kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Vice

czwartek, 17 stycznia 2019, godz. 22.30

 

 

W czwartek, 17 stycznia, odbędzie się kolejne spotkanie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Tym razem porozmawiamy o filmie Vice Adama McKay, którego gwiazdę Christiana Bale'a nagrodzono właśnie Złotym Globem. 

 

Jak wielu Amerykanów, reżyser i twórca scenariusza do filmu Vice Adam McKay (Big Short) miał dość marne pojęcie o prawdziwej roli i osobowości sekretarza obrony i faktycznego współprezydenta USA Dicka Cheneya, który w latach 2001–2009 miał potężny wpływ na amerykańską politykę i w ocenie wielu komentatorów zmienił ją na dekady, niekoniecznie zresztą w pozytywnym sensie. Tak naprawdę niewiele wiedziałem o Cheneyu, ale zaintrygował mnie i zacząłem o nim czytać. Zastanawiałem się, w co wierzył, co mu dawało siłę, jakich metod używał, by budować potęgę swoją i kraju - mówi McKay. Uważał, że opowiadając historię Cheneya, przede wszystkim przekaże refleksje o uniwersalnych mechanizmach władzy, a także o nieodległej politycznej historii USA.

 

W roli głównej wystąpił znany ze zdolności do całkowitej metamorfozy Christian Bale, któremu towarzyszą Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell i Tyler Perry. Vice bowiem opowiada nie tylko o drodze Cheneya do władzy, ale i o tych, którzy mu towarzyszyli - jego ambitnej żonie Lynne czy wieloletnim współpracowniku, sekretarzu obrony Donaldzie Rumsfeldzie, który podobno budził lęk nawet u samego Richarda Nixona. Podczas ostatniego rozdania Złotych Globów, Vice walczył łącznie o trzy statuetki, ostatecznie nagrodę dla najlepszego aktora w dramacie otrzymał Christian Bale. Odbierając nagrodę za inspirację w kreowaniu postaci podziękował szatanowi, co nie pozostawia wiele wątpliwości w sprawie jego opinii na temat Dicka Cheneya. Czy słusznej? Zapraszamy do dyskusji!

 

Gospodarzem spotkania będzie Karol Wojnarowski - absolwent amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej  w studenckim gronie. Przed burzliwą wymianą zdań poczęstujemy Was kanapkami, kawą i herbatą.

 

Po seansie - darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

 

BILETY: 11 zł

 

UWAGA!

Ze względu na duże zainteresowanie pokaz odbędzie się na dwóch salach:

Na Sali Czerwonej: start o godz. 23.00
Na
Sali Niebieskiej: start o godz. 23.15

Na dyskusję po seansie zapraszamy do Sali Czerwonej.

 

Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą otrzymać kupon studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Za każdy zakupiony bilet na seans studenckiego Nocnego Klubu Filmowego przysługuje jedna pieczątka, pięć pieczątek uprawnia do darmowego biletu na kolejny pokaz Klubu. Regulamin akcji można znaleźć TUTAJ.

 

O FILMIE:   

VICE | VICE
reż. Adam McKay, USA 2018, 132'

Oscary 2019: 8 nominacji - najlepszy film, najlepszy reżyser (Adam McKay), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Christian Bale), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amy Adams), najlepszy scenariusz oryginalny (Adam McKay), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepszy montaż
Złote Globy 2019:  najlepszy aktor pierwszoplanowy w musicalu lub komedii (Christian Bale) i 5 innych nominacji
Nagrody BAFTA 2019: 6 nominacji - 
najlepszy aktor pierwszoplanowy (Christian Bale), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amy Adams), najlepszy scenariusz oryginalny (Adam McKay), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepszy montaż
Critics Choice 2019: najlepszy aktor (Christian Bale), najlepszy aktor w komedii (Christian Bale), najlepsza charakteryzacja
Nagrody Screen Actors Guild 2019: 2 nominacje - najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Christian Bale), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Amy Adams)

Adam McKay, nagrodzony Oscarem twórca filmu Big Short, prezentuje zrealizowaną z epickim rozmachem historię Dicka Cheneya - człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności można zaobserwować do dzisiaj.

Vice to wielka aktorska metamorfoza nagrodzonego Złotym Globem odtwórcy głównej roli Christiana Bale'a. Nominacje do nagrody otrzymali również Sam Rockwell , który wcielił się w byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha, oraz znakomita Amy Adams, która wystąpiła w filmie jako Lynne Cheney. Na ekranie towarzyszą im Steve Carell jako Donald Rumsfeld oraz Tyler Perry w roli Colina Powella.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

Strona sNKF na Facebooku .
Twitter -
TUTAJ.  

 

PARTNERZY: 

 

             

    

 

MÓWIĄ O NAS:


         

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum