kpb

Plenerowa wystawa plakatów filmowych: Plakat Filmowy - dzieło sztuki

Plenerowa wystawa plakatów filmowych
PLAKAT FILMOWY - DZIEŁO SZTUKI
do 31 sierpnia 2022
na Plantach Krakowskich
Kino Pod Baranami

 


fot. Emilian Aleksander

 

Zapraszamy do odwiedzenia plenerowej wystawy plakatów filmowych, dostępnej do końca sierpnia na Plantach, w sąsiedztwie Barbakanu. Prezentowane afisze zostały zaprojektowane przez uznanych artystów związanych z Polską Szkołą Plakatu oraz tych, którzy kontynuowali myśl tego nurtu.


Do końca wakacji, w pobliżu Barbakanu, można oglądać plenerową wystawę plakatów filmowych pt. Plakat filmowy - dzieło sztuki, przygotowaną przez Fundację Dla Kina, Kino Pod Baranami oraz Dydo Poster Gallery. To dziesięć różnorodnych afiszy filmowych, stworzonych przez polskich artystów do zagranicznych produkcji, takich jak Zawrót głowy Alfreda Hitchcocka, Casablanca Michaela Curtiza czy Strach na wróble Jerry’ego Schatzberga. Wśród autorów znaleźli się uznani twórcy związani z kultową Polską Szkołą Plakatu oraz artyści młodszych pokoleń, inspirujący się tym niezwykłym nurtem w rodzimej sztuce.


Wybrane filmy, których plakaty znalazły się na wystawie (m.in. Piknik pod Wiszącą Skałą, Kabaret, Ostatni seans filmowy), wyświetlane są w naszym kinie w ramach nowego cyklu Filmy Wszech Czasów.


Plenerowa wystawa plakatów - z opisem w języku polskim i angielskim - znajduje się na Plantach, w bezpośrednim sąsiedztwie Barbakanu.


Prezentowane plakaty pochodzą ze zbiorów Dydo Poster Collection - kolekcji Krzysztofa Dydo, który od 1960 roku systematycznie gromadzi polskie i zagraniczne plakaty. W jego zbiorach znajdują się plakaty kulturalne – filmowe, teatralne, operowe, festiwalowe, wystawowe, muzyczne oraz społeczne, polityczne i reklamowe. Od 1985 roku w Kramach Dominikańskich na ul. Stolarskiej 8-10 działa galeria, której właścicielami są Krzysztof Dydo i Ewa Pabis. W październiku 2017 roku została otwarta druga Galeria Plakatu w Krakowie przy al. Focha 1 (w dawnym hotelu Cracovia), tzw. galeria „córka”, której właścicielką jest Natalia Dydo, kontynuująca pasję ojca.


Wystawa plakatów towarzyszy 16. wakacyjnemu festiwalowi filmowemu Letnie Tanie Kinobranie, który aż do 1 września trwa w naszym kinie.


Organizatorem wystawy jest Fundacja Dla Kina we współpracy z Kinem Pod Baranami. Partnerem wystawy jest Dydo Poster Collection.


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Bookmark and Share

archiwum