kpb

Touch Me Not - pokaz filmu i warsztaty uważności

TOUCH ME NOT (reż. Adina Pintilie)
- pokaz filmu i warsztaty pod hasłem Jesteś

poniedziałek, 12 listopada 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


W poniedziałek, 12 listopada, wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Magazynem Wysokie Obcasy zapraszamy na specjalny pokaz przedpremierowy filmu Touch Me Not - nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie dramatu Adiny Pintilie. Projekcji towarzyszą warsztaty uważności pod hasłem Jesteś.

 

Touch Me Not to osobisty projekt badawczy rumuńskiej reżyserki Adiny Pintilie oraz trójki bohaterów filmu na temat intymności. Laura, Christian i Tómas dzielą się przed kamerą swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z ciałem i seksualnością. W tym niemal terapeutycznym, uwalniającym od wstydu i lęku procesie, uczą się bliskości z innymi i akceptacji własnych ograniczeń.

Podczas ostatniej edycji festiwalu w Berlinie Touch Me Not nagrodzono Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu, a reżyserka Adina Pintilie otrzymała również Nagrodę Specjalną za najlepszy pełnometrażowy debiut.

 

Będzie to coś więcej niż seans. Projekcji towarzyszyć będzie wprowadzenie, a po pokazie uczestnicy wezmą udział w warsztatach pod hasłem Jesteś pod kierunkiem Agi Kozak. Będzie to zaproszenie do głębszego kontaktu z własnym ciałem i próba uwolnienia się od wstydu. Warsztaty pozwolą widzom na poczucie cząstki tego, o czym jest film – osobiście, nie intelektualnie. Będą skierowane do wszystkich, którzy chcą otworzyć się na własne ciało i poczuć je.

Zajęcia będą bazowały na relaksacji w typie mindfulness (uważność) z elementami impro, będą też zawierały elementy ćwiczeń wykonywanych przez bohaterów filmu. Filmowy eksperyment jakim jest Touch Me Not będzie punktem wyjścia do tego by przyjrzeć się reakcjom na nasze codzienne zachowania, otworzyć się na dotyk, oddech, zrelaksować się i ułożyć się w swoim ciele wygodnie.

 

PROGRAM:

1. 6-7 minut wprowadzenia przed seansem (przygotowanie do filmu  + ćwiczenia wprowadzające)

2. 2h 5 min - projekcja filmu,

2. 30-minutowe warsztaty po seansie


- W warsztatach mogą wziąć udział osoby, które zakupiły bilety na seans.

- Warsztaty będą się odbywały w tej samej sali kinowej, co pokaz filmu.

- Nie trzeba przygotować specjalnego ubioru.

 

Prowadząca:

Aga Kozak – – trenerka, coacherka i dziennikarka, nauczycielka medytacji. Na co dzień pisze o dobrym życiu dla Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów. Jest dyrektorką programową Instytutu Dobrego Życia. Uczyła się w Krakowie, Londynie i Nowym Jorku. Skończyła Szkołę Liderek, coaching na Ericson College of Vancouver i we Wszechnicy UJ, trenerstwo na Colegium Civitas. Jest trenerką oddechową, studiowała bioenergetykę lowenowską i tantrę. Uczy medytacji dynamicznych.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

TOUCH ME NOT | TOUCH ME NOT
reż. Adina Pintilie, Rumunia/Niemcy/Francja/Bułgaria/Czechy 2018, 125'

MFF w Berlinie 2018: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda Specjalna za najlepszy pierwszy film (Adina Pintilie)

Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Touch Me Not to oda do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, a przede wszystkim – to wezwanie do akceptacji odmienności. Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Każdy z nich mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy „intymność”, „piękno”, „związki” czy „pożądanie”. W czasach, w których ciała – choćby kobiet, czy niepełnosprawnych - stały się polem ideologicznej bitwy to nagość okazuje się manifestacją wolności.

 

REŻYSERKA O FILMIE:

Gdy miałam 20 lat, byłam przekonana, że doskonale wiem, czym jest miłość, jak powinny wyglądać związki i w jaki sposób należy okazywać innym uczucia. Sądzę, że nie byłam w tym odosobniona, bo każdy z nas kształtuje wyobrażenia dotyczące miłości pod wpływem rodziny, edukacji czy kultury, w której żyje. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że moc  tych schematów w konfrontacji z rzeczywistością jest bardzo ograniczona, wobec czego należy je odrzucić i na nowo nauczyć się rozumienia samego siebie oraz potrzeb własnego ciała. Pomyślałam sobie, że to fascynujący proces, który warto udokumentować za pomocą kamery. Początkowo chciałam, by był to projekt osobisty i skupiony wyłącznie na mnie samej, ale potem zrozumiałam, że każdy rozumie intymność inaczej i bardziej interesujące będzie przedstawienie na ekranie odmiennych perspektyw kilkorga różnych bohaterów. W końcu choćby zwykły dotyk, który dla jednej osoby stanowi zwykły wyraz sympatii i bliskości, dla innej będzie nadużyciem, przekroczeniem granic, na które pozwala tylko najbliższym. W jaki sposób ludzie negocjują status wzajemnej relacji? Kiedy i na jakich zasadach decydują się wyeksponować przed drugim człowiekiem własną cielesność? Uznałam, że podróż zainspirowana przez takie pytania może okazać się naprawdę fascynującym przeżyciem.

 

ZWIASTUN:

 

PARTNERZY:

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Magazyn Wysokie Obcasy

archiwum