kpb

Bonjour La France! Przegląd kina francuskiego nie tylko dla dzieci


BONJOUR LA FRANCE! Przegląd kina francuskiego nie tylko dla dzieci

9-13 czerwca 2015Wspólnie z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na niezwykły przegląd kina francuskiego nie tylko dla najmłodszych.

Według statystyk języka francuskiego uczy się w Polsce prawie 200 tys. uczniów. Francja jest też częstym obiektem turystycznych wyjazdów młodych ludzi. Kraj ważny dla Europy nie tylko z historycznego punktu widzenia, ale zwłaszcza swojego kulturowego znaczenia – sztuki, filozofii, kuchni, mody. Przegląd Bonjour La France skupia jak w soczewce problemy współczesnej Francji, która zmaga się z najistotniejszymi europejskimi wątpliwościami – imigracją, blaskami i cieniami społeczeństwa wielokulturowego, przemianami obyczajowymi i technologicznymi. W trakcie przeglądu pokażemy młodym widzom wielowymiarową Francję i filmy, które ukażą życie ich rówieśników – bliskie, ale jednocześnie różne od ich własnego.

Przegląd będzie okazją do spotkania z francuską kinematografią oraz umożliwi uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poznanie elementów francuskiej historii, kultury, obyczajowości. Zapraszamy nie tylko uczniów, którzy uczą się języka francuskiego, lecz także wszystkich, którzy chcieliby poznać tę niezwykłą kulturę (filmy będą wyświetlane z polskim lektorem lub napisami).

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do nauczycieli i uczniów biorących udział w roku szkolnym 2014/2015 w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej. Będzie to także okazja do odwiedzenia lokalnego kina przez tych, którzy nie mogli uczestniczyć regularnie w programie NHEF.


PROGRAM:

wtorek, 9 czerwca 2015
11.00  JAN Z KSIĘŻYCA
| JEAN DE LA LUNE
reż. Stephan Schesch, Francja/Irlandia/Niemcy 2012, 85'
(dla dzieci w wieku: 6+, klasy 1-3)

środa, 10 czerwca 2015
11.00  ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
, 55’
(dla dzieci w wieku: 9+, klasy 4-6)

czwartek, 11 czerwca 2015
11.00  KRONIKI PODWÓRKOWE
CHRONIQUES D'UNE COUR DE RÉCRÉ
reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85’
(dla młodzieży w wieku: 12+, gimnazjum)

piątek, 12 czerwca 2015
11.00  ODDECH
| RESPIRE
reż. Mélanie Laurent, Francja 2014, 91'
(dla młodzieży w wieku: 15+, liceum)

sobota, 13 czerwca 2015
11.00  PRZEPOWIEDNIA ŻAB
| LA PROPHÉTIE DES GRENOUILLES
reż. Jacques-Rémy Girerd, Francja 2003, 90'
(dla dzieci w wieku: dzieci 6+ z rodzicami)


BILETY: 13 zł
grupowy (dla grup powyżej 15 osób): 11 zł


FILMY:

JAN Z KSIĘŻYCA
| JEAN DE LA LUNE
reż. Stephan Schesch, Francja/Irlandia/Niemcy 2012, 85'
(dla dzieci w wieku: 6+, klasy 1-3)

Adaptacja baśni francuskiego rysownika Tomiego Ungerera. Jan, znudzony i osamotniony mieszkaniec Księżyca, postanawia ruszyć w podróż. Dzięki przelatującej obok komecie ląduje na Ziemi. Z fascynacją odkrywa uroki nieznanego dotąd świata. Niestety, nieobecność Jana na niebie sprawia, że dzieci na całej Ziemi nie mogą zasnąć. Muszą więc zjednoczyć swoje siły i pomóc Janowi wrócić do domu, zanim schwytają go dorośli.

