kpb

Ikona - pokaz specjalny i spotkanie z reżyserem

piątek, 9 grudnia 2016, godz. 19.00

 

W piątek, 9 grudnia, zapraszamy na specjalny pokaz dokumentalnego filmu Ikona w reżyserii Wojciecha Kasperskiego.  To poruszająca opowieść o życiu w syberyjskim szpitalu psychiatrycznym. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Zdaniem jury Konkursu Polskiego 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, które przyznało filmowi nagrodę Złotego Lajkonika, dzieło Kasperskiego przywraca sens pytań pierwszych, tych najważniejszych. Uznali Ikonę za obraz, który przypomina, że film czasami może być dziełem sztuki.  Autorem zdjęć do filmu jest również doceniony podczas Festiwalu Łukasz Żal, operator nagrodzonej Oscarem Idy.

 

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Wojciechem Kasperskim.

 

BILETY:

17 zł (normalny)

14 zł (ulgowy)

12 zł (senior)

 

O FILMIE:

IKONA | ICON
reż. Wojciech Kasperski, Polska 2016, 51’
(with Polish and English subtitles)

Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Złoty Lajkonik za najlepszy film w Konkursie Polskim, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI (Wojciech Kasperski), Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż (Tymoteusz Wiskirski), Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)

Pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć i zarejestrować, jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. Pod opieką zaledwie pięciu lekarzy i kilku pielęgniarek znajdują się setki chorych na ciężkie, często nieuleczalne choroby. Wśród nich są ludzie cierpiący na schizofrenię czy chorobę Alzheimera, ale także seryjni mordercy czy nastolatki z problemami wychowawczymi. W tym odizolowanym od świata miejscu trudno mówić o “leczeniu”, szpital służy raczej za przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum