kpb

Abdullah - pokaz specjalny w E-Kinie Pod Baranami

ABDULLAH (reż. Humaid Alsuwaidi)
- pokaz specjalny w E-Kinie Pod Baranami
wtorek, 15 czerwca 2021, g. 19.00
e-kinopodbaranami.pl

 

 

Zapraszamy na naszą wirtualną platformę e-kinopodbaranami.pl na pokaz specjalny filmu Abdullah - pełnometrażowego debiutu kompozytora Humaida Alsuwaidiego, zrealizowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Seans dopełni prelekcja wygłoszona przez dr Karolinę Rak - arabistkę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.


Młodą, lecz prężnie działającą kinematografię Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nasi widzowie mieli okazję poznać przy okazji cyklicznie odbywającego się Przeglądu Kina Emirackiego. Istniejący od 2016 roku festiwal, na przestrzeni lat odkrył przed polską widownią niejedną tajemnicę filmów realizowanych w kojarzonym z nowoczesnymi drapaczami chmur kraju Zatoki Perskiej.


Wśród filmów, prezentowanych w minionych latach w ramach przeglądu, znalazł się m.in. Abdullah - nakręcony w zaledwie 34 dni debiut kompozytora Humaida Alsuwaidiego, będący przejmującą, a zarazem pełną lekkości opowieścią o dorastaniu w skrajnie konserwatywnej rodzinie. 15 czerwca wracamy do tego tytułu podczas specjalnego pokazu na platformie e-kinopodbaranami.pl.


Tytułowy bohater filmu, Abdullah, nie spełnia oczekiwań rodziców: zamiast poświęcać czas na modlitwę oraz zdobywanie powszechnie poważanej profesji, chłopak oddaje się muzycznej pasji. Poznaje świat muzyki w tajemnicy, ukrywając się przed krytycznym spojrzeniem najbliższych.


Prelekcję do filmu wygłosi dr Karolina Rak - adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, orientalistka, arabistka i literaturoznawczyni, zajmująca się współczesnym dyskursem muzułmańskim, zwłaszcza w odniesieniu do nurtu fundamentalistycznego i jego różnorodności oraz zmianami zachodzącymi w społeczeństwach arabskich, ze szczególnym naciskiem na sytuację kobiet i rozwój zjawiska arabskiego feminizmu. Prowadzi stronę Feminizm arabski na FB oraz podcast Niswiyya.


Prelekcja dostępna będzie na platformie e-kinopodbaranami.pl jako materiał dodatkowy do filmu oraz zostanie zaprezentowana na profilach Kina Pod Baranami Facebooku i YouTubie.

 

BILETY: 15 zł
Film będzie dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl wyłącznie 15 czerwca od g. 19.00 do g. 23.59.

 

O FILMIE:


ABDULLAH | ABDULLAH
(Humaid Alsuwaidi) AE 2015, 97’

MFF w Dubaju 2015: konkurs główny - nominacja do Muhr Emirati Award


Dorastając w bardzo konserwatywnej rodzinie, w której wiele rzeczy jest “haram” (zakazane), Abdullah próbuje ukryć przed bliskimi swoją miłość do muzyki.


Nakręcony w 34 dni reżyserski debiut kompozytora Humaida Alsuwaidiego.

 

ZWIASTUN z angielskimi napisami:

 

 

 

SPOT: 

 


PARTNER POKAZU:
Nahda Foundation

Bookmark and Share

archiwum