kpb

EURIMAGES w Krakowie - inauguracja zimowej sesji Funduszu Rady Europy w Kinie Pod Baranami

EURIMAGES w Krakowie
- inauguracja zimowej sesji Funduszu Rady Europy
w Kinie Pod Baranami
12 grudnia 2016

 

(fot. Emilian Aleksander)

Sesja Komitetu EURIMAGES - Funduszu Rady Europy wspierającego koprodukcje filmowe - odbywa się w Krakowie w dniach 12-15 grudnia. Obrady zainaugurowała specjalna projekcja ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki w Kinie Pod Baranami.

 

Na zaproszenie Prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego, oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki, do Krakowa przyjechali przedstawiciele 37 krajów członkowskich Funduszu, którzy podejmują decyzje dotyczące finansowego wsparcia wybranych projektów filmowych. Specjalna sesja ma miejsce w dniach 12-15 grudnia, czyli kilka dni po dorocznej gali Europejskich Nagród Filmowych (10 grudnia), którą tym razem zorganizowano we Wrocławiu.

 

Polska jest członkiem Funduszu od 25 lat. Wśród filmów dofinansowanych przez Eurimages znalazły się takie produkcje, jak Ida Pawła Pawlikowskiego, Niewinne Anne Fontaine, Pokłosie Władysława Pasikowskiego, Intruz Magnusa Von Horna, czy 11 minut Jerzego Skolimowskiego. Fundusz wspiera koprodukcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczonych dla kin. W trakcie obrad przedstawiciele krajów członkowskich analizują wnioski od producentów z krajów europejskich i drogą głosowania podejmują decyzję o ich ewentualnym wsparciu. Jak podkreśla przedstawicielka Polski w komitecie Funduszu, Irena Strzałkowska, działania Eurimages mają stanowić przeciwwagę dla produkcji amerykańskiej na europejskim rynku filmowym, a także wzmacniać współpracę pomiędzy producentami z różnych krajów Starego Kontynentu.

 

Zależało mi na tym, aby właśnie to posiedzenie plenarne odbyło się w stolicy Małopolski. Kraków to jest po prostu miasto magiczne - mówi Irena Strzałkowska w wywiadzie dla Magazynu Filmowego SFP - Tu odbywa się Krakowski Festiwal Filmowy. Tutaj działa znakomite Kino Pod Baranami, jest też szkoła filmowa, funkcjonuje fundusz filmowy. Drugim, równie istotnym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na to miasto, była i jest chęć uczczenia równocześnie symbolicznego zakończenia obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego. To na krakowskim rynku powstawała część zdjęć do Podwójnego życia Weroniki.

 

Krakowskie obrady zainaugurował specjalny pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki w Kinie Pod Baranami. Kino Pod Baranami od lat należy do wspieranej przez Eurimages ekskluzywnej sieci kin europejskich Europa Cinemas. W 2009 roku zostało nagrodzone za najlepszy program w Europie.

Fotorelację z wydarzenia można znaleźć na Facebooku.

 

Współorganizatorem inauguracji sesji w Kinie Pod Baranami jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Bookmark and Share

archiwum