kpb

Otwarte E-Kino - wirtualne pokazy filmowe w E-Kinie Pod Baranami

OTWARTE E-KINO
- wirtualne pokazy filmowe
w E-Kinie Pod Baranami
wrzesień - grudzień 2020
www.e-kinopodbaranami.pl

 


Od końca września wspólnie z Fundacją Dla Kina zapraszamy do udziału w cyklu wirtualnych pokazów filmowych. Pokazy pod hasłem “Otwarte E-Kino” odbędą się na platformie www.e-kinopodbaranami.pl. Filmom towarzyszyć będą dyskusje, muzyka, audiodeskrypcja i... joga. Dostęp do wydarzeń - nieodpłatny!


Projekt “Otwarte E-Kino” to możliwość kinowego doświadczenia bez wychodzenia z domu, a także bliższego poznania najmłodszej - wirtualnej - sali Kina Pod Baranami, czyli platformy e-kinopodbaranami.pl. To właśnie za jej pośrednictwem, począwszy od września, będzie można wziąć udział w serii darmowych pokazów filmowych online połączonych z dodatkowymi atrakcjami.


Pokazy “Otwartego E-Kina” zainauguruje w ostatni tydzień września wirtualny seans niezwykłego dokumentu Powitanie słońca Stéphane Haskella. To historia osobistego sukcesu i uzdrowienia, ukazująca uniwersalną siłę jogi. W Powitaniu słońca pocieszenie w tej starożytnej praktyce znajdują m.in. więźniowie z niesławnego San Quentin, Masajowie, walczący ze stereotypami nastolatkowie oraz religijni Żydzi. Pokazowi towarzyszyć będzie sesja jogi online, którą poprowadzi Malwina Rzonca ze Szkoły Jogi Mayura w Krakowie. Sesja dostępna będzie za pośrednictwem tej samej platformy (e-kinopodbaranami.pl).


Październikowy pokaz skupi się wokół postaci zmarłego niedawno pisarza Jerzego Pilcha, będącego bohaterem dokumentu Adama Lewandowskiego Film o Pilchu. Filmowy portret literata tworzą jego przyjaciele – między innymi Janusz Głowacki, Andrzej Grabowski, Andrzej Stasiuk oraz Wojciech Kuczok – którzy wskazują na charakterystyczne cechy warsztatu pisarza i jego pozaartystyczne pasje. Narrację uzupełniają wypowiedzi samego bohatera, który wspomina czasy dzieciństwa i młodości oraz szczególną rolę Krakowa w swoim życiu. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie online z reżyserem filmu, Adamem Lewandowskim oraz Katarzyną Kubisiowską, autorką książki "Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia". Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik.


W listopadzie projekt “Otwarte E-Kino” zabierze widzów w podróż do epoki kina niemego podczas pokazu porywającego melodramatu Poza skałami. Film niemy z udziałem legendarnego Rudolpha Valentino i olśniewającej Glorii Swanson, przez lata uznawany był za zaginiony. W 2000 roku został odnaleziony i pieczołowicie odrestaurowany przez Nederlands Filmmuseum (dziś EYE Filmmuseum) w Amsterdamie. Obraz wyreżyserował Sam Wood – współtwórca słynnego Przeminęło z wiatrem. Poza skałami to opowieść o młodej kobiecie, która planuje ślub ze starszym milionerem, ale podczas podróży poślubnej zakochuje się w przystojnym arystokracie. Film zostanie zaprezentowany z przygotowaną specjalnie na tę okazję muzyką “na żywo” wykonaną przez kwartet w składzie: Maciej Trifonidis, Joachim Mencel, Stanisław Jan Klemens Słowiński i Marek “Smok” Rajss.


Również grudniowa odsłona projektu będzie przepełniona muzyką. Stanie się tak za sprawą filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza - inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami historii zapomnianego muzyka jazzowego, który choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, stał się prawdziwą legendą dla fanów jazzu. W jego postać wcielił się fenomenalny Dawid Ogrodnik, nagrodzony na Festiwalu w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Najnowsze dzieło Macieja Pieprzycy (Chce się żyć, Jestem mordercą) zostanie zaprezentowane na platformie e-kinopodbaranami.pl w wersji z audiodeskrypcją. Ta dodatkowa ścieżka dźwiękowa – zawierająca słowny opis takich elementów jak: wygląd postaci, ich wyraz twarzy, pora dnia czy miejsce akcji – umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzroku dokładne śledzenie wydarzeń na ekranie oraz pełniejsze zrozumienie filmu.
 

Projekt Otwarte E-Kino współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.


WSTĘP WOLNY

Wydarzenie odbędzie się na platformie internetowej Kina Pod Baranami. WSTĘP WOLNY!

★ Aby uzyskać nieodpłatny dostęp do grudniowego wydarzenia, wypełnij formularz: https://bit.ly/3qvz4tB

★ Aby oglądać filmy w ramach wydarzenia - musisz być zarejestrowany na www.e-kinopodbaranami.pl

Liczba miejsc jest ograniczona.

Dostęp możliwy wyłącznie na terenie Polski.

 

PROGRAM:

wtorek, 29 września
20.00
POWITANIE SŁOŃCA
| DEBOUT
(Stéphane Haskell) FR 2019, 90’
+ sesja jogi online

 


Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi.

 
Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię jogi. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.


SESJĘ JOGI ONLINE poprowadzi Malwina Rzonca ze Szkoły Jogi Mayura.

