kpb

Dworzec Gdański - pokaz specjalny

DWORZEC GDAŃSKI (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz)
sobota, 17 marca 2018, godz. 15.00
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 17 marca, z okazji 50. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 roku, w Kinie Pod Baranami odbędzie się specjalny pokaz dokumentalnego filmu Dworzec Gdański w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.

 

Dworzec Gdański to poruszający dokument w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, twórczyni takich filmów jak Wiera Gran czy Urząd nagrodzony Złotym Lajkonikiem i Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Reżyserka - wspólnie z Teresą Torańską, autorką scenariusza i wybitną polską reporterką - stworzyła opowieść o ludziach, którzy z racji żydowskiego pochodzenia zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski w marcu 1968 roku. Na skutek antysemickich działań władzy tysiące osób wyemigrowały wówczas do Izraela na podstawie tzw. "dokumentów podróży". Większość z nich nie znała nawet języka hebrajskiego i nie wyznawała judaizmu. Wszystkich otrzymujących dokument podróży zmuszano do zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, co uniemożliwiało im ewentualny powrót do kraju. Dworzec Gdański w Warszawie, skąd odjeżdżały pociągi wiozące przyszłych emigrantów, stał się symbolem tamtych wydarzeń.

 

Film wyświetlony zostanie z angielskimi napisami.

 

Po seansie spotkanie z producentką filmu, Agnieszką Traczewską poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Wstęp z zaproszeniami


Pokaz filmu towarzyszy otwarciu wystawy Kraków - Marzec '68, która powstała z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Organizatorami są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK wspólnie z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Na 10 planszach ulokowanych na Plantach na odcinku od Collegium Novum do ulicy świętej Anny można zobaczyć relację poświęconą Marcowi ’68 przygotowaną specjalnie w 50. rocznicę studenckich demonstracji w Krakowie. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Zimmerer.

Oficjalnie otwarcie odbędzie się 17 marca o godz. 14.00 przed budynkiem Collegium Witkowskiego UJ przy ul. Gołębiej 13 (od stron Plant). Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia tego roku.

 

O FILMIE:

DWORZEC GDAŃSKI | GDANSKI RAILWAY STATION
reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2007, 55' (z angielskimi napisami)

Próba zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 - wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Od 20 lat emigranci spotykają się w izraelskim kurorcie Aszkelon położonym nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło 37 lat, a Polska jest nadal obecna w ich domach. Opowieści emigrantów wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi.

Autorkom filmu chodzi o to, żeby widz spojrzał na tamte wydarzenia ich oczami i odczuł solidarność. Emigranci z rozbawieniem oglądają kroniki sprzed 40 lat z przemówieniem Gomułki. Są dzisiaj ludźmi sukcesu. Ale w pewnym momencie niemal każdemu z nich załamuje się głos. Również widzów, gdzieś w dwóch trzecich filmu, żal chwyta za gardło i nie opuszcza aż do końca. Żal za nieodwracalnym. - Tadeusz Sobolewski

 

ORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowski Festiwal Filmowy
Wydawnictwo ZNAK

archiwum