kpb

Premiera Psychologiczna w sali kinowej & online: W co grają ludzie

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
w sali kinowej & online:

W co grają ludzie (reż. Jenni Toivoniemi)
- pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 15 lutego 2021, godz. 19.30
Kino Pod Baranami & e-kinopodbaranami.pl


15 lutego zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery psychologiczne - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji na temat kondycji psychicznej człowieka. Wydarzenie odbędzie się w nietypowej, hybrydowej formie: widzowie obejrzą fiński komediodramat W co grają ludzie jednocześnie w sali Kina Pod Baranami oraz na domowych ekranach (za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami.pl). Dyskusja po seansie odbędzie się równocześnie w sali kinowej i online. Będą mogli wziąć w niej udział zarówno widzowie obecni w kinie, jak ci w swoich domach.

 
Debiut fińskiej reżyserki Jenni Toivoniemi, W co grają ludzie, to energetyzujący portret grupy znajomych, którzy spotykają się po latach na urodzinowym przyjęciu-niespodziance. Alkohol leje się strumieniami, a na światło dzienne wychodzą wzajemne pretensje, kompleksy i konflikty.

 
W co grają ludzie to film pełen mocnych, błyskotliwych dialogów (toczonych w kilku językach: fińskim, angielskim i szwedzkim), mieszający powagę z absurdem i humorem. W obsadzie komediodramatu znalazł się m.in. znany z Granicy Eero Milonoff oraz często występujący na małym ekranie Christian Hillborg (seriale: Upadek królestwa, Most nad Sundem, Fleabag).

 
Film W co grają ludzie będzie można zobaczyć jednocześnie na domowych ekranach, za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami.pl oraz w sali Kina Pod Baranami. Dyskusja po seansie odbędzie się w sali kinowej i online. Zarówno widzowie obecni w kinie, jak i przed domowymi ekranami, będą mogli brać w niej udział. Dyskusję poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE
to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 


O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


BILETY: 15 zł

HARMONOGRAM:
poniedziałek, 15 lutego
 
19.30 pokaz filmu
Kino Pod Baranami oraz e-kinopodbaranami.pl
 
21.30 dyskusja
sala kinowa oraz platforma Zoom

 
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O POKAZIE ONLINE:
 
Film będzie dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl od g. 19.30 do g. 23.59.
Sprzedaż biletów zostanie zamknięta o g. 21.30.
Film należy skończyć oglądać przed północą.
Aby wziąć udział w dyskusji najlepiej rozpocząć domową projekcję punktualnie, o 19.30.
 
O g. 21.30 wystartuje dyskusja (w sali kinowej i online).
 
Link do dyskusji na portalu Zoom zostanie przesłany mailem do wszystkich osób, które obejrzą film w E-Kinie Pod Baranami.
 

 

O FILMIE:
 
W CO GRAJĄ LUDZIE | SEURAPELI
(Jenni Toivoniemi) FI 2020, 120’

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak?     

Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

W swoim pełnometrażowym debiucie utalentowana fińska reżyserka Jenni Toivoniemi, w twórczy sposób wykorzystuje dobrze znaną w kinie konwencję. Buduje dynamikę grupy, mieszając powagę z nieco absurdalnymi momentami, a kiedy indziej ciętym poczuciem humoru. Słodko-gorzka społeczna satyra na pokolenie dzisiejszych trzydziestokilkulatków.

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum