kpb

Czeska Noc Filmowa - Jiří Menzel - dwa seanse! (dziś 21.15 i 22.30)

Z okazji premiery filmu OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA Jiří Menzla, zapraszamy na niezwykłą noc z niepowtarzalnym humorem tego klasyka czeskiego kina.
 
Oprócz jego najnowszego filmu pokażemy dwa najbardziej znane obrazy mistrza: POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM oraz POSTRZYŻYNY.

Zapraszamy w sobotę, 19 maja, początek o godz. 22.30

Uwaga, w związku z dużym zainteresowaniem Czeską Nocą, uruchamiamy dodatkowy seans filmowego maratonu z J. Menzlem!
- dziś (sobota), godzina 21.15, kolejność filmów ta sama.

BILET NA 3 FILMY - TYLKO 20 zł!


Kolejność filmów:


OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA | OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE
reż. Jiří Menzel, Czechy 2006, 120'MFF Berlin 2007
Nagroda FIPRESCI

Obsługiwałem angielskiego króla
to film, który stał się legendą juz na kilka lat przed premierą. Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych powieści słynnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabal, zelektryzowała opinię publiczną nie tylko nad Wełtawą.

Jest w tym filmie wszystko, co w Czechach najpiękniejsze: atmosfera legendarnych na całym świecie gospód, nieco Szwejkowska w wymowie historia i słodko-gorzki humor, którego tak bardzo zazdrościmy naszym sąsiadom zza Olzy.

Film Menzla rozgrywa się w serii retrospekcji, w których główny bohater, Jan Dziecię, wypuszczony po prawie 15 latach z więzienia, odtwarza najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Młody sprzedawca parówek postawił sobie za cel życia bycie milionerem. Już jako kelner do tego celu dążył konsekwentnie, w miarę możliwości, jakie dawał mu wykonywany zawód. Etapy na drodze jego życia wyznaczały kolejne miejsca, w których znajdował pracę. Poprzez kelnerowanie w knajpie, następnie w pałacu, aż do najbardziej luksusowej restauracji w Pradze. Jego szczęście jednak nie trwało długo.


POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM
| OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY
reż. Jiří Menzel, Czechosłowacja 1966, 92'Oscar 1968 w kategorii:
najlepszy film nieanglojęzyczny

Grand Prix na MFF Mannheim 1966

Jedno z mistrzowskich dokonań czechosłowackiej Nowej Fali.

Wielkie kino według prozy Bohumila Hrabala, pełnometrażowy debiut Jiříego Menzla.

Lata 40. XX wieku, II wojna światowa zmierza do końca. Milosz Hrma rozpoczyna swoją pierwszą pracę - zostaje dyżurnym ruchu na małej stacyjce kolejowej, gdzie życie płynie spokojnym rytmem. Jedynym przejawem wojny są przetaczające się przez stację tytułowe "pociągi pod specjalnym nadzorem" z zaopatrzeniem dla niemieckiej armii na froncie wschodnim.

Jednak kino Menzla nie ma w sobie nic z pompatycznego kina wojennego. To historia nieśmiałego młodzieńca i ironiczny portret mieszkańców czechosłowackiej prowincji. Film gdzie czeski humor miesza się nieuchronnie z wojenną tragedią. 


POSTRZYŻYNY | POSTŘIŽINY
reż. Jiří Menzel, Czechosłowacja 1980, 97'Adaptacja powieści Bohumila Hrabala. Pisarz w Postrzyżynach wraca do swojego rodzinnego miasta, Nymburka.

Pełna humoru komedia o kobiecie, której włosy, obok zabytkowej studni były najpiękniejszą ozdobą miasteczka Nymburk. Pani Piwowarowa jest świeżo upieczoną żoną zarządcy browaru, pana Francika. Niestety mąż ma z nią problemy, bo jest ona kobietą niepokorną i nieobliczalną, do tego romansuje z bratem męża, Pepinem. Wraz z doktorem mężczyzna postanawia ujarzmić temperament kobiety poprzez postrzyżyny, czyli rytualne obcięcie włosów, by pozbawić żonę magicznej mocy. Pani Piwowarowa przeczuwając spisek uprzedza ich i sama dokonuje postrzyżyn.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share

archiwum