kpb

Wirtualny SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Nie jestem twoim Murzynem

Wirtualny SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina:
Nie jestem twoim Murzynem (reż. Raoul Peck)
- wspólne oglądanie & dyskusja
piątek, 27 marca 2020, godz. 19.00
Kino Pod Baranami
 


 
#Zostańwdomu i bądź w kinie! W piątek, 27 marca zapraszamy licealistów na kolejny wirtualny pokaz filmowy połączony z dyskusją. W ramach domowego seansu, uczestnicy Spotkań Młodych Amatorów Kina zobaczą poruszający film dokumentalny Nie jestem twoim Murzynem. Po seansie spotkają się w internecie by podzielić się swoimi wrażeniami.
 
 
Nauka nowego języka, trening jogi, gra online… a może wirtualny pokaz filmowy, połączonych z dyskusją z udziałem innych widzów? Korzystając z niemal nieograniczonych możliwości internetu, Kino Pod Baranami zaprasza na kolejne odsłony filmowych spotkań, które tymczasowo zastępują prawdziwy seans kinowy zwieńczony dyskusją.

 
Tym razem, w ramach Spotkania Młodych Amatorów Kina (SMAK), uczniowie zmierzą się z dokumentem Nie jestem twoim Murzynem Raoula Pecka, w niezwykle oryginalnej formie przedstawiającym zmagania czarnoskórych obywateli USA z niesprawiedliwością i dyskryminacją. Narratorem filmu jest dobrze znany widzom aktor, Samuel L. Jackson.
 

Seansowi towarzyszyć będzie dyskusja, odbywająca się za pośrednictwem internetu, a poprzedzą je krótkie wprowadzenia filmoznawcy.


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 
Link do profilu SMAKu na Facebooku:
https://www.facebook.com/smakkina


 
O SMAK-u:

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi. Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!
pomysłodawczyni SMAK-u, Aleksandra Musiał, V LO
 
Mój pierwszy seans ze SMAKiem to pokaz polskiego filmu nominowanego do Oscara czyli Boże Ciało i myślę, że bez dyskusji, która odbywała się po seansie, przegapiłabym mnóstwo szczegółów! Z ogromną przyjemnością słuchałam tego, co zwróciło uwagę innych oraz przemyśleń odnośnie przekazu, który niósł film. Co ważne, jeśli boisz się ludzi i boisz się rozmawiać, to nie bój się SMAKu! Wypowiadają się Ci, którzy chcą, ale jestem pewna, że po wysłuchaniu opinii innych licealistów sam znajdziesz myśl, którą będziesz chciał się podzielić.
Aga, uczennica V LO w Krakowie.


O FILMIE:
 
NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM | I AM NOT YOUR NEGRO
(Raoul Peck) US/FR/BE/CH 2016, 94’


Black Film Critics Circle Awards 2016: wyróżnienie
MFF w Chicago 2016: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
FF w Filadelfii 2016: Nagroda Publiczności
MFF w Toronto 2016: People's Choice Award
Festiwal Filmu Dokumentalnego w Salonikach 2016: Nagroda Amnesty International
DocAviv Film Festival 2017: wyróżnienie
MFF Jameson w Dublinie 2017: najlepszy film dokumentalny
Oscary 2017: nominacja do nagrody za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
MFF w Berlinie 2017: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności w sekcji Panorama


W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę Remember This House. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.


Peck zestawia liryczną retorykę Baldwina z bogatym materiałem archiwalnym, łączy przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. Zadaje też pytania o reprezentację czarnoskórych w Hollywood i poza nim, snuje refleksję nad spuścizną przemocy na tle rasowym, która wciąż przenika USA. Zachęca do znalezienia głębszych powiązań pomiędzy życiem i zabójstwem trzech liderów ruchu walczącego z rasizmem, stawiając pytanie o definicję nie tylko bycia czarnoskórym w Ameryce, ale również bycia innym. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i nie dotyczy tylko konfliktu rasowego w USA. Można by ten konflikt uznać za absurdalny, gdyby nie tragiczne skutki, jakie się z nim wiążą.

Narratorem filmu jest aktor, Samuel L. Jackson.

 

 

ZWIASTUN:

archiwum