kpb

MIT - pokaz specjalny

MIT (reż. Łeonid Kanter, Iwan Jasnij)
- pokaz specjalny

piątek, 15 czerwca 2018, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

 

W piątek, 15 czerwca, wspólnie z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Krakowie zapraszamy na pokaz dokumentalnego filmu MIT - historii słynnego śpiewaka operowego Wassyla Slipaka, który zginął jako ochotnik walczący w ukraińskim Donbasie.

 

MIT to nowa produkcja autorów filmu The Ukrainians Łeonida Kantera i Ivana Yasnija, który opowiada historię życia i śmierci Wassyla Slipaka - światowej sławy śpiewaka operowego o unikalnym, barytonowym głosie, który żył i pracował we Francji przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy "szczęściem": nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość. Wszystko się zmieniło, kiedy na Ukrainie rozpoczęła się wojna, a Wassyl zdecydował się wziąć udział w walkach toczących się w Donbasie.

W filmie połączono zdjęcia dokumentalne z animacją stworzoną przez karykaturzystę Jurija Żurawla. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie. Autorzy przeplatają dwie linie fabularne, podobne do siebie tak bardzo, że widz zapomina, gdzie jest fikcja, a gdzie rzeczywistość. Jedna to opowiadanie Gianniego Rodariego Gelsomino w Kraju Kłamczuchów o chłopcu, który miał unikatowy głos i walczył z jego pomocą z łotrami; druga - to historia Wassyla, który złożył w ofierze swój głos i życie w walce o swój kraj, gdyż nie mógł milczeć. Muzykę do filmu skomponowali jedni z najlepszych współczesnych twórców muzyki filmowej, między innymi Evgueni Galperine, współpracujący z Luciem Bessonem, będący prywatnie przyjacielem Wassyla oraz Roman Grygoriv, Illia Razumeiko (NOVA OPERA) i Eduard "Dila" Prystupa.

 

BILETY: 20 zł

 

O FILMIE:

MIT | МІФ
reż. Łeonid Kanter, Iwan Jasnij, Ukraina 2018, 63'

Wassyl Slipak urodził się we Lwowie, ale przez 19 lat mieszkał we Francji, zasłynął jako śpiewak w słynnej Operze Paryskiej. Brał aktywny udział w Rewolucji Godności, przewodnicząc francuskim manifestacjom, później dołączył do grona wolontariuszy niosących pomoc na Ukrainie. Kiedy w jego ojczyźnie rozpoczęła się wojna, postanowił porzucić karierę operową i wstąpić w szeregi ochotników walczących w Donbasie. Zginął postrzelony przez snajpera.

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:

           

Bookmark and Share

archiwum