kpb

Ága - pokaz specjalny

ÁGA (reż. Milko Lazarov)
- pokaz specjalny

poniedziałek, 21 stycznia 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W poniedziałek, 21 stycznia, zapraszamy na specjalny pokaz filmu Ága - pełnej czułości ody do ginącego świata, powstałej na przekór rzeczywistości, w której tylko dystans i emocjonalny chłód gwarantują przetrwanie. Projekcji towarzyszyć będzie wprowadzenie dr Anny Nacher i mgr inż. Marka Styczyńskiego, którzy od lat zajmują się kulturą ludów Północy.

 

Główny bohater zachwycającego filmu Ága autorstwa Milko Lazarova mieszka wraz z żoną w jurcie stojącej na zamarzniętych wodach rzeki Leny. Całe życie polował na renifery, których nie sposób już spotkać na okolicznych białych równinach. Jedyne co im pozostało po dawnym świecie to opowieści i wspomnienie córki, która wybrała inne życie.

 

Wprowadzenie do filmu wygłoszą dr Anna Nacher - kulturoznawczyni i adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Szuk Audiowizualnych UJ oraz Marek Styczyński - mgr inż. leśnictwa, specjalizujący się w ochronie przyrody górskiej. Wspólnie tworzą projekt muzyczny Karpaty Magiczne oraz prowadzą Ośrodek Praktyk Bioregionalnych - Biotop Lechnica na karpackim pograniczu, gdzie uprawiają ogród, organizują warsztaty i kultywuja ideę slow life.

Anna Nacher i Marek Styczyński od wielu lat interesują się kulturami Północy, szczególnie Samami mieszkającymi za kręgiem północnym w Europie i Inuitami z Kanady. Fascynuje ich organiczny związek ludzi z roślinami i zwierzętami, szczególnie symbiotyczne więzi z reniferami. Sfera dźwięków, więzy z roślinami, zwierzętami i tzw. przyrodą nieożywioną, a także aktualne problemy polityczne i społeczne oraz duchowość ludzi tundry były tematem ich wspólnej książki o Samach - Vaggi Varri. W tundrze Samów (Wydawnictwo Alter).

 

BILETY: 12,90 zł

 

O FILMIE:

ÁGA | ÁGA
reż. Milko Lazarov, Bułgaria/Niemcy/Francja 2018, 96'

Polska premiera: 25 stycznia 2019

MFF w Berlinie 2018: film zamknięcia
Festiwal Filmów Bułgarskich w Warnie 2018: Złota Róża dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Milko Lazarov), za najlepsze zdjęcia (Kaloyan Bozhilov), Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Krytyków
MFF w Kairze 2018: najlepszy film Tygodnia Krytyków Filmowych
MFF w Lublanie 2018: Nagroda Publiczności
FF w Sarajewie 2018: najlepszy film
MFF w Valladolid 2018: najlepszy nowy reżyser (Milko Lazarov)
Międzynarodowy Festiwal Filmu Arktycznego Chukotka 2018: najlepszy film, Specjalna Nagroda Jury

Ága, jeden z najbardziej niezwykłych filmów tegorocznego Berlinale, to pełna czułości oda do ginącego świata, powstała na przekór rzeczywistości, w której tylko dystans i emocjonalny chłód gwarantują przetrwanie. 
Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji Ága jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami, pod stertą futer, starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca pięknego mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum