kpb

Duch śniegów - pokaz przedpremierowy

DUCH ŚNIEGÓW
(reż. Marie Amiguet, Vincent Munier)
pokaz przedpremierowy
sobota, 22 stycznia 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


22 stycznia, zapraszamy na pokaz przedpremierowy hipnotyzującego dokumentu Duch śniegów (The Velvet Queen), ukazującego piękno dzikiej przyrody. Zapierającym dech w piersiach zdjęciom Wyżyny Tybetańskiej towarzyszy ścieżka dźwiękowa autorstwa Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. Film był prezentowany na Festiwalu w Cannes, w ramach sekcji “Cinema for the climate”.


Spokojny i refleksyjny dokument Duch śniegów powstał w trakcie wyprawy fotografa Vincenta Muniera i pisarza Sylvaine’a Tessona, którzy wyruszyli na Wyżynę Tybetańską by odnaleźć spokrewnionego z tygrysem irbisa śnieżnego - mistrza kamuflażu, nazywanego przez lokalne społeczności Duchem Gór. 


Duch śniegów przenosi widza do dzikiej krainy o imponujących krajobrazach, zamieszkiwanych przez fascynujące stworzenia. Zjawiskowe ujęcia dopełnia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Nicka Cave’a i Warrena Ellisa, którzy są także autorami muzyki do filmów Droga (2009) oraz Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007).


Przedstawioną w filmie wyprawę Sylvaine Tesson opisał w książce Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery, która w Polsce ukazała się nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Dokument Duch śniegów był prezentowany w 2021 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w ramach sekcji “Cinema for the climate”. 


PIOSENKA PROMUJĄCA FILM:


BILETY: 
25 zł
(normalny)
18 zł
(ulgowy)
17 zł
(senior / klubowy)

 

O FILMIE:

DUCH ŚNIEGÓW | THE VELVET QUEEN
(reż. Marie Amiguet, Vincent Munier) FR 2021, 92’

Nagrody Lumiere 2022 - nominacje: Najlepszy dokument, najlepsza muzyka
MFF w Cannes 2021 - nominacja: Nagroda “Golden Eye”
MFF w Zurychu 2021 - nominacja: Najlepszy dokument zagraniczny
MFF w Camden 2021 - nominacja: Najlepszy dokument


Dokumentalny zapis wyprawy na tybetański płaskowyż jednego najbardziej znanych fotografów przyrody, Vincenta Munier, któremu towarzyszy nagradzany francuski pisarz i podróżnik, Sylvain Tesson. Przez kilka tygodni eksplorują tamtejsze dzikie tereny w poszukiwaniu wyjątkowych zwierząt, w tym narażonej na wymarcie i nieprzystępnej pantery śnieżnej.

 

ZWIASTUN:


 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

Repertuar:

Sobota 22 stycznia // Saturday, January 22

Bookmark and Share

archiwum