kpb

Gunda - pokazy filmu z okazji Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt

GUNDA (reż. Wiktor Kossakowski)
- pokazy filmu z okazji
Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt

od 1 października 2021
Kino Pod Baranami

 


Październik, ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, to szczególny czas namysłu nad stosunkiem ludzi do innych żywych istot. Znakomitym punktem wyjścia do refleksji na ten temat jest prezentowana na MFF w Berlinie Gunda – niezwykły dokument Wiktora Kossakowskiego, ukazujący magiczną codzienność zwierząt mieszkających na farmie. Od 1 października (Światowego Dnia Wegetarianizmu!) Gunda zagości również na Naszych ekranach.


Najwyższy czas, byśmy zaczęli patrzeć na zwierzęta uważnie i czule – uważa noblistka Olga Tokarczuk, a dokument Wiktora Kossakowskiego jest wspaniałą, głęboko poruszającą manifestacją tego postulatu. Gunda, sensacja zeszłorocznego festiwalu w Berlinie, to więcej niż film. To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie, dyskretny apel do naszej wrażliwości.
 

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i widz przyjmuje perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje.
 

Przepięknie sfilmowana, czarno-biała Gunda tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słychać chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala to usłyszeć


REŻYSER O FILMIE:
 
Dla mnie esencją kina jest pokazywanie, nie opowiadanie. Film dokumentalny jest świetnym narzędziem, aby pokazać realizm świata; pokazać coś, czego na co dzień nie widzimy, albo nie chcemy widzieć. Chciałbym, aby Gunda sprawiła, że ludzie zaczną widzieć zwierzęta jako istoty czujące i w pełni świadome. To wszystko sprawia, że jest to najbardziej osobisty i najważniejszy film w mojej karierze.


OPINIE O FILMIE:
 
Gunda zmusza widza by porzucił naturalną potrzebę dialogów, osądów czy analizy znaczeń – na rzecz przeżywania. To niezwykły portret intymności, celebrujący tajemnicę i potęgę życia.
Alfonso Cuarón


Niezwykła wrażliwość Kossakowskiego sprawia, że zwykłe, codzienne chwile nabierają baśniowego, niepowtarzalnego charakteru.
Ari Aster


Gunda przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków. To głębokie duchowe doświadczenie, medytacja o egzystencji.
Joaquin Phoenix


Kossakowski to jedyny reżyser filmowy zasługujący na nagrodę Nobla.
Aleksander Sokurow

 

ZWIASTUN:

 

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share

archiwum