kpb

Dojrzałe Kino: TurystaW środę (18 lutego 2015) o godzinie 11.00 zapraszamy dojrzałych widzów na sensację europejskiego kina minionego roku, Turystę Rubena Östlunda.

W każdą środę około godziny 11.00 zapraszamy na Dojrzałe Kino - cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

Blog prowadzony przez uczestników cyklu: www.dojrzalekino.pl


Bilety dla seniorów: tylko 12 zł

środa, 18 lutego 2015, godz. 11.00    

TURYSTA | FORCE MAJEURE
reż. Ruben Östlund, Szwecja/Dania/Francja/Norwegia 2014, 118’

MFF w Cannes 2014: Nagroda Jury sekcji Un Certain Regard
Złote Globy 2015 - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2014 - 2 nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria 
Critics' Choice Awards 2015: najlepszy film obcojęzyczny

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty do jednego z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś.

Östlund z humorem i sporą dawką absurdu ukazuje małżeński kryzys oraz opowiada o tym, czym jest dziś związek między kobietą i mężczyzną. Film jest również ciekawą analizą mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie człowieka.

„W Turyście Östlund rewelacyjnie rozprawia się ze współczesną rodziną, której jedynym spoiwem staje się fałsz.” Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

„Taki film mógłby nakręcić Haneke, gdyby miał poczucie humoru.” Piotr Czerkawski, Cinema Enchanté

zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

          


PARTNERZY:

          

     

            
        
Bookmark and Share

archiwum