kpb

Noc Kina Europejskiego 2018

NOC KINA EUROPEJSKIEGO 2018
sobota, 29 września 2018, start: godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 29 września, zaprasza na Noc Kina Europejskiego - specjalny maraton filmowy będący częścią obchodów Europejskiego Dnia Języków - święta promującego wielokulturowość i naukę języków obcych. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

 

Wieczór rozpocznie pokaz laureata nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski, filmu Krew Saamów w reżyserii Amandy Kernell. Ten oparty na retrospekcjach dramat przywołuje bolesną przeszłość głównej bohaterki wychowanej w Laponii w społeczności Saamów. Jako nastolatka i członkini mniejszości etnicznej spotkała się z tyloma upokorzeniami ze strony Szwedów, że postanowiła uciec i odciąć się zupełnie od swoich korzeni. Przykre wspomnienia z dzieciństwa wracają, kiedy po latach odwiedza rodzinne strony.
Szwedzki Instytut Filmowy nagrodził występującą w głównej roli Lene Cecilię Sparrok Złotym Żukiem dla najlepszej aktorki. Film otrzymał również statuetki za najlepszy scenariusz oraz najlepsze zdjęcia.

 

W podróż w czasie wyruszycie również za sprawą filmu Camille powtarza rok - komedii romantycznej, w której w główną postać wcieliła się sama reżyserka Noémie Lvovsky. To historia kobiety, która bardzo młodo wyszła za mąż i została matką. Kiedy 25 lat po ślubie jej małżeństwo nagle się rozsypuje, główna bohaterka w tajemniczych okolicznościach przenosi się w czasie do momentu, który zadecydował o całym jej przyszłym życiu. Teraz ma szansę dokonać innego wyboru.
Tę pełną humoru opowieść nominowano łącznie aż do trzynastu Cezarów. Autorem muzyki do filmu jest Gaëtan Roussel, lider francuskiego zespołu Louise attaque.

 

Maraton zakończy projekcja włoskiej komedii Trzymaj się ode mnie z daleka w reżyserii Alessio Marii Federici. To lekka, zabawna historia mężczyzny, który na co dzień doradza skłóconym parom małżeńskim, choć nad jego własnym życiem miłosnym ciąży prawdziwa klątwa. Jacopo przynosi tak nieprawdopodobnego pecha swoim wybrankom, że już przestał wierzyć, że kiedyś szczęśliwie się zakocha. Aż do czasu, gdy poznaje Sarę… Ta zwariowana komedia pełna żartów sytuacyjnych i fantastycznego slapsticku, sprawi, że docenicie własne szczęście w miłości.

 

PROGRAM:
19.00
KREW SAAMÓW
| SAMEBLOD
reż. Amanda Kernell, Dania/Norwegia/Szwecja 2016, 110’

21.05 CAMILLE POWTARZA ROK | CAMILLE REDOUBLE
reż. Noémie Lvovsky, Francja 2012, 115’

23.15 TRZYMAJ SIĘ ODE MNIE Z DALEKA | STAI LONTANA DA ME 
reż. Alessio Maria Federici, Włochy 2013, 86’

 

Wstęp wolny.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Kina 29 września.


O FILMACH:

CAMILLE POWTARZA ROK | CAMILLE REDOUBLE
reż. Noémie Lvovsky, Francja 2012, 115’

Cezary 2013: 13 nominacji, m.in. do nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszy scenariusz, najlepszą muzykę i dla najlepszej aktorki (Noémie Lvovsky)
Nagrody Lumiere: najbardziej obiecująca młoda aktorka (Judith Chemla, Julia Faure, India Hair), Nagroda Specjalna dla Noémie Lvovsky
Belgijskie Nagrody Filmowe Magritte 2013: najlepsza aktorka drugoplanowa (Yolande Moreau)
MFF w Cannes 2012: Nagroda SACD
MFF w Locarno 2012: Nagroda Variety Piazza Grande

Camille miała tylko 16 lat, kiedy zakochała się w koledze ze szkoły, Ericu. Wkrótce wzięli ślub, mieli dziecko i przez jakiś czas byli nawet szczęśliwi. 25 lat później mąż zostawia ją dla młodszej kobiety. Zrozpaczona Camille ląduje na imprezie Sylwestrowej i upija się tak bardzo, że zapada w śpiączkę, z której budzi się we własnej przeszłości. Znów ma 16 lat, jej rodzice żyją, a ona musi iść do szkoły, gdzie spotka swoich kolegów i oczywiście - Erica. Czy będzie go unikać i próbować zmienić życie ich obojga? A może znów się w nim zakocha, mimo że zna zakończenie ich historii?

 

KREW SAAMÓW | SAMEBLOD
reż. Amanda Kernell, Dania/Norwegia/Szwecja 2016, 110’

Nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego 2018: Złoty Żuk dla najlepszej aktorki (Lene Cecilia Sparrok), za najlepszy scenariusz (Amanda Kernell) i najlepsze zdjęcia (Anders Skov), Nagroda Publiczności
Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX 2017: najlepszy film
MFF w Göteborgu 2017: Smok dla najlepszego filmu nordyckiego, Nagroda Svena Nykvista za zdjęcia
MFF Riviera 2018: Nagroda Jury dla najlepszego reżysera (Amanda Kernell)
MFF w Wenecji 2016: Fedeora dla najlepszego reżysera-debiutanta w ramach Venice Days, Nagroda Europa Cinemas

Starsza pani udaje się wraz z synem na pogrzeb siostry do rodzinnej Laponii na północy Szwecji. Nie ma najmniejszej ochoty na odnowienie kontaktów z rodziną i społecznością Saamów wciąż żyjących w miejscu, które opuściła we wczesnej młodości. Po przyjeździe powracają wspomnienia – gdy była nastolatką, doznawała upokorzeń ze strony obłudnych Szwedów. Starała się, by uznali ją za równą sobie, a w końcu zmieniła tożsamość, aby wydostać się poza ograniczający ją ciasny horyzont. Powrót do domu po tych wszystkich latach sprawia, że odcięcie się od korzeni wydaje jej się samookłamywaniem.

 

TRZYMAJ SIĘ ODE MNIE Z DALEKA | STAI LONTANA DA ME 
reż. Alessio Maria Federici, Włochy 2013, 86’

Jacopo jest świetnym doradcą dla małżeństw w kryzysie, ale jego własne życie uczuciowe to katastrofa. Od młodości przynosi straszliwego pecha wszystkim kobietom,  z którymi się zwiąże, bowiem jego szkolna koleżanka Simona dowiedziawszy się o jego zdradzie, rzuciła na niego przekleństwo. Nauczony doświadczeniem Jacopo trzyma się z dala od kobiet i pozostaje singlem. Pewnego dnia poznaje architektkę Sarę i zakochuje się od pierwszego wejrzenia, zresztą z wzajemnością. Cóż, kiedy jego nową wybrankę zaczyna prześladować pech i zrywa z chłopakiem. Kiedy okazuje się, że nawet jego rodzice od dawna są w separacji, rozczarowany mężczyzna rzuca wszystko i przeprowadza się na grecką wysepkę zamieszkałą jedynie przez siedmiu staruszków… Czy w nowym otoczeniu jego los się odmieni?

 

ORGANIZATORZY:

British Council
Goethe Institut w Krakowie
Instytut Cervantesa w Krakowie
Instytut Francuski w Krakowie
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Österreich Institut Kraków
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Bookmark and Share

archiwum