kpb

Premiera Psychologiczna: Paryż, 13. Dzielnica (Przedpremiera!)

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
PARYŻ, 13. DZIELNICA
(reż. Jacques Audiard)

przedpremierowy pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 23 maja 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


23 maja zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. W programie: Paryż, 13. Dzielnica - zachwycająca, stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Opracowaniem filmu od strony psychologicznej zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.


Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
  


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
 

O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

BILETY:

25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)

 

 


O FILMIE:

PARYŻ, 13. DZIELNICA | LES OLYMPIADES
(Jacques Audiard) FR 2021, 106’

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Jacques Audiard)
Cezary 2022 - nominacja: Najbardziej obiecująca aktorka (Lucie Zhang), Najbardziej obiecujący aktor (Makita Samba), Najlepsza muzyka filmowa (Rone), Najlepsze zdjęcia (Paul Guilhaume), Najlepszy scenariusz adaptowany (Céline Sciamma, Jacques Audiard, Léa Mysius)
MFF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: Udział w sekcji (Jacques Audiard)

 

Akcja Paryża, 13. dzielnicy rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.

 


ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum