kpb

Dojrzałe Kino: Eter (przedpremierowo!)

środa,  28 listopada 2018, godz. 11.00 

 

  

 

W środę, 28 listopada, zapraszamy dojrzałych widzów na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego Eter z udziałem Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyry.

 

Eter to rozgrywająca się na początku ubiegłego wieku mroczna opowieść o lekarzu opętanym obsesją na punkcie eteru - silnie działającej substancji, którą w medycynie stosowano do uśmierzania bólu i wprowadzania pacjentów w stan narkozy. Zafascynowany jej działaniem lekarz prowadzi niebezpieczne eksperymenty, których celem jest manipulacja innymi ludźmi.

Autorem filmu jest jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi, twórca Cwału i Barw ochronnych. W głównej roli wystąpił Jacek Poniedziałek, któremu na towarzyszą Andrzej Chyra, Rafał Mohr, Zsolt László (Kontrolerzy) i debiutująca na ekranie Maria Ryaboshapka. Autorem filmowego afisza nawiązującego do najlepszych lat polskiej szkoły plakatu, jest Andrzej Pągowski. Eter zaprezentowano w Konkursie Głównym tegorocznej edycji festiwalu w Gdyni.

 

Polska premiera filmu: 30 listopada 2018 roku.

 

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

 

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 14 zł

 

O FILMIE:     

ETER | ETER
reż. Krzysztof Zanussi, Polska/Ukraina/Węgry/Litwa/Włochy 2018, 118'


fot. Maciej Szcześniak

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: Konkurs Główny

Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jego działania pada młoda dziewczyna, zostaje skazany na śmierć, ale niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez pewnego komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

 

ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

  
       
 

 

PARTNERZY:

  
       
  

       

 
       

   

archiwum