kpb

Filmy Wszech Czasów: Piknik pod Wiszącą Skałą

PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ
(reż.
 Peter Weir)
pokazy specjalne
w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
12 i 16 sierpnia 2022, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów. 12 i 16 sierpnia na kinowym ekranie będzie można zobaczyć mistrzowską ekranizację pełnej tajemnic powieści Piknik pod Wiszącą Skałą w reżyserii Petera Weira. Projekcję poprzedzi wykład Martyny Olszowskiej - autorki pracy doktorskiej o współczesnym kinie Australii. 

 

Piknik pod Wiszącą Skałą to świetnie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów, ekranizacja powieści Joan Lindsay o tym samym tytule. Opowiada o tajemniczym zniknięciu kilku uczennic z elitarnej szkoły dla dziewcząt, które podczas walentynkowego pikniku oddaliły się na słynną Wiszącą Skałę, gdzie ślad po nich zaginął.


Reżyserem filmu jest Peter Weir (Truman Show, Stowarzyszenie Umarłych Poetów) - czołowy twórca Australijskiej Nowej Fali, mistrz w kreowaniu niezwykłej, onirycznej atmosfery. Sześciokrotnie nominowany do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, dopiero jesienią tego roku odbierze statuetkę Honorowego Oscara.


Fenomen zmysłowego i pełnego niedopowiedzeń Pikniku pod Wiszącą Skałą to efekt współpracy reżysera z autorem scenariusza Cliffem Greenem, operatorem Russellem Boydem (zdjęcia idealnych wiktoriańskich wnętrz skontrastowane z jaskrawymi obrazami natury) oraz osób odpowiedzialnych za muzyczną warstwę filmu: kompozytora Bruce’a Smeatona i rumuńskiego flecisty Gheorghea Zamfira.  


Wykład (nagranie wideo) przed projekcją filmu Piknik pod Wiszącą Skałą wygłosi Martyna Olszowska - absolwentka filmoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Autorka pracy doktorskiej o współczesnym kinie Australii  oraz artykułów naukowych o kinie Petera Weira. Pasjonatka Australii i Skandynawii, tańca oraz fotografii. Od wielu lat związana ze Szwecją. 

 

BILETY:

30 zł (normalny)
25 zł (student/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

 

O FILMIE:

PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ | PICNIC AT HANGING ROCK
(Peter Weir) AU 1975, 107'

BAFTA: Najlepsze zdjęcia (Russell Boyd)
SATURNY: Najlepsze zdjęcia (Russell Boyd)

 

Sobota, 14 lutego 1900 roku. Dzień Świętego Walentego.
Grupa uczennic z elitarnej szkoły z internatem Appleyard College w stanie Victoria, wybiera się na piknik w okolice owianej tajemnicą Wiszącej Skały. Po obiedzie, w blasku popołudniowego słońca, cztery dziewczęta oraz nauczycielka oddalają się od reszty. Wraca tylko jedna z nich…

 

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

 

PATRON MEDIALNY:

 
 
 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum