kpb

Premiera Psychologiczna: Siostrzeństwo świętej sauny

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY (reż. Anna Hints)
pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 13 listopada 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13893_0.jpg

Estoński kandydat do Oscara 2024 - dokument Siostrzeństwo świętej sauny w reżyserii Anny Hints - to kolejny film cyklu Premiery Psychologiczne. Po pokazie w poniedziałek, 13 listopada, odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Premiery Psychologiczne to nasz stały cykl, w ramach którego prezentowane są najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe. Pokazom towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru filmów oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

W listopadzie inspiracją do dyskusji będzie sensualny dokument Siostrzeństwo świętej sauny Anny Hints.

Siostrzeństwo świętej sauny zabiera widzów w podróż w głąb życiodajnego lasu. To właśnie tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia.

Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Dokument Siostrzeństwo świętej sauny to jeden z pięciu tytułów, które ubiegają się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu nagród.

O PROWADZĄCYCH:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka, seksuolożka. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Wśród jej szczególnych zainteresowań zawodowych znajduje się pozytywna seksualność, filmoterapia oraz psychologia kryzysu. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka humanistyczna i arteterapeutka. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, wymiany przemyśleń i źródło nowych refleksji. Każdy film stara się traktować jak podróż w nieznane. W pracy i w życiu pielęgnuje filozofię egzystencjalną. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej i psychopatologii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, współtworzyła również naukowy projekt filmowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

BILETY: 17.90 zł


O FILMIE:
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | SMOKE SAUNA SISTERHOOD 
(Anna Hints), ES/FR/IT 2023, 89’ FF Sundance 2023: Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego, udział w konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. Siostrzeństwo świętej sauny przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Autorem oryginalnej ścieżki dźwiękowej jest islandzki kompozytor Eðvarð Egilsson, który przygotował ją we współpracy z eksperymentalnym folkowym trio EETER.


ZWIASTUN:PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum