpańskich krytyków filmowych
Europejskie Nagrody Filmowe 2023: Europejskie Odkrycie - Nagroda FIPRESCI (nominacja)

Choć bez trudu godzimy się z istnieniem ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Na własnej skórze przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía (nagrodzona na festiwalu w Berlinie Sofía Otero), do której - wyraźnie wbrew jej woli - większość krewnych wciąż zwraca się urzędowym imieniem Aitor. W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka konfrontuje się ze skrajnie odmiennymi postawami - od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej babki, przez bierność zagubionej mamy. Wytrwale broniąca własnej tożsamości Lucía zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę - opiekującą się tytułowymi pszczołami, żyjącą w zgodzie z naturą ciocię.


Premiera filmu: 8 grudnia 2023


ZWIASTUN:


PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!


Bookmark and Share

archiwum