kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego

niedziela, 9 października 2016

 

W niedzielę, 9 października, krakowskie kina studyjne świętować będą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Z tej okazji zapraszamy na pokaz specjalny najnowszego pełnometrażowego filmu Jeana-Luca Godarda Pożegnanie z językiem zrealizowanego w technologii 3D, a także wyjątkową - jesienną edycję Plakatobrania oraz bajkowy poranek filmowy dla najmłodszych (Baranki Dzieciom).

Dzięki inicjatywie CICAE (Confédération internationale des cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas, 9 października 2016 po raz pierwszy będzie Europejskim Dniem Kina Artystycznego. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego, ale również na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

Celebrując ten dzień, wszystkie kina studyjne w Krakowie zagrają po raz pierwszy razem. Wśród licznych atrakcji znalazła się miedzy innymi I Kinowa Gra Miejska, której uczestnicy będą podróżować śladami krakowskich kin (tych istniejących, ale i tych, po których zostało jedynie wspomnienie), rozwiązywać zagadki, unikać pułapek, i zdobywać punkty.

Jak każde z kin świętujących Europejski Dzień Kina Artystycznego, także Kino Pod Baranami przygotowało dla Was coś wyjątkowego. Szczególnym wydarzeniem będzie pokaz specjalny najnowszego pełnometrażowego filmu mistrza Nowej Fali, Jeana-Luca Godarda. Zrealizowane w technologii 3D, Pożegnanie z językiem było najbardziej oklaskiwanym filmem Festiwalu w Cannes w 2014 roku, gdzie zdobyło Nagrodę Jury. Obraz ten jest nienarracyjną kompilacją fragmentów, ujęć i metafor składających się na swego rodzaju poemat filmowy, w którym reżyser przy pomocy nowatorskich technik poddaje refleksji zagadnienie języka kina.

Ponadto, Kino Pod Baranami otwiera swoje archiwum plakatów filmowych w ramach specjalnej edycji Plakatobrania, które do tej pory odbywało się wyłącznie podczas wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Każdy, kto tego dnia kupi bilet na dowolny seans, będzie mógł zagłębić się w kinowych zbiorach i zabrać ze sobą do domu wybrane plakaty.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych widzów. W ramach cyklu Baranki Dzieciom, odbędzie się pokaz bajek o przygodach Bolka i Lolka w Ameryce Łacińskiej oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

W akcji udział biorą: Kino Agrafka, Kino ARS, Kino Kijów.Centrum, KinoKawiarnia KIKA, Kino Mikro, Kino Paradox, Kino Pod Baranami, Kino Sfinks.

Więcej informacji o Europejskim Dniu Kina Artystycznego w Krakowie:
www.edka.info.pl


PROGRAM:

11.00 BARANKI DZIECIOM - poranek filmowy dla dzieci
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT
reż. varia, Polska 1968-1970, 40’
- zestaw bajek i zajęcia plastyczne

12.00 - 18.00 PLAKATOBRANIE - otwarte archiwum plakatów filmowych na tarasie Pałacu pod Baranami

17.00 POKAZ SPECJALNY
POŻEGNANIE Z JĘZYKIEM (3D)GOODBYE TO LANGUAGE | ADIEU AU LANGAGE
reż. Jean-Luc Godard, Francja 2014, 70’
(z polskimi i angielskimi napisami)

| with Polish and English subtitles 


BILETY:
Pożegnanie z językiem 3D: 22 zł (normalny) | 18 zł (ulgowy)
Baranki Dzieciom: 10 zł
Plakatobranie
- wstęp za okazaniem biletu (zakupionego 9 października) na dowolny film w Kinie Pod Baranami


O FILMACH:

POŻEGNANIE Z JĘZYKIEM (3D
)GOODBYE TO LANGUAGE | ADIEU AU LANGAGE
reż. Jean-Luc Godard, Francja 2014, 70’
(z polskimi i angielskimi napisami)

| with Polish and English subtitlesMFF w Cannes 2014: Nagroda Jury za najlepszy film (Jean-Luc Godard)
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych 2015: nagroda NSFC za najlepszy film


Historia jest banalnie prosta. Spotkanie zamężnej kobiety i samotnego mężczyzny. Miłość, kłótnie, awantury. Pies błąka się pomiędzy miastem a wsią. Pory roku przychodzą i odchodzą. Kobieta i mężczyzna znowu się spotykają. Tym razem towarzyszy im pies. Losy tej trójki splatają się w nierozerwalny sposób. Niestety, pojawia się były mąż. Zaczyna się drugi film: jest podobny do pierwszego, a jednak inny. Losy ludzi ustępują miejsca metaforze. W końcowej scenie słychać szczekanie psa i płacz dziecka. Zanim jednak nastąpi finał, będziemy świadkami rozmów o upadku dolara, prawdzie ukrytej w równaniach matematycznych i śmierci rudzika.

Najbardziej ekstremalny i oklaskiwany film festiwalu w Cannes, aplauz dla niego był w istocie hołdem dla nowofalowych dreszczy. Nakręcony w technice 3D, atonalny i celowo nonsensowny poemat urywków, klisz, cytatów i aforyzmów stanowi test cierpliwości widza, ale i fascynuje jako jedyny prawdziwie nienarracyjny film konkursu. Trójwymiarowy obraz jest dla Godarda polem manewrowym i placem zabaw jednocześnie, a niektóre z eksperymentów (takie jak ujęcia długich cieni rzucanych na asfalt) wykraczają daleko poza to, na co zwykle ważą się autorzy superprodukcji 3D.
Michał Oleszczyk, dwutygodnik.com

BARANKI DZIECIOM:
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT
– zestaw bajek, ok. 40’
reż. varia, Polska 1968-1970
+ zajęcia plastyczne

Niezwykłe przygody niesfornych braci - Bolka i Lolka - którzy w wyobraźni podróżują do miejsc wybranych przez zakręcenie globusem. Tym razem nieustraszeni i żądni przygód chłopcy przemierzają Amerykę Łacińską, gdzie biorą udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku i uczestniczą w wyścigu samochodowym w Argentynie, w Andach ze szponów kondora ratuje ich stary Indianin, a na koniec on sami ocalają przed zagładą dzikie zwierzęta mieszkające nad rzeką Orinoko.

Odcinki: OLIMPIADA W MEKSYKU | GRAND PREMIO ARGENTYNY | ZŁOTE MIASTO INKÓW | NAD ORINOKO

Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

 

SPOT:


Bookmark and Share

archiwum