kpb

Brama: Narodziny wiary bahá’í - pokaz filmu z dyskusją

BRAMA: NARODZINY WIARY BAHÁ’Í (reż. Bob Hercules)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 13 listopada 2018, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 13 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się specjalny pokaz dokumentalnego filmu Brama: Narodziny wiary bahá’í opowiadającego o początkach jednej z najciekawszych monoteistycznych religii na świecie. Projekcji będzie towarzyszyć dyskusja z członkami krakowskiej wspólnoty bahá’í. Zapraszamy!

 

W obliczu nietolerancji religijnej oraz ekstremizmu, zapoczątkowana w XIX wieku w Persji wiara bahá’í głosi, że drogą do globalnego pokoju jest jedność głównych światowych religii. Brama: Narodziny wiary bahá’í w reżyserii laureata nagrody Peabody, Boba Herculesa to przełomowy film dokumentalny odkrywający mało znane korzenie bahá’í, będącej początkiem nowej ery w historii religii. Opowiada niezwykłą, prawdziwą historię proroka znanego jako Báb (Brama) i jego przesłania. Reżyser podjął się niełatwego zadania, ponieważ bahá’í ściśle zabrania przedstawiania wizerunków posłańców Boga. Łącząc sceny aktorskie oraz wywiady z renomowanymi historykami, film odsłania przed widzem krótkie i pełne dramatyzmu życie proroka bez ukazywania jego samego, zwracając uwagę na szczególny wpływ, jaki jego nauki wywierają na świat do dnia dzisiejszego.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział członkowie krakowskiej wspólnoty bahá’í Patrycja Aminzadeh, Robert Domżalski, Lilianna Niemiec-Lutley i Erik Lutley.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

BRAMA: NARODZINY WIARY BAHÁ’I | THE GATE DAWN OF THE BAHÁ’I FAITH
reż. Bob Hercules, USA 2018, 60’

Calcutta International Cult Film Festival 2018: Nagroda CICFF

Dokumentalny film Boba Herculesa to podróż do źródeł religii bahá'í i fascynująca opowieść o człowieku, który ją zapoczątkował. W połowie XIX wieku żydzi, chrześcijanie i muzułmanie oczekiwali zbliżającego się przyjścia Posłańca Boga. Począwszy od roku 1844 przesłanie Bába, czyli idee tak wtedy kontrowersyjne jak jedność religii i emancypacja kobiet, szerzyło się lotem błyskawicy z terenu ówczesnej Persji po całym regionie. Te przełomowe nauki stanowiły jednak zagrożenie dla przywódców religijnych i politycznych tamtych czasów, czego skutkiem było bezlitosne prześladowanie Bába i jego uczniów. Przesłania Bába nie dało się jednak zniweczyć, coraz więcej wiernych je przyjmowało, a dzisiaj religia bahá’í liczy pięć milionów wyznawców na całym świecie.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:


archiwum