kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Dolina Issy

Kinematograf w Pałacu Potockich
Dolina Issy (reż. Tadeusz Konwicki)
wtorek, 29 czerwca 2021, godz. 21.00
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na cykl wyjątkowych pokazów filmowych. Od czerwca do grudnia 2021, w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 zaprezentowanych zostanie siedem unikalnych filmów związanych z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


29 czerwca cykl pokazów otworzy Dolina Issy – poetycka adaptacja jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, przygotowana przez innego wybitnego polskiego pisarza, Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedzi prelekcja prof. Joanny Zach, kierowniczki Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

 

Pałac Potockich mieści się przy Rynku Głównym 20. 

 

 

BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami oraz online.
Dodatkowo w Pałacu Potockich w dniu pokazu.
Miejsca nienumerowane.

 

 

O FILMIE:


DOLINA ISSY
(Tadeusz Konwicki) PL 1982, 102’


Adaptacja powieści Czesława Miłosza Dolina Issy, napisanej w latach 1953-55 i wydanej po raz pierwszy nakładem paryskiej Kultury. Jej realizacji, wkrótce po otrzymaniu przez poetę Nagrody Nobla, podjął się Tadeusz Konwicki – również pochodzący z Litwy artysta, który w swej twórczości literackiej niejednokrotnie dawał wyraz powinowactwu ze światem opisywanym w powieści Miłosza.

 
Akcja Doliny Issy toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi - historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara, którego egzystencjalne niepokoje doprowadzają do obłędu i zbrodni. Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony.

 

 

 

 

 

ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum