kpb

Filmy Wszech Czasów: Casablanca

CASABLANCA (reż. Michael Curtiz)
pokazy specjalne
w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
23 & 27 lipca 2022, godz. 18.45
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_12828_4.jpg

 

Rusza nowy cykl pokazów pod hasłem Filmy Wszech Czasów! Już w lipcu zapraszamy na pokaz ponadczasowego melodramatu Michaela Curtiza Casablanca, z niezapomnianymi rolami Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman. Projekcję 23 lipca poprzedzi wykład Patrycji Włodek - filmoznawczyni związanej z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

  

Casablanca - najsłynniejszy melodramat wszech czasów - już od 80 lat oczarowuje widzów swoją niepowtarzalną magią. Ta wyróżniona trzema Oscarami, ponadczasowa opowieść o niemożliwej miłości, uznawana jest za jeden z najlepszych amerykańskich filmów w historii. 

 

Twórcą filmu jest węgierski emigrant Michael Curtiz (właść. Mihály Kertész), a scenariusz powstał na bazie sztuki Everybody Comes to Rick's autorstwa Murraya Burnetta i Joan Alison. Znakomite role Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, niepowtarzalna atmosfera, wspaniała muzyka (z przebojem As Time Goes By na czele), pamiętne cytaty sprawiają, że po seansie Casablanki aż chciałoby się zakrzyknąć: Zagraj to jeszcze raz, Sam!

 

Casablanca będzie pierwszym filmem zaprezentowanym w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów. W najbliższych miesiącach na ekranie Kina Pod Baranami, pojawiać się będą uznane, ponadczasowe produkcje (nierzadko o statusie arcydzieł!). Każdy z nich poprzedzi wprowadzenie przygotowane przez zaproszonego gościa. Większość filmów będzie prezentowana w wersji odrestaurowanej cyfrowo, niektóre zostaną wyświetlone z taśmy 35mm.

 

23 lipca prelekcję przed Casablanką wygłosi Patrycja Włodek – doktor habilitowana nauk o sztuce, absolwentka socjologii i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autorka książek Kres niewinności. Obraz i upamiętnienie ery Eisenhowera w amerykańskich filmach i serialach – pomiędzy reprezentacją, nostalgią a krytycznym retro (2018) i Świat był przemoczoną pustką. Czarny kryminał Raymonda Chandlera w literaturze i filmie (2015) oraz licznych tekstów o tematyce filmowej. Interesuje się przede wszystkim historią kina amerykańskiego i serialami nowej generacji.

 

Przepraszamy, ale ze względu na problemy techniczne, nie zaprezentujemy prelekcji video przed pokazem. Zapraszamy do wysłuchania prelekcji  w wersji audio.
 

BILETY:

30 zł (normalny)
25 zł (student/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

 

O FILMIE:

CASABLANCA | CASABLANCA
(Michael Curtiz) US 1942, 99'


Image courtesy of Park Circus/Warner

 

Oscary 1944: najlepszy film, najlepszy reżyser (Michael Curtiz), najlepszy scenariusz (J. J. Epstein, P. G. Epstein, H. Koch) i 5 innych nominacji
Amerykański Instytut Filmowy 2002: najlepszy amerykański melodramat wszech czasów

 

Akcja filmu toczy się w ukrytym wśród zabudowań starego miasta barze, prowadzonym przez Amerykanina Ricka (Humphrey Bogart), który staje się bezpieczną przystanią dla wielu uciekinierów z ogarniętej wojną Europy. Do przybytku trafia również Ilsa (Ingrid Bergman) wraz z poszukiwanym przez nazistów mężem (Paul Henreid). Rick, niegdyś bez pamięci zakochany w kobiecie, będzie musiał dokonać trudnego wyboru między uczuciem a powinnością.  

 

 

PATRON MEDIALNY:

 
 
 
 
 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum