kpb

Territorio documental. Przegląd hiszpańskich filmów dokumentalnych


TERRITORIO DOCUMENTAL. PRZEGLĄD HISZPAŃSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH
poniedziałek - czwartek, 16 - 19 lutego 2015, godz. 18.15 Kino Pod Baranami i Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają na przegląd najciekawszych hiszpańskich filmów dokumentalnych ostatnich lat.

W Kinie Pod Baranami zostaną zaprezentowane cztery filmy dokumentalne: Hollywood Talkies, który oddaje hołd bohaterom przemysłu filmowego; Meksykańska walizka - historia odnalezionych niedawno w stolicy Meksyku blisko 4500 negatywów, wykonanych podczas hiszpańskiej wojny domowej; badający fenomen flamenco obraz pt. Narodziny flamenco oraz nostalgiczny Sen, którego bohaterem jest wędrowny pasterz, przemierzający katalońskie Pireneje.


W PROGRAMIE:

poniedziałek, 16 lutego, godz. 18.15
HOLLYWOOD TALKIES | HOLLYWOOD TALKIES
reż. Mia de Ribot, Óscar Pérez, Hiszpania 2011, 61’

Gaudí Awards 2013: Najlepszy film dokumentalny (nominacja)
Festival de Gijón 2011: Nagroda publiczności (nominacja)
68. MFF w Wenecji 2011 (pokaz)

Po 1927 roku, w epoce rozkwitu kina dźwiękowego, wielu młodych hiszpańskich aktorów wyruszyło do Stanów Zjednoczonych, licząc na znalezienie pracy przy dużych produkcjach filmowych, masowo realizowanych w hiszpańskiej wersji językowej. Niestety, wraz z pojawieniem się dubbingu, umożliwiającego dotarcie do publiczności we wszystkich krajach, większość hiszpańskojęzycznych artystów popadła w zapomnienie. Wyjątek stanowili Edgar Neville, Enrique Jardiel Poncela czy Imperio Argentina, którzy powrócili do Hiszpanii i tam kontynuowali karierę. Dokument Mii de Ribot i Óscara Péreza, prezentowany m.in. na festiwalu filmowym w Wenecji, przywołuje pamięć o bohaterach przemysłu filmowego po obu stronach oceanu.


wtorek, 17 lutego, godz. 18.15
MEKSYKAŃSKA WALIZKA | LA MALETA MEXICANA
reż. Trisha Ziff, Hiszpania, Meksyk, USA 2011, 89’

Gaudí Awards 2012: Najlepszy film dokumentalny (nominacja)
Ariel Awards, Mexico 2012: Najlepsza muzyka (nominacja)
59. MFF San Sebastian 2011 (pokaz)

Historia 4500 zaginionych negatywów zdjęć wykonanych podczas hiszpańskiej wojny domowej przez znanych fotografów: Roberta Capę, Gerdę Taro oraz Davida “Chima” Seymoura. Negatywy zostały odnalezione dopiero sześćdziesiąt lat później w stolicy Meksyku. Dokument pokazuje również, jaką rolę odegrał Meksyk podczas wojny, a także ujawnia, w jaki sposób Hiszpania trzydzieści lat po transformacji mierzy się z własną przeszłością.


środa, 18 lutego, godz. 18.15
NARODZINY FLAMENCO | FLAMENCO DE RAÍZ
reż. Vicente Pérez Herrero, Hiszpania 2011, 85’

Nagroda Goya 2015 (kandydat)

Film poświęcony społecznym korzeniom oraz współczesnej tożsamości flamenco. Vicente Pérez Herrero przygląda się zarówno amatorom, jak i profesjonalnym tancerzom, śpiewakom i muzykom, którzy współtworzą fenomen flamenco. W swoim dokumencie bada zjawisko nie tylko na gruncie przemysłu kulturalnego, ale i w sferze prywatnej, rodzinnej. Opowiada o ludziach, którzy żyją z flamenco i o tych, którzy - poświęcając się pasji - żyją dla flamenco.


czwartek, 19 lutego, godz. 18.15
SEN | EL SOMNI
reż. Christophe Farnarier, Hiszpania 2008, 77’

Toulouse Cinespaña 2009: Nagroda Raíces dla najlepszego filmu dokumentalnego
61. MFF Locarno 2008 (pokaz)
23. MFF Mar del Plata 2008 (pokaz)

Od zarania dziejów człowiek podążał, w rytmie zmieniających się pór roku, za własnym stadem. Wędrowny pasterz jest figurą należącą do zbiorowej wyobraźni naszego gatunku. Joan Pipa to jeden z ostatnich przedstawicieli tej odwiecznej tradycji. Kamera towarzyszy mu w podróży do katalońskich Pirenejów, dzień po dniu uczestniczy w jego życiu. Film Christophe’a Farnariera odkrywa przeszłość i obserwuje teraźniejszość człowieka kochającego swoją profesję, który z każdym swoim oddechem cieszy się, że może być wolny i żyć w zgodzie z naturą.


BILETY
13 zł
(normalny)
11 zł (dla słuchaczy kursów Instytutu Cervantesa)
Karnet (4 filmy): 40 zł

Aby zarezerwować lub zakupić online Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu ( GG 1: 5911809, GG 2: 41836732 ).
Bookmark and Share

archiwum