kpb

Sputnik nad Krakowem - replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich

SPUTNIK NAD KRAKOWEM
- replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich

11-17 grudnia 2017
Kino Pod Baranami

 

 

W dniach 11-17 grudnia zapraszamy na Sputnik nad Krakowem - replikę Festiwalu Filmów Rosyjskich “Sputnik nad Polską”. W programie pokazy najnowszych produkcji rosyjskiej kinematografii, spotkanie z dr hab. Joanną Wojnicką specjalizującą się w kinie rosyjskim oraz poranek filmowy dla najmłodszych widzów.

 

Po raz kolejny gościć będziemy najlepsze rosyjskie produkcje filmowe minionego sezonu, prezentowane w ramach festiwalu “Sputnik nad Polską”. W programie krakowskiej repliki m.in. laureat Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu, czyli Arytmia Borysa Chlebnikowa. W rolę zapracowanego lekarza pogotowia poświęcającego wszystko dla swoich pacjentów wcielił się Aleksandr Jacenko, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Karlowych Warach. Na ekranie pojawi się również wielokrotnie nagradzany debiut fabularny Kantemira Bałagowa Bliskość. To rozgrywająca się pod koniec lat 90. historia porwania młodego żydowskiego chłopaka, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą również nagrodzony w Karlowych Warach film drogi Aleksanra Chanta pt. Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Sztyra do domu opieki. O poświęceniach, do których zdolna jest młoda baletnica marząca o występie w legendarnym rosyjskim teatrze, opowie Walerij Todorowskij w filmie Bolszoj.

Prezentowany w ramach festiwalu najnowszy film Pawła Łungina (Wyspa) Dama pikowa to uhonorowana trzema nagrodami Rosyjskiej Akademii opowieść o burzliwych losach pewnej produkcji teatralnej, na podstawie opowiadania Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z dr hab. Joanną Wojnicką, redaktorką książki Od Puszkina do Brodskiego. Adaptacje literatury rosyjskiej (Wyd. Ekrany). Spotkanie poprowadzi filmoznawca i redaktor czasopisma “EKRANy”, Miłosz Stelmach.

O radzieckich astronautach, którzy jako pierwsi poruszali się w otwartej przestrzeni kosmicznej opowie Dmitrij Kisielow w filmie Czas pionierów. W nagrodzonej na festiwalu w Lipsku, rosyjsko-polskiej koprodukcji dokumentalnej Przekonania, reżyserka Tatiana Czystowa bada realne konsekwencje odmowy służby wojskowej w Rosji. Na pograniczu fikcji i dokumentu porusza się Charly Braun śledząc losy brazylijskich aktorek próbujących swoich sił w rosyjskim show-biznesie w filmie Rosyjska czerwień.

 

W ramach festiwalu, najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnym spotkaniu cyklu Baranki Dzieciom pod hasłem Baranki w Rosji. W programie pokaz przygód Misia Puszatka oraz zajęcia plastyczne.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Karnet (8 filmów): 80 zł

*Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

PROGRAM:

poniedziałek, 11 grudnia 2017
19.00 JAK WITIA CZESNOK WIÓZŁ LIOCHĘ SZTYRA DO DOMU OPIEKI

| KAK VITKA CHESNOK VEZ LECHA SHTYRYA V DOM INVALIDOV
reż. Aleksander Chant (Jewsiejew), Rosja 2017, 90'

Po latach spotyka ojca - kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę i postanawia odwieźć go do domu opieki, nie spodziewając się czyhających na nich przygód.

 

20.45 CZAS PIONIERÓW | VREMYA PERVYKH
reż. Dmitrij Kisielow, Rosja 2017, 140'

Rozgrywająca się w czasie Zimnej Wojny, prawdziwa historia lotu statku kosmicznego „Woschod 2”, podczas którego człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

 

wtorek, 12 grudnia 2017
19.00 ROSYJSKA CZERWIEŃ
| VERMELHO RUSSO
reż. Charly Braun, Rosja/Brazylia/Portugalia 2017, 90'

Zabawny kolaż dokumentu i fikcji, zainspirowany prawdziwą podróżą dwóch młodych brazylijskich aktorek do Rosji w celu doskonalenia warsztatu aktorskiego pod okiem słynnego rosyjskiego pedagoga.

 

20.45 BOLSZOJ | BOLSHOI
reż. Walerij Todorowskij, Rosja, 2016, 132’

Utalentowana tancerka baletowa z prowincji marzy o występie w legendarnym Teatrze Bolszoj. Na własnej skórze przekonuje się, że świat wielkiego baletu to nie tylko biel puent i szelest jedwabnych wstążek.

 

środa, 13 grudnia 2017
19.00 PRZEKONANIA
| CONVICTIONS
reż. Tatiana Czystowa, Rosja/Polska, 2016, 63'

W Rosji prawo do zastępczej służby cywilnej gwarantuje konstytucja, ale próba skorzystania z niego często przeradza się w konflikt Jednostki i Systemu. Nagrodzony na festiwalu w Lipsku dokument w reżyserii Tatiany Czystowej.

 

czwartek, 14 grudnia 2017
18.00 DAMA PIKOWA
| DAMA PIK
reż. Paweł Łungin, Rosja 2016, 120'

Diwa operowa wraca do Rosji po wielu latach emigracji chcąc wyreżyserować Damę pikową Czajkowskiego i zagrać w niej główną rolę. Rozpoczyna grę, w którą wciągnięci zostaną wszyscy uczestnicy spektaklu.

+ spotkanie z dr hab. Joanną Wojnicką
- promocja książki Od Puszkina do Brodskiego. Adaptacje literatury rosyjskiej

 

piątek, 15 grudnia 2017
19.00 ARYTMIA
| ARYTMIYA
reż. Borys Chlebnikow, Rosja/Niemcy/Finlandia, 2017, 112'

Utalentowany lekarz pogotowia ratunkowego próbuje dokonać rzeczy niemożliwych, poświęcając życie prywatne na rzecz pracy. Jego żona, zmęczona takim życiem, decyzuje się na rozwód, a w szpitalu pojawia się nowy szef - służbista.

 

sobota, 16 grudnia 2017
19.00 BLISKOŚĆ
| TESNOTA
reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017, 118'

Koniec lat 90. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. Czy jego siostrze uda się uratować bliskich z opresji? Nagrodzony w Cannes, pełnometrażowy debiut Kantemira Bałagowa.

 

niedziela, 17 grudnia 2017
11.00
BARANKI W ROSJI:
MIŚ PUSZATEK
reż. Fiodor Chitruk, ZSRR 1969-72, 48’
+ zajęcia plastyczne z Joanna tworzy & OLEK

Film jest adaptacją rosyjskiej wersji przygód Kubusia Puchatka, autorstwa Borisa Zachodera. Rosyjski Kubuś, jak i jego zagraniczni koledzy, uwielbia miód, przyjaźni się z Prosiaczkiem, Królikiem i Kłapouchym, i mieszka w Zaczarowanym Lasku. Jest wiecznym optymistą, poetą i filozofem, a także autorem wielu genialnych cytatów.

Zajęcia plastyczne poprowadzi duet: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) oraz Olek Rajewski (OLEK).
Joanna Żyłowska jest projektantką i pedagogiem, absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.
Olek Rajewski to rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Mentor w leśnym przedszkolu Dzika osada oraz animator w Planecie zabawy.

 

SPOT FESTIWALOWY:

Bookmark and Share

archiwum