kpb

10 lat Lux Film Prize: Mustang - pokaz filmu i Q&A

10 lat nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego - LUX:

pokaz filmu MUSTANG i transmisja rozmowy z reżyserką

poniedziałek, 10 października 2016, godz. 20.00

| Monday, October 6, 8 p.m.

 

 

Z okazji 10. rocznicy ustanowienia przez Parlament Europejski nagrody LUX Film Prize, zapraszamy na wyjątkowy wieczór. Już 10 października, jednocześnie w 28 kinach w całej Europie, odbędzie się pokaz filmu Mustang - zeszłorocznego laureata tej nagrody. Po seansie, w Kinie Pod Baranami transmitowana będzie na żywo rozmowa z reżyserką. Wstęp wolny!

 

| On Monday, October 10, LUX Film Prize is celebrating its' 10th anniversary. For this occasion, 2015 LUX Film Prize winner Mustang will be simultaneously screened in 28 cinemas across the EU. After the screening, the audience will have the opportunity to see the Q&A session with the film director Ms Deniz Gamze Ergüven, as well as ask their own questions via Twitter.

 

Od 2007 roku, przyznając nagrodę LUX Film Prize, Parlament Europejski wyróżnia filmy wpisujące się w europejską debatę publiczną. W opinii twórców tej nagrody, kino jako masowe medium kulturalne może stać się motorem dyskusji i refleksji na temat Europy i jej przyszłości. Z okazji 10. rocznicy ustanowienia tej nagrody, 10 października jednocześnie w 28 kinach w Europie odbędzie się pokaz filmu Mustang. Uhonorowany nagrodą w zeszłym roku film w reżyserii Deniz Gamze Ergüven to opowieść o pięciu siostrach, które próbują się oprzeć presji rodziny i lokalnej społeczności i samodzielnie decydować o własnym losie. Oprócz nagrody LUX, obraz otrzymał m.in. cztery Cezary oraz Nagrodę Quinzaine des Réalisateurs na MFF w Cannes.

 

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi Kamil Klamut - reprezentant Kina Pod Baranami w projekcie 28 Times Cinema i ambasador Nagrody Filmowej LUX. Gościem pokazu będzie również przedstawiciel Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk.

 

Po seansie, w brukselskim Cinema Galeries, odbędzie się rozmowa z reżyserką filmu, Deniz Gamze Ergüven, transmitowana na żywo we wszystkich kinach biorących udział w projekcie. Będziecie mogli nie tylko obejrzeć dyskusję, ale również aktywnie w niej uczestniczyć zadając pytania za pośrednictwem Twittera.

|

Film wyświetlany będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi i angielskimi napisami. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

| The film will be shown in original version with Polish and English subtitles. The Q&A session will be held in English.

 

Wstęp na pokaz jest wolny - odbiór wejściówek w Kasach Kina Pod Baranami od niedzieli, 9 października.

| Free tickets available at the Cinema's box office on Sunday, October 9.

 

Filmy wyróżnione nagrodą LUX przedstawiają różne punkty widzenia na najważniejsze kwestie społeczne i polityczne, przyczyniając się do budowania silnej, europejskiej tożsamości. Celebrują uniwersalizm europejskich wartości, ilustrują różnorodność tworzących Europę kultur i tradycji oraz ukazują proces ich integracji. Nagroda powstała także z myślą o dystrybucji, która ze względu na bariery językowe i ekonomiczne jest najsłabszym ogniwem europejskiej kinematografii, szczególnie w porównaniu z amerykańskim przemysłem filmowym. Dzięki tej nagrodzie do publiczności na całym świecie docierają filmy i idee, które dotąd dostępne były zaledwie dla garstki widzów.

 

O FILMIE:


MUSTANG | MUSTANG
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Turcja 2015, 97’

(z polskimi i angielskimi napisami)

| The film will be presented with Polish and English subtitles

MFF w Cannes 2015: Nagroda Quinzaine des Réalisateurs
Nagrody Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych Goya: najlepszy film europejski
Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej: cztery Cezary (najlepszy film debiutancki, muzyka filmowa, scenariusz oryginalny, montaż)
Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX

 

Nominowany do Oscara (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.


Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.

Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż - decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Autorem ścieżki dźwiękowej filmu jest Warren Ellis, wieloletni współpracownik Nicka Cave’a.

 

Mustangi to dzikie konie, które są doskonałym symbolem moich pięciu charakternych i nieokiełznanych bohaterek. Nawet ich włosy są jak grzywy. Historia rozwija się szybko, galopuje do przodu i ma tę samą energię, co mustangi.
Deniz Gamze Ergüven, reżyserka filmu

 

ZWIASTUN:PARTNERZY:

                    

 

Bookmark and Share

archiwum