kpb

Kebab i Horoskop - premiera z udziałem twórców


czwartek, 12 lutego 2015, godz. 18.00

Zapraszamy na krakowską premierę filmu Kebab i Horoskop, okrzykniętego przez krytyków najlepszą polską komedią ostatnich lat.

Gośćmi pokazu będą:

* Grzegorz Jaroszuk (reżyser);
* Barbara Kurzaj (aktorka);
* Agnieszka Kurzydło (producentka).Kebab i Horoskop to komedia absurdu, z ducha skandynawska, a jednocześnie pełna montypythonowskiego humoru.

Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie zjawia się dwóch “specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel salonu to postacie barwne, ale jednocześnie dość zobojętniałe na bodźce zewnętrzne - do sklepu zwykle nikt nie przychodzi. Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze. Wytrąceni z marazmu - nieśmiała Stażystka (Justyna Wasilewska) dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką (Dorota Kolak), poszukująca miłości w internecie Kasjerka (Barbara Kurzaj), zgryźliwy portier Kortazar (Janusz Michałowski) i Dawny Kibic (Tomasz Schuchardt) - “biorą sprawy w swoje ręce”, co prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji. Gotowi na wszystko fałszywi specjaliści od marketingu przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane jak wzór na perskim dywanie.

Kebab i Horoskop jest filmem o tych, których zwykle określamy mianem przegranych, nieporadnych życiowo nieudaczników. Czy na pewno? Poczucie humoru i empatia, z jaką postaci są pokazane, czynią film wyjątkowym: słodkokwaśnym i aktualnym. Gotowość bohaterów do działania oraz potrzeba przejęcia kontroli nad własnym losem - w zderzeniu z kompletnym brakiem skuteczności - są źródłem absurdalnego humoru, który czyni z filmu najbardziej interesującą komedię spod znaku purnonsensu ostatnich lat.

Film prezentowany w wersji oryginalnej z angielskimi napisami.
The film is shown in Polish with English subtitles.O TWÓRCACH

GRZEGORZ JAROSZUK
- jeden z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Jego krótkometrażowe Opowieści z chłodni otrzymały liczne nagrody, m.in. Pianifica Prize na na 64. MFF w Locarno, nagrodę jury na AFI FEST w Los Angeles oraz nominację do European Film Awards. Film był również pokazywany na festiwalu Sundance, a także w Monachium, Warszawie, Krakowie, Leuven czy St. Petersburgu. Kebab i Horoskop jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

BARBARA KURZAJ - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od roku 1994 związana jest z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

AGNIESZKA KURZYDŁO - producentka filmowa, członkini Europejskiej Akademii Filmowej. W jej dorobku znajdują się m.in. takie filmy jak Baby blues, Sponsoring, W imię… czy zapowiadany na koniec 2015 roku Czerwony pająk.


KEBAB I HOROSKOP | KEBAB I HOROSKOP
reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska 2014, 72' (in Polish with English subtitles)

Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych; Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych|
Raindance Film Festival Londyn 2014: najlepszy debiut
Festival Kinopolska Paryż 2014: Nagroda Jury


Pewnego dnia w bankrutującym sklepie z dywanami pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach: Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel salonu to postacie barwne, ale jednocześnie pogrążone w maraźmie – do sklepu zwykle nikt nie przychodzi. Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze. Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom…

„To będzie twój dobry dzień. Szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Planety będą życzliwie przyglądać się twoim przedsięwzięciom. Twoje życie wypełni energia i optymizm”. Wystarczy, że obejrzysz Kebab i Horoskop.
Krzysztof Czapiga, Onet

Najwartościowsza polska komedia od 25 lat (...). [Jaroszuk] Stawia na indywidualność, kino niełatwe - można by nawet rzec, że w komediowym gatunku w pewien sposób eksperymentalne.
Urszula Lipińska, Stopklatka

Wszystko zanurzone jest w absurdzie, w humorze rodem z Monty Pythona, w kolejnych obrazach-skeczach odbija się kondycja polskiego społeczeństwa. Trochę tu poezji, mnóstwo dystansu, a śmiech zamiera na ustach.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita 

| Kebab & Horoscope is an eccentric dark comedy by Grzegorz Jaroszuk. A group of misfits from a carpet shop have a chance to change their lives with the help of two marketing experts - an ex-kebab shop worker and an ex-fortune teller from a wildlife magazine.


BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


TRAILER:

Bookmark and Share

archiwum