kpb

National Theatre Live: Makbet

NATIONAL THEATRE LIVE:
MAKBET (reż. Rufus Norris)

- pokaz specjalny spektaklu
wtorek, 19 czerwca 2018, godz. 19.15
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 19 czerwca,  zapraszamy na specjalny pokaz spektaklu Makbet w reżyserii Rufusa Norrisa, teatralnej inscenizacji jednej z najbardziej znanych sztuk Szekspira w ramach cyklu National Theatre Live.

 

Zarejestrowany w Royal National Theatre w Londynie Makbet to najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Williama Szekspira, wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa (Opera za trzy grosze) z udziałem znakomitych brytyjskich aktorów. Rory Kinnear (Otello w NT Live, Gra tajemnic, Spectre) gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff (Sufrażystka, Siostry magdalenki) wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni.

 

Norris umieścił bohaterów w post-apokaliptycznej rzeczywistości, w której trzymające w napięciu, intymne sceny rozgrywają się na tle fantastycznie mrocznej, zbudowanej z rozmachem scenografii. Zdaniem reżysera, siły ciemności w Makbecie to w sensie symbolicznym nieubłagane prawa natury, która buntuje się przeciwko niszczącej działalności człowieka. Czarownice, które je reprezentują, zdają się kusić głównego bohatera jednocześnie mówiąc, że jeśli podąży on za swoją ambicją i chciwością, konsekwencje jego działań będą katastroficzne. Oprócz silnych uczuć i traumatycznej przeszłości, to co łączy Makbeta i Lady Makbet w tym spektaklu to niepowstrzymany pęd ku autodestrukcji.


 

REŻYSER O SPEKTAKLU:

Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy na temat Makbetów jest to, że w pewnym sensie są najszczęśliwszym małżeństwem w całej twórczości Shakespeare'a. Szczerze się kochają i są prawdziwie zjednoczeni. Poznajemy ich u kresu długiej wojny domowej. Większość ich przyjaciół już nie żyje, stracili wszystkie swoje dzieci (…). To byłoby straszne dla każdego człowieka, który znalazłby się w tej sytuacji. - Rufus Norris

 

BILETY:

39 zł (normalny) | 35 zł (ulgowy)

 

O SPEKTAKLU:

MAKBET | MACBETH
reż. Rufus Norris, Wielka Brytania 2018, 210’ (1 przerwa)

W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także we wcześniejszej kronice Historia Gentis Scotorum. Rzeczywiście, 27 lipca 1054 Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinan przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, ale królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę – Dunkana. Dramaturg wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. Makbet jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira. Na jej kanwie powstała również opera Giuseppe Verdiego.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum