kpb

Premiera psychologiczna: Sofia

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Sofia 
(reż. Meryem Benm'Barek-Aloïsi)
- pokaz filmu i dyskusja

wtorek, 27 listopada 2018, godz. 19.30
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 27 listopada, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Premier psychologicznych. Zapraszamy na pokaz filmu Sofia - nagrodzonego w Cannes pełnometrażowego debiutu Meryem Benm'Barek-Aloïsi. 

 

Sofia to przejmująca opowieść o Maroku przez pryzmat losów młodej kobiety, która zachodzi w ciążę w kraju, w którym seks pozamałżeński jest surowo zakazany. Reżyserka i autorka nagrodzonego w Cannes scenariusza Meryem Benm'Barek-Aloïsi, niczym twórca Rozstania Asghar Farhadi, tworzy obraz społeczeństwa utkany z problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by skierować je na właściwe tory.

 

MEDIA O FILMIE:

Emocjonujący, angażujący, pod wieloma względami zaskakujący obraz marokańskiej rzeczywistości zmagającej się ze skutkami konserwatywnego prawa.
- Katarzyna Kurowska, Przekładaniec kulturalny

Reżyserka, nie unikając trudnych pytań, stworzył dzieło, które potrafi prawdziwie poruszyć, zaintrygować i sprawić, że będziemy długo myśleć nad poruszanymi tu dylematami. "Sofia" to kino, które uwiera, wywołuje emocje i potrafi przykuć uwagę na dłużej. - Michał Kaczoń, FILM

Wstrząsający, ale zarazem znakomity portret Maroka w pęknięciu - kraju, który tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, odizolowane od siebie jak zamknięte osiedla. - Mateusz Demski, Interia.pl

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

SOFIA | SOFIA
reż. Meryem Benm'Barek-Aloïsi, Francja/Katar 2018, 80'


(c) Wiame Haddad

MFF w Cannes 2018: najlepszy scenariusz w sekcji Un Certain Regard (Meryem Benm'Barek-Aloïsi)
FF Transatlantyk w Łodzi 2018: Nagroda Młodych Krytyków

Współczesne Maroko, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Dziewczyna musi podjąć decyzję, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu.

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

 

 

 

 

archiwum