kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego - pokazy przedpremierowe filmów Truflarze i Mała mama

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
pokazy przedpremierowe filmów
TRUFLARZE (reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw)
& MAŁA MAMA (reż. Céline Sciamma)

niedziela, 14 listopada 2021
Kino Pod Baranami

 


Odbywający się cyklicznie od 2016 roku Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto X muzy promujące zarówno wartościowe produkcje filmowe, jak i kino jako miejsce, w którym należy doświadczać filmowych emocji. Nasze kino - jak co roku - włącza się w obchody tego dnia i zaprasza na przedpremierowe pokazy filmów Truflarze oraz Mała mama.


Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto kina, które po raz pierwszy odbyło się w całej Europie 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Cel, jaki przyświecał ustanowieniu tego wyjątkowego dnia, jest bliski sercu każdego miłośnika X muzy: zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego oraz na samo kino jako na miejsce, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Z okazji Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, ponownie przygotowaliśmy specjalną ofertę dla widzów ceniących wartościowe filmy.


Ambasadorami tegorocznej edycji są: gwiazdor francuskiego kina Mathieu Amalric (Motyl i skafander, Grand Budapest Hotel), węgierska reżyserka i scenarzystka Ildikó Enyedi (Dusza i ciało), aktorka Valeria Golino o międzynarodowej karierze (Portret kobiety w ogniu, Kapitał ludzki, Ucieczka z Los Angeles) oraz hiszpański reżyser Jonás Trueba (Wszystkie piosenki są o mnie, Uwiedzeni).


W ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego przedpremierowo na ekranie naszego kina pojawi się nieszablonowy dokument Truflarze, będący impresją na temat życia tytułowych zbieraczy trufli, mieszkających wśród malowniczych krajobrazów włoskiego Piemontu. Dla bohaterów filmu drogocenne grzyby nie są żyłą złota, lecz przepisem na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo przemierzając lasy wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.


Tego samego dnia w naszym repertuarze pojawi się również Mała mama – jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznego Berlinale, w którym francuska reżyserka Céline Sciamma eksploruje bogate życie wewnętrzne ośmioletniej Nelly. Ta kameralna opowieść z ogromną wrażliwością zanurza się w świecie wyobraźni głównej bohaterki, która musi zmierzyć się ze śmiercią babci. Zaprasza również na naszą platformę
e-kinopodbaranami.pl, gdzie dostępny jest poprzedni film Céline Sciammy: zmysłowy kostiumowy melodramat Portret kobiety w ogniu.


Ponadto w niedzielę 14 listopada, w ramach 6. Festiwalu Filmowego Ukraina! zaprezentujemy poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film Biały ptak z czarnym znamieniem z 1971 roku, którego reżyser - Jurij Iljenko – uznawany jest za jednego z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii. Natomiast w godzinach przedpołudniowych najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom.


Polecamy też premierowe pokazy Ucieczki na srebrny glob, dokumentu o legendarnym filmie Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie. Widowiskowa superprodukcja mogła stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, ale… nigdy nie powstała.


Organizatorami Europejskiego Dnia Kina Artystycznego są CICAE i Europa Cinemas, a partnerem w Polsce Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

 

BILETY:
 
Pokazy przedpremierowe oraz UKRAINA! 6. Festiwal Filmowy:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (senior, z kartą Klubu Przyjaciół KPB)
 

Baranki Dzieciom:
12 zł

 

PROGRAM:
 
niedziela, 14 listopada
11.00 BARANKI DZIECIOM
PROSZĘ SŁONIA | PROSZĘ SŁONIA
(varia) PL 1968, 40’
Po seansie warsztaty plastyczne, które poprowadzi Aleksander Rajewski.

16.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
TRUFLARZE | THE TRUFFLE HUNTERS
(Michael Dweck, Gregory Kershaw) IT/GR/US 2020, 84’
W ramach pokazu zbiórka na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

17.00  POKAZ PRZEDPREMIEROWY
MAŁA MAMA | PETITE MAMAN
(Céline Sciamma) FR 2021, 72’

18.30 UKRAINA! 6. FESTIWAL FILMOWY
BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
(Jurij Ilienko) ZSRR 1971, 99’

20.55 PREMIEROWO
UCIECZKA NA SREBRNY GLOB | UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
(Kuba Mikurda) PL 2021, 94’

 

O FILMACH:
 
BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
(Jurij Ilienko) ZSRR 1971, 99’

W swoim trzecim filmie reżyser Jurij Illienko bada tragedię ubogiej ukraińskiej rodziny Dzwonariw, która żyje w Karpatach w pobliżu granicy rumuńskiej, w trudnych czasach wojny i terroru (1937-1947). Czterej bracia grają w wiejskim zespole, ale walka między ukraińskimi nacjonalistami, zwolennikami niemieckich okupantów i zwolennikami władzy radzieckiej zabiera jednego po drugim: Petro dołącza do Armii Czerwonej, Orest - do UPA, a Bogdan pozostaje w domu. Jednak losy braci przeplatają się zarówno w miłości jak i w walce.


Biały ptak z czarnym znamieniem to poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film o społecznych i osobistych konfliktach w czasach wojny. Jurij Iljenko to jeden z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii przełomu lat 60. i 70., który przyczynił się do jej odnowy. Iljenko - podobnie jak Leonid Osyka i Siergiej Paradżanow - tworzył kino malarskie, pełne poetyckich metafor, często odwołując się do kulturowych korzeni, folkloru oraz tradycji.


Film pokazywany w ramach retrospektywy aktora Bohdana Stupki, zorganizowanej w ramach 80. rocznica urodzin artysty.  

 

MAŁA MAMA | PETITE MAMAN
(Céline Sciamma) FR 2021, 72’

MFF w San Sebastian 2021: Nagroda publiczności
MFF w Toronto 2021: Udział w sekcji “Prezentacje specjalne”
MFF w Berlinie 2021: Udział w konkursie głównym
MFF Nowe Horyzonty 2021: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji


Jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Po udanej wycieczce w rewiry kina kostiumowego (Portret kobiety w ogniu) Céline Sciamma powraca do korzeni. W Małej mamie francuska reżyserka eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Sciamma przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. Mała mama to bowiem nic innego, jak spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z własnym rodzicem.
Opis MFF Nowe Horyzonty


Polska premiera filmu: marzec 2022

 

TRUFLARZE | THE TRUFFLE HUNTERS
(Michael Dweck, Gregory Kershaw) IT/GR/US 2020, 84’

Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego.


Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.


Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera Tamtych dni, tamtych nocy wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie.


Polska premiera filmu: 24 grudnia 2021

 

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB | UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
(Kuba Mikurda) PL 2021, 94’

Millennium Docs Against Gravity 2021 - wygrana: Nagroda Nos Chopina - Najlepszy film o tematyce muzycznej (Kuba Mikurda), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Daria Maślona)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - nominacja: Nagroda za Najlepszy Film Polski - Udział w konkursie (Kuba Mikurda)

 

Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po Trzeciej części nocy (1971) - dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego Diabła (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction Na srebrnym globie. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.
 

Na srebrnym globie (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. Ucieczka na srebrny glob to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.
 

 

 

ORGANIZATORZY EUROPEJSKIEGO DNIA KINA ARTYSTYCZNEGO:
CICAE
Europa Cinemas

 

PARTNER W POLSCE:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
 

 

Bookmark and Share

archiwum