Malwina Rzonca
Jogę praktykuje regularnie od roku 2000. Uczyła się w szkole Beaty Jamińskiej i Konrada Kocota. Współzałożycielka Szkoły Jogi Mayura.

Szkoła Jogi Mayura
ul. Krupnicza 8/2, Kraków
www.jogawkrakowie.pl



wtorek, 13 października
20.00
FILM O PILCHU | FILM O PILCHU
(Adam Lewandowski) PL 2017, 55’
+ po seansie spotkanie online wokół filmu

Kino Pod Baranami: Film o Pilchu - krakowska premiera


Historia Jerzego Pilcha, autora wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści, takich jak "Spis cudzołożnic", "Bezpowrotnie utracona leworęczność" czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike "Pod mocnym aniołem". To opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, złożona z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera.


Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ponadto zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszkał i tworzył.


Dokument w reżyserii Adama Lewandowskiego został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu Pod mocnym Aniołem i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


W towarzyszącym filmowi SPOTKANIU ONLINE wezmą udział Katarzyna Kubisiowska (autorka książki "Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia") i Adam Lewandowski (reżyser dokumentu). Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik.

 


wtorek, 24 listopada
20.00 POZA SKAŁAMI
| BEYOND THE ROCKS
(Sam Wood) US 1922, 85’
+ muzyka "na żywo"

Kino Pod Baranami: Poza skałami


Uznany przez lata za zaginiony film Sama Wooda z Rudolphem Valentino i Glorią Swanson. Jest to jedyny film, w którym te dwie gwiazdy kina niemego zagrały razem. Przez ponad 75 lat uważano, że zachowała się jedynie minuta z całego filmu. W 2000 roku kopia tego dzieła odnalazła się w Haarlemie, w Holandii i została pieczołowicie odrestaurowana przez Nederlands Filmmuseum (dziś EYE Filmmuseum) w Amsterdamie.


Scenariusz Poza skałami powstał na podstawie książki Elinor Glyn. Swanson wciela się tutaj w rolę Theodory Fitzgerald, angielskiej arystokratki poślubiającej starzejącego się milionera, którego fortuna ma pomóc jej niezbyt bogatej rodzinie. W rzeczywistości jednak Theodora kocha przystojnego Lorda Bracondale'a (Valentino).


Projekcji filmu towarzyszyć będzie MUZYKA “NA ŻYWO” wykonana przez kwartet w składzie: Maciej Trifonidis, Joachim Mencel, Stanisław Jan Klemens Słowiński i Marek “Smok” Rajss.

 

Maciej Trifonidis
Kompozytor, producent i animator kultury. Zbieracz dźwięków, obserwator muzycznych procesów, nieokiełznany poszukiwacz. Założyciel i lider zespołów: TRIFONIDIS ORCHESTRA, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix Band, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis ‘Motion Pictures’ Project, 15 cm above the ground, Kolego oraz zespołów/orkiestr warsztatowych i edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees oraz właściciel wydawnictwa Slowdown Records.

 
Marek “Smok” Rajss
Muzyk, kompozytor i aranżer. Autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów i widowisk tanecznych (m.in. Alchemia Światła, Preludium Słowiańskie). Założyciel i lider formacji WATAHA Drums. Związany z takimi artystami jak: Basia Trzetrzelewska, Rudi Schuberth, Golec uOrkiestra i Adam Sztaba. W swoim warsztacie wykorzystuje umiejętności sound designu, co pozwala mu ciekawie zestawiać muzykę z efektami dźwiękowymi. Jest jednym z pierwszych artystów, pracujących w systemie dźwięku 3D, także w wersji plenerowej.


Joachim Mencel
Pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, dr hab. – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów Miłość mi wszystko wyjaśniła, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy.


Stanisław Jan Klemens Słowiński
Skrzypek, aranżer i kompozytor. Laureat prestiżowych nagród: Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta, wielokrotnie nominowany w kategoriach “skrzypce” oraz “nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top/Jazz Forum. Współpracuje z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna), często uczestniczy także w realizacji projektów innych artystów, takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

 


środa, 16 grudnia
20.00
IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
| IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
(Maciej Pieprzyca) PL 2019, 122’
film prezentowany z audiodeskrypcją

★ Aby uzyskać nieodpłatny dostęp do grudniowego wydarzenia, wypełnij formularz: https://bit.ly/3qvz4tB
★ Aby oglądać filmy w ramach wydarzenia - musisz być zarejestrowany na www.e-kinopodbaranami.pl
Liczba miejsc jest ograniczona.
Dostęp możliwy wyłącznie na terenie Polski.

W październiku premiera filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (wideo)


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Najlepsza rola męska (Dawid Ogrodnik), Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza muzyka, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Srebrne Lwy - wygrana, Złoty Klakier - Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu


Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.


Film zostanie zaprezentowany z nagraną audiodeskrypcją.

AUDIODESKRYPCJA to powstała w latach 80. technika przekazu treści widocznych na ekranie, osobom z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki dodatkowym opisom słownym (koncentrującym się na takich elementach jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria czy kostiumy) osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą zrozumieć, co dokładnie dzieje się w filmie. Kino Pod Baranami od lat aktywnie włącza się w popularyzację audiodeskrypcji za sprawą współpracy z twórcami aplikacji AudioMovie, odtwarzającej i synchronizującej z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe.


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami


PARTNERZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Szkoła Jogi Mayura w Krakowie
Studio Kropka
Aurora Films
Next Film
Milestone Films
Fundacja Siódmy Zmysł


Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.

 

Miejski Portal NGO w Krakowie - Home | Facebook

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum