kpb

Pokaz specjalny: The Story of Film - Odyseja filmowa

POKAZ SPECJALNY: THE STORY OF FILM, odc.1
+ PROMOCJA KSIĄŻKI Arcydzieła klasycznego kina amerykańskiego

środa, 9 października 2013, godz. 19.00


The Story of Film - Odyseja filmowa to projekt zupełnie wyjątkowy - złożona z 15 części i obejmująca 12 dekad - historia kina dziejąca się na 6 kontynentach.

Jego niezwykłość polega również na tym, że to bardzo subiektywna opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera, wybitnego krytyka filmowego i wielkiego pasjonata kina.

W środę, 9 października, zapraszamy na pokaz specjalny, podczas którego zaprezentujemy pierwszy odcinek Odysei filmowej Marka Cousinsa.

Po seansie odbędzie się promocja wydanej przez EKRANy książki Arcydzieła klasycznego kina amerykańskiego pod redakcją Łukasza A. Plesnara i Rafała Syski.

BILETY:
16 zł (normalny) | 13 zł (ulgowy)


O FILMIE:

THE STORY OF FILM - ODYSEJA FILMOWA | THE STORY OF FILM - AN ODYSSEY
reż. Mark Cousins, Wielka Brytania 2011, odc. 1, 60’

1895-1918: NOWA FORMA SZTUKI
The Story of Film rozpoczyna się narodzinami nowej formy sztuki - kina. Odcinek, kręcony w miejscach, gdzie powstawały pierwsze filmy, pokazuje, że od samego początku to pasja i pomysły były motorem kina, a nie pieniądze i marketing. Słyszymy historie o pierwszych gwiazdach, zbliżeniach, efektach specjalnych, by wkrótce przenieść się do Hollywood i zobaczyć jak kształtował się mit. To historia pełna zaskoczeń i niespodzianek, jak choćby taka, że w początkach kina najlepszymi i najlepiej opłacanymi scenarzystami były kobiety.


O KSIĄŻCE:

ARCYDZIEŁA KLASYCZNEGO KINA AMERYKAŃSKIEGO 
Red. Łukasz A. Plesnar i Rafał Syska
Wydawnictwo EKRANy, Kraków 2013

Tom zbiorowy, w którym znakomici polscy filmoznawcy, reprezentujący różne pokolenia i zainteresowania badawcze, przeprowadzili wnikliwe analizy 19 wybranych przez siebie arcydzieł kina amerykańskiego. Znajdują się tu utwory wybitne, podziwiane i adorowane przez historyków kina (jak Wicher, Wspaniałość Ambersonów, Bulwar Zachodzącego Słońca, Najlepsze lata naszego życia), są obrazy przełomowe i zapoczątkowujące jakiś gatunek (jak Dracula, Frankenstein, Ich noce, Sokół maltański), są dzieła typowe dla gatunku lub reżysera (jak Na zachodzie bez zmian, Kręte schody, Miasto bezprawia, Deszczowa piosenka), są wreszcie produkcje, które uzyskały status kultowych i wciąż jeszcze cieszą się sporą popularnością (Dziwolągi, Noc myśliwego, Anatomia morderstwa). Książka napisana jest w żywy i interesujący sposób i stanowi nieoceniony przewodnik po klasycznym kinie amerykańskim.


archiwum