kpb

Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade) - pokaz specjalny filmu Czarne złoto

Na całym świecie 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji organizatorzy festiwalu filmowego Planete Doc Review, Polska Zielona Sieć oraz Kino Pod Baranami zapraszają na polską premierę głośnego dokumentu Black Gold (Czarne złoto), w reżyserii Marka i Nicka Francis’ów. Film ten pokazuje m.in. dlaczego z każdych 9 złotych, które płacimy za filiżankę cappuccino w naszej ulubionej kawiarni, jedynie 9 groszy trafia do kieszeni rolnika i jakie są tego konsekwencje.

Po projekcji odbędzie się otwarty panel dyskusyjny oraz dystrybucja produktów Fair Trade. W trakcie spotkania wszyscy zainteresowani hurtowym lub detalicznym zakupem kawy będą mieli okazje uzyskać informacje o polskich źródłach dystrybucji.

Tego samego dnia odbędzie się pokaz filmu w Warszawie.

Gośćmi panelu dyskusyjnego po projekcji będą: 
- Andrzej Urbański, właściciel kawiarni Sprawiedliwego Handlu w Sopocie 
- Dr hab. Ryszard Stocki, pracownik Instytutu Psychologii UJ, ekspert w dziedzinie etyki pracy, autor książki Patologie organizacyjne - diagnoza i interwencja. 
- Tadeusz Szczepaniak, Polska Akcja Humanitarna, Kraków 
Katarzyna Magiera, lekarz medycyny, pracowała w Ośrodku Misjonarek w Addis Abebie

Pokaz odbędzie się w sobotę, 12 maja, o godz. 17.15.

Bilety: tylko 10 zł!


CZARNE ZŁOTO | BLACK GOLD
reż. Marc Francis, Nick Francis, Anglia/USA 2006, 78'



Każdego ranka miliony z nas zaczynają dzień filiżanką kawy. Nazywana czarnym złotem, kawa jest drugim po ropie najczęściej kupowanym surowcem na świecie. Według statystyk rocznie wypijamy ponad 400 miliardów filiżanek kawy. Wydawałoby się, że jej uprawa musi być świetnym interesem. Dlaczego, w takim razie, miliony drobnych producentów kawy z Afryki i Ameryki Południowej żyją w nędzy? Nadszedł czas, aby przyjrzeć się, co znajduje się na dnie naszej filiżanki kawy.

Każdego dnia na świecie wypijane są średnio dwa miliardy kubków kawy. Jednak w Etiopii, uprawiający ją rolnicy żyją na skraju nędzy. Za zebranie kilograma ziaren Etiopczyk dostaje 23 centy. W zachodnich kawiarniach można z tego zaparzyć 80 filiżanek kawy - wartych 230 dolarów… W filmie przeplatają się zdjęcia amerykańskich ulic i kawiarni z obrazami afrykańskich miejsc pracy. Na jednych ludzie beztrosko popijają kawę, delektując się jej smakiem, na drugich - pracują za bezcen sortując ziarna i uprawiając prymitywnymi narzędziami ziemię. Wyłania się z tego gorzki obraz globalnej gospodarki. Wysyłanie Afryce pomocy humanitarnej wydaje się łatwiejsze niż wprowadzenie zmian, które mogłyby zwiększyć jej udział w światowym handlu.

Ruch Sprawiedliwego Handlu jest jednym z przykładów działań, które narodziły się w proteście przeciwko istniejącym niesprawiedliwym praktykom handlowym. Ujmując najprościej, Sprawiedliwy Handel to partnerstwo w handlu, oparte na dialogu, przejrzystych zasadach i wzajemnym szacunku, którego celem jest większa sprawiedliwość w handlu międzynarodowym.

W ciągu ostatnich lat ceny kawy osiągnęły dramatycznie niski poziom, spadając poniżej kosztów produkcji i przyczyniając się do tragedii ponad 25 milionów rodzin, które żyją z uprawy ziarna kawowego. Gospodarki krajów takich jak Etiopia, są w ogromnej mierze zależne od kawy, a mówiąc wprost - od polityki największych międzynarodowych koncernów, które kontrolują ten rynek. 

Film opowiada o Etiopczyku Tadesse Meskeli, szefie organizacji skupiającej rolników uprawiających kawę. Poszukuje on nabywców poza korporacjami i sprzedaje towar z pominięciem pośredników, dzięki czemu do etiopskich farmerów może trafić więcej pieniędzy. Znalezienie odpowiednich nabywców to nie wszystko. Wiele zależy, bowiem od ostatniego ogniwa handlu - zwykłych konsumentów. Niestety, nasza świadomość problemu jest wciąż niedostateczna.

Jeśli podczas picia porannej kawy nigdy nie myśleliście o tym, że wpływacie na życie wielu ludzi, pozwólcie żeby ten orzeźwiający brytyjski dokument odsłonił Wam nieznaną twarz rzeczywistości. Ken Fox, TV Guide


Współorganizatorzy:

Planete Doc Review
Polska Zielona Sieć
Bookmark and Share

archiwum