KRONIKI PODWÓRKOWE | CHRONIQUES D'UNE COUR DE RÉCRÉ
reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85’
(dla młodzieży w wieku: 12+, gimnazjum)

Jest rok 1980. Brahim wraz ze swoją marokańską rodziną mieszka na przedmieściach Paryża. Jego tata pracuje w fabryce, której grozi zamknięcie. Pracownicy rozważają organizację strajku, przez co atmosfera zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu chłopca wydaje mu się dziwna i niezrozumiała. Brahim zaprzyjaźnia się z pochodzącym z Chile Salvadorem, zaczyna pasjonować się fotografią, dzięki której może dokładnie obserwować i dokumentować wydarzenia w szkole, w domu i w sąsiedztwie.

ODDECH | RESPIRE
reż. Mélanie Laurent, Francja 2014, 91'
(dla młodzieży w wieku: 15+, liceum)

Do maturalnej klasy Charlie dołącza nowa koleżanka. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i powoli zaczynają odkrywać przed sobą swoje sekrety. Wraz z pogłębieniem relacji sytuacja staje coraz bardziej skomplikowana i destrukcyjna. Jak ta przyjaźń wpłynie na losy obu bohaterek? Film w reżyserii słynnej francuskiej aktorki Mélanie Laurent (Debiutanci, Bękarty wojny).

PRZEPOWIEDNIA ŻAB | LA PROPHÉTIE DES GRENOUILLES
reż. Jacques-Rémy Girerd, Francja 2003, 90'
(dla dzieci w wieku: dzieci 6+ z rodzicami)

Ziemię za chwilę ma nawiedzić powódź. Żaby przeczuwają tragedię i próbują ostrzec ludzi przed grożącym im niebezpieczeństwem. Ferdinand i Juliette, ich adoptowany syn oraz dziewczynka, którą się opiekują, próbują uratować zwierzęta z zoo. Przed powodzią schronią się w domu na wyspie. Sytuacja się jednak komplikuje, gdy okazuje się, że zaczyna brakować im jedzenia. Co na „arce” mają jeść tygrysy, lwy i inne drapieżne zwierzęta, skoro jedyny zapas żywności, jakim dysponują, to fura ziemniaków? Zabawny i pięknie narysowany film dla najmłodszych widzów w reżyserii znanego francuskiego animatora Jacquesʼa-Remyʼego Girerda (Mia i Migusie, Kot w Paryżu).

ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 55’
(dla dzieci w wieku: 9+, klasy 4-6)

Ciekawe zestawienie krótkometrażowych animowanych i aktorskich historii, które pokażą młodym widzom złożoność otaczającego ich świata. Filmy podejmują takie tematy, jak: imigracja, wolność, miłość, zazdrość.

OKO WILKA | L'ŒIL DU LOUP
reż. Hoël Caouissin, Francja 1998, 26'
Nastoletni imigrant z Afryki i wilk zamknięty w zoo dzielą się życiowymi historiami.

CAŁY ŚWIAT | TOUT LE MONDE
reż. Cécile Ducrocq, Francja 2010, 10’
Dwie przyjaciółki rozmawiają o jednym z najważniejszych tematów – miłości.

POCAŁUNEK DLA ŚWIATA | UN BISOU POUR LE MONDE
reż. Cyril Paris, Francja 2007, 9'
Szkoła. Dzieci mają przygotować notatkę z gazety. 10-letni Leo rwie otrzymaną gazetę. Za karę nauczycielka zleca mu posklejanie gazety. Leo ma jednak inne podjeście do dziennikarstwa. Skutki są trudne do przewidzenia.

STONOGA I ROPUCHA | THE CENTIPEDE AND THE TOAD
reż. Anna Khlmelevskaya, Francja 2013, 10'
W odległym lesie pełna wdzięku stonoga budzi podziw wszystkich owadów. Tylko stara ropucha, wyniosła i zazdrosna, nienawidzi jej. Pewnego dnia postanawia pozbyć się stonogi.


Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.
Oficjalna strona przeglądu: TUTAJ.


Sponsorem przeglądu jest AIR FRANCE.
Bookmark and Share

archiwum