kpb

ANYA - pokaz specjalny

Gościem projekcji będzie Reżyser!

Zrealizowany w latach 1974-2004, bezprecedensowy dokument, w którym ojciec-filmowiec i jego córka przeżywają przed kamerą trzydzieści lat ich życia w polsko-żydowskiej rodzinie emigrantów amerykańskich. Ojciec, półsierota, który przeżył zagładę Żydów w Polsce, tracąc w niej własnego ojca, pragnie dać swojej, urodzonej w Ameryce, córce, wszystko czego sam nie miał.
Kamera śledzi Anię od radosnego dzieciństwa, poprzez trudno wywalczaną niezależność młodej dziewczyny, aż do jej własnego macierzyństwa. Ania wychodzi zwycięsko z tych konfrontacji, udowadniając, że jej charakter jest równie silny jak osobowość ojca.

Marian Marzyński zadebiutował w roku 1964  “Powrotem statku”, który uzyskał podwójne Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Krakowie. W latach 60. był autorem popularnych serii telewizyjnych, m.in. “Wszyscy jesteśmy sędziami” i “Turniej miast”. Po emigracji w 1969 roku reżyserował filmy dokumentalne dla wielu amerykańskich sieci telewizyjnych. Jednym z jego najwybitniejszych filmów jest “Sztetl”, nagrodzony między innymi Grand Prix na Festiwalu Cinema du Reel w Paryżu. W roku 2004 zrealizował film “Ja, Gombro” dla europejskiej sieci telewizyjnej ARTE i Telewizji Polskiej. Właśnie ukazał się w księgarniach jego debiut prozatorski  “Sennik polsko-żydowski”, nawiązujący do filmu “Anya”.

Pokaz filmu towarzyszy promocji książki z udziałem Twórcy, która odbędzie się w Pałacu Pod Baranami (I piętro), tego samego dnia, przed projekcją, o godz. 16.00.

Promocja książki - wstęp wolny
Pokaz filmu - bilety: 10 zł / 12 zł

Bookmark and Share

archiwum