kpb

Moje dzieciństwo - pokaz międzynarodowej trylogii filmowej i spotkanie z reżyserką Iryną Pravylo (MOS)

MOJE DZIECIŃSTWO
pokaz międzynarodowej trylogii filmowej
i spotkanie z reżyserką Iryną Pravylo
czwartek, 25 sierpnia 2022, godz. 18.30 
Małopolski Ogród Sztuki
(ul. Rajska 12)

 


25 sierpnia wraz z Teatrem im. Juliusza Słowackiego zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12) na pokaz międzynarodowej trylogii filmowej Moje dzieciństwo w reżyserii Iryny Pravylo. W programie wydarzenia trzy krótkie metraże o naznaczonych przez wojnę bohaterach oraz rozmowa z ich twórczynią.


Projekt Moje dzieciństwo obejmuje trzy filmy krótkometrażowe: Krew, Chłopski anioł i Mój uniwersytet w reżyserii Iryny Pravylo, które są oparte na opowiadaniach pisarzy z Ukrainy (Stepan Vasylchenko), Gruzji (Nodar Dumbadze) i Włoch (Nino Palumbo).


Głównymi bohaterami filmów są chłopcy w wieku 6, 11 i 15 lat, którzy ze względu na trudne okoliczności życiowe, kontynuują życie bez ojca lub jako sieroty. Widzowie obserwują na ekranie ich powojenną egzystencję, są świadkami jak zaczynają się rozwijać, odkrywać swoje powołanie i przeznaczenie.


Kiedy ukraiński zespół międzynarodowej trylogii filmowej Moje dzieciństwo zaczął pracować nad projektem, autorzy nie mogli sobie nawet wyobrazić, że temat o dzieciach wojny będzie obecnie tak istotny dla Ukrainy.


Po pokazie filmów z projektu Moje dzieciństwo odbędzie się spotkanie z reżyserką Iryną Pravylo. Rozmowę z twórczynią - w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski - poprowadzi Olena Shaparenko.


Wstęp wolny!


O FILMACH:

KREW | КРОВ
(Iryna Pravylo) GE/UA 2011, 28'

11-letni chłopiec Nodar stracił rodziców i teraz musi wybrać, czy mieszka z babcią (mamą matki) czy dziadkiem (tatą ojca). Ta autobiograficzna opowieść, zrealizowana na podstawie opowiadania Nodara Dumbadze, ukazuje znaczenie relacji i więzów krwi.


Film w języku gruzińskim z ukraińskimi i polskimi napisami.

 

ANIOŁ CHŁOPSKI. OPOWIEŚĆ BOŻONARODZENIOWA | МУЖИЦЬКИЙ АНГЕЛ. РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ
(Iryna Pravylo) UA 2013, 29'

Sześcioletni chłopiec Ivanko czeka na świąteczny cud. Okres powojenny, chłopiec mieszka sam na sam z matką i bardziej niż cokolwiek innego Ivanko pragnie kutii (ukraińskie danie świąteczne) ze słodkim miodem. Ivanko idzie do kościoła, gdzie widzi ikonę Chłopskiego Anioła. Zaczyna rozmawiać z Aniołem i prosi go o co najmniej jeden popękany garnek miodu. Film na podstawie opowiadania Stiepana Wasylczenki.


Film w języku ukraińskimi z polskimi napisami.

 

MÓJ UNIWERSYTET | МІЙ УНІВЕРСИТЕТ
(Iryna Pravylo) IT/UA 2017, 28'

Po II wojnie światowej 15-letni Giovanni przeniósł się z rodziną z małego miasteczka na południu do środkowych Włoch. Chłopiec czyta Boską komedię Dantego Alighieri, książkę, którą odziedziczył po ojcu, który niedawno zginął w bitwie. Młody człowiek, próbując zrozumieć głębszy sens tej pracy, znajduje własne powołanie do zostania pisarzem. Film na podstawie opowiadania Nino Palumbo.


Film w języku włoskim z ukraińskimi i polskimi napisami.

 

 

Wydarzenie powstało w ramach Programu Wsparcia dla Ukraińskich Twórców i Twórczyń, organizowanego przez Miasto Kraków oraz Krakowskie Forum Kultury.


Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

Bookmark and Share

archiwum