kpb

Wystawa w kinie: Hopper. Amerykańska love story

Wystawa w kinie:
HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY
(reż. Phil Grabsky)

pokazy specjalne
poniedziałek, 5 grudnia 2022, godz. 18.15

Kino Pod Baranami

 


Znakomity amerykański artysta Edward Hopper, nazywany również malarzem samotności, to główny bohater dokumentu Hopper. Amerykańska love story zrealizowanego przez Phila Grabsky’ego w ramach cyklu Wystawa na ekranie. Film można zobaczyć u nas 5 grudnia.

 

Kim był Edward Hopper, walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego twórczość miała żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką? Na te i inne pytania odpowiada film dokumentalny Hopper. Amerykańska love story, przybliżający twórczość artysty, Edwarda Hoppera.


Jego obraz Nocne marki (znany również jako Nocne jastrzębie) należy do najbardziej rozpoznawalnych obrazów olejnych wszechczasów. Hopper często portretował współczesne sobie amerykańskie miasta i ich mieszkańców. W niezwykły sposób przedstawiał ich zagubienie, samotność, obojętność i odrębność. Prace Hoppera często inspirowały twórców filmowych, takich jak Terrence Malick, Wim Wenders czy Jim Jarmusch. Obraz Dom przy torach stał się wzorem dla niepokojącego motelu Batesów z Psychozy Alfreda Hitchcocka.


Film zdobywcy nagrody BAFTA Phila Grabsky’ego potwierdza, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest zarazem przystępna i niezwykle intrygująca. Dokument Hopper. Amerykańska love story powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022–5.03.2023).


BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)
23 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY
| HOPPER. AN AMERICAN LOVE STORY
(Phil Grabsky) GB 2022, 95’

Dzieła Edwarda Hoppera to najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, że postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock czy David Lynch, a nawet twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie.

 

ZWIASTUN:

 

 

WCZEŚNIEJSZE POKAZY:

poniedziałek, 14 listopada 2022, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

niedziela, 20 listopada 2022, godz. 14.30
Kino Pod Baranami

wtorek, 22 listopada 2022, